ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2009
JUL-2009

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică

Nu va duceti acolo!

Din cate am studiat, anul asta au facut rabat major la calitate, spre deosebire de anii trecuti. Pe intrarea dinspre plaja a hotelului apar 5*, de asemenea si pe brelocul de la cheie numaratoarea se opreste la 5. Daca adaugam faptul ca au promovat niste preturi de nerefuzat (noi am platit 2000 ron, 6 zile in sezonul sezonului, all inclusive), e clar ca au prins poate sute de fraieri in plasa. Sa incepem cu inceputul:

- parcarea: sunt 3 baieti la parcare, baga masinile unele peste altele, iti cer cheia pentru a putea sa o mute daca pleaca altul pe care l-ai blocat. Fair enough, doar ca smecherii bulgari cu Porsche si cu Mercedes se sustrag de la regula si nici nu raspund la telefonul lasat in parbriz. La plecare am stat 1 ora pe langa masina sa putem pleca si am avut mare noroc cu alta familie de romani care a plecat in acelasi timp cu noi - altfel... asteptam pana seara cand marele boss cu SLK de Sofia s-ar fi intors de la plaja. Concluzie: cautati alta parcare, evident cu plata - ca asta e gratis. Nu e un capat de lume (5-7 euro pe zi) insa macar nu ajungi sa ameninti ca suni la politie ca sa poti pleca de acolo.

- ca tot am zis de parcare, o masina romaneasca a primit un "cadou" (probabil de la un betiv) drept prin luneta; hotelul s-a oferit sa suporte reparatia, aia de la service au facut o treaba de mantuiala - sa retinem si varianta asta de distrus concediul.

- camera: mare, dotari cam kitch, baie la fel de mare, cu cada. Nu foarte rau pentru o vacanta. Prosoapele erau schimbate zilnic, nu am avut probleme gen lipsa hartie igienica, doar de asternuturi nu s-au atins in cele 6 zile; oricum, nu ceva esential. Am avut vedere la piscina "interioara" (si la parcare), ce mi s-a parut jenant e ca de la 10 dimineata pana la 10 seara am avut discoteca - sau pe aproape. Si ai naibii dadeau muzica mai tare exact pe la 2-3 dupa-amiaza cand ai fi tras si tu un pui de somn dupa ce ai stat dimineata in soare la plaja. Noroc cu termopanele si cu aerul conditionat, insa problema ramane.

- hotelul in sine: frumos amenajat, contrasteaza cu restul de senzatii. Unul din lifturi se strica un pic cam des, de asemenea stateai cam mult pentru a cobori sau a urca.

- plaja: absolut toti cei 6-7km de plaja din Sunny Beach sunt concesionati; sezlongul costa, umbrela costa; daca stai o saptamana te poti apropia de 100 de euro cheltuiti numai sa stai la plaja. Cearsaful il poti pune fie in fata sezlongurilor, in buza marii, sau in spatele lor, relativ departe de mare, aproape de promenada pietonala. Intrarea in apa e lina, cu banc de nisip. In unele zile au fost cam multe alge, totusi.

- piscina: nu m-a interesat subiectul insa nu mi s-a parut ca nu ar fi sezlonguri libere; erau oameni care intr-adevar le "rezervau".

- mancarea: NU MANCA ACOLO!! Este ingrozitor de prost gatita, daca ar fi sa o clasific am avea asa: mic dejun submediocru, pranz infiorator, cina undeva intre astea doua. In plus, este periculoasa! Daca nu iti pasa de ceea ce mananci (de fapt si daca iti pasa...), asteapta-te la orice simptom din urmatoarea lista: disconfort abdominal, diaree, constipatie, balonare, flatulenta excesiva, afte bucale sau eruptii cutanate. Am enumerat ce am avut eu impreuna cu doamna (adica eu sau doamna, ca sunt cam multe pentru o singura persoana). Au fost mese in care am servit numai fructe, apropierea de "standul" cu mancare gatita provocandu-mi o stare vecina cu voma.

- statiunea in sine: cam tiganie, toate tarabele vand cam aceleasi porcarii (zici ca s-a descarcat vaporul din China acolo in Sunny Beach), preturi cam mari fata de cum eram obisnuit in Bulgaria sau chiar la noi pe litoral (4lv magnetul de frigider, 2. 5lv felia de pizza, 5lv un cartof copt la fast food, 5lv perna de plaja, 10lv prosopul de plaja etc). De asemenea pe promenada pietonala se plimba de colo-colo tot felul de vehicule (biciclete, scutere, masinute) pe care le poti inchiria cu 10-20-30lv pe ora. Am asistat inclusiv la un accident in care o masinuta electrica avand un nordic beat mort la "volan" a intrat intr-un taximetru undeva in statiune, problema fiind rezolvata cum altfel decat fara politie, contra cost. A, in fata fiecarui local e cate un nene care incearca sa te convinga sa mananci acolo; in Nessebar am zis ca e asa cum zice respectivul, "cheap", au absolut orice din meniu, etc. Ca in final sa lasam un sac de bani - vorba aia, aveau numai preparatele cele mai scumpe si si-a pus si bacsisul direct pe nota la sfarsit. Ca poate uiti sa dai, de "bine" ce te-ai simtit.

- ce poti face in zona: e de mers la Nessebar; se ia autobuzul de pe strada principala (1lv la taxator in autobuz) ; spre capat atmosfera cam seamana cu cea din tramvaiul 41 din Bucuresti la 9 dimineata. Sau se poate lua "minicarul" (3lv, atentie ca sunt 2 minicare pentru cele 2 jumatati ale statiunii) insa acesta merge doar pana la ultimul hotel din Sunny Beach, de acolo trebuie mers pe jos inca aproape 1km. Sau, pentru aventurosi, vaporasul - sunt mai multe pontoane in Sunny Beach, cel mai apropiat de Chaika este in fata la hotelul Globus (centrul centrului) - 15lv - un pic cam scump, totusi.

Trimis de DanCld in 01.08.09 19:26:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Russalka, Balcik, Byala, Obzor

VIZUALIZĂRI: 1645 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanCld); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Deja celebra parcare
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂChaika Beach [complex Chaika]: