ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2012
JUL-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Asa si asa...

Ne-am decis sa mergem un week-end sa il petrecem impreuna cu niste prieteni care aveau luat un sejur in Jupiter la hotel Meteor. Week-endul a fost intre 20 si 22 iulie. Am inceput cautarile, evident vroiam sa stam cat mai aproape de prietenii nostri si am pornit cu telefoanele pe la toate hotelurile din Jupiter... si surpriza... camere libere nu aveau sau poate nu vroiau sa vanda doar 2 nopti...

La Cometa, la telefon si mailuri ni s-a raspuns ca nu au absolut nici o camera libera... Intr-un final am aruncat o privire pe booking.com si aici Cometa aparea cu 2 camere libere. Am facut rezervarea, am vorbit si cu cei de la hotel care tocmai imi spusesera ca nu au absolut nici o camera... si au zis ca daca rezerv de pe booking e ok, camerele acelea fiind strict rezervate pt. site.

Camerele hotelului sunt de mai multe tipuri:

-camera standard 2 *

-camera standard superioara 2* (cu diverse imbunatatiri fata de standard la mobilier)

-camera standard 3 * (cu aer conditionat in plus fata de standard superioara 2*)

-garsoniere (care sunt defapt camere triple de 3*)

Pe booking nu aveau decat din cele de 2 * standard si superioara, am ales superioara. Tin sa precizez ca am mai fost o noapte la acest hotel si in 2010, tot asa, pt. ca erau prietenii nostri acolo si atunci am stat intr-o camera de 3*.

Am plecat pe 20 iulie dimineata si am ajuns la ora 11:30 la hotel. La receptie am intrebat daca au cumva si camere de 3* si au zis ca da, oferindu-ne un pret mai bun pt. ca aveam rezervare de pe booking. Astfel am platit 180 ron/noapte fara mic dejun. Nu stiu cum naiba de la telefon... hotelul parea full... cand acolo aveau de toate neamurile de camere... in fine... am zis Doamne ajuta si ne-au cazat imediat. Am mai platit o taxa de statiune si parcarea pt. masina... n-au fost mult nu mai retin exact... pana in 20 ron.

Mi-a fost frica de camera aia standard superioara sa nu fie doar o spoiala un pic in plus fata de standard simpla, nu neaparat ca tineam mortis de aerul conditionat oferit in plus la 3*.

Hotelul nu este modernizat deloc fata de 2010 cand am fost ultima data, ba mai mult... erau chiar aceleasi receptionere.

Camera ar fi destul de ok, mobilierul este nou, dar nu cine stie ce, un televizor mic, un frigider micut, baia mica si cam nerenovata, cu o perdea la dus, usa de la baie tot de pe vremea lui nea Nicu', in schimb la balcon... termopane nene... si plase de tantari. M-am bucurat de "dotarile"astea mai ales ca eram si cu cel mic si plecasem cu mii de chestii anti-tantari.

Asa... pardoseala din camera in schimb... este acelasi ciment de cand s-a construit hotelul cred... au adaugat 2 carpete mici pe jos pe care copilul meu a alunecat de vreo 3 ori. Daca nu te uiti in jos, pot spune ca per total camera este ok. Aaa... si sa nu uit... usa de la intrarea in camera este tot vechea usa de cand s-a construit hotelul, o usa veche, scorojita si vopsita in verde inchis... no comment.

Alte dotari ar mai fi un dulap in hol, incapator, pt. 2 nopti ne-a fost deajuns, un cuier, o masuta cu 2 scaune plusate, iar in balcon 2 scaune din plastic si sa nu uitam de aerul conditionat pe care culmea chiar l-am folosit ca a fost extrem de cald.

Eu am un gust foarte amar legat de litoralul romanesc... nu stim decat un lucru: sa luam banii turistului si daca se poate sa nu-i oferim nimic in schimb, iar cand e sezon sa vindem cat mai scump ca fraieri sunt multi.

Din cauza asta review-ul meu nu va fi prea "spectaculos", sa nu ma intelegeti gresit... eu chiar iubesc marea in general, iar marea neagra ar fi fost un loc f. aproape de casa unde sa pot ajunge toata vara si sa nu fiu nevoita sa mai caut vacante prin alte tari... insa de fiecare data cand mergem ne intarim convingerea ca la noi la mare foarte greu poti gasi un loc unde sa petreci o saptamana si sa nu te enervezi...

Pentru un week-end merge... ca nu apuci sa ti se urce sangele la cap prea tare.

Ma oftic ca hotelul asta de exemplu este situat chiar pe plaja si in dreptul lui nu este plaja amenajata! au incercat cei de langa (de la hotelul Olimpic) o plaja mica cu cateva umbrele si sezlonguri, dar acolo sunt 2 golfulete care chiar ar fi fost minunate pt. copii, in schimb sunt pline de pietre, scoici si alge si mai si pute... nu exista toalete in apropiere, doar o singura terasa de unde ai putea sa iti iei cate ceva, dar si aceea este mai departe un pic...

Dar daca au turisti si treaba merge oricum... de ce sa se agite cineva?

In rest asa de camera nu am de ce sa ma plang, totul era functional la baie, apa calda, de am ajuns sa ne bucuram ca merg toate, nu ca asa ar fi normal sa fie!

Aaa... si chiar nu se facea prea mare balta in baie... am fost prin alte hoteluri si mai nasoale...

Langa intrarea in hotel este o bucata de gazon unde chipurile este un loc de joaca pt. copii format dintr-un tobogan mic, o casuta si inca ceva... cred ca am o poza... cel mic nu a fost tentat... la hotelul de langa (Meteor) era ceva mai ca lumea amenajat.

Plaja in perioada asta a fost extrem de aglomerata, noroc ca prietenii nostri se duceau de la 6 dimineata si ne rezervau si noua sezlonguri (15ron/buc) sub umbrele mari, groase, a fost chiar bine la umbra pt. cel mic. La ora 10 dimineata nu aveai loc, iar zona de prosoape era de nu puteai sa arunci un ac. In rest... mizerie multa, preturi mari la mancare, bautura, wc-urile de pe plaja sub orice critica...

Cam astea ar fi de zis... am facut cateva poze, unele sunt mai putin reusite ca sunt facute cu telefonul.

Recomand hotelul asa pt. 1-2 nopti, dar sa nu aveti mari pretentii si daca il gasiti la un pret bun.

Trimis de Angelinne in 26.07.12 01:14:45
Validat / Publicat: 26.07.12 08:12:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA.

VIZUALIZĂRI: 2694 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Angelinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea in hotel este comuna pt. cele 2hoteluri Cometa si Meteor, in stanga e Cometa

oanaruxand
    [02.08.12 13:02:22]

si copii mei au alunecat prin camera si baie (vezi impresii). Ar fi fost bine sa puna o mocheta.

AngelinneAUTOR REVIEW
    [01.08.13 00:54:51]

Am fost si anul asta aici in week-endul prelungit cu rusaliile si pot sa va spun ca usile de la camere au fost schimbate, nu te mai intampina verdele ala ingrozitor

In rest nimic schimbat... poate doar disparitia minusculului loc de joaca pt. copii. am fost cu cel mic la locul de joaca al hotelului Meteor care este cu plata!!!

Apoi am fost in alt week-end la complexul Dunarea din Eforie Nord si la ce am in cap despre acest hotel... imi vine sa le dau astora de la Cometa nota 10!!!

Pot sa va spun ca aici curatenia este exemplara, am platit in ultima zi si late-check out pana la ora 18 (se putea si pana la 15) si ni s-a facut curat in camera si ne-au fost inlocuite prosoapele, pus sapun, hartie igienica... chiar nu ma asteptam la asa surpriza!

La plecare receptionerele ne-au intrebat daca ne-am simtit bine (inclusiv pe cel mic) si daca vom mai veni la ei...

Poate mi-au luat frica astia ca eram veniti prin booking.com si le dau note )))

dariaiac*
    [01.08.13 09:03:20]

@Angelinne: Asta e bine, ca si noi am fost anul trecut si verdele ala iti lua buna dispozitie.

Sunt de acord in totalitate cu ceea ce ai scris.

Noi dupa 7 nopti am vrut sa mai stam inca 6, iar initial bruneta de la receptie ne-a zis ca se poate, dar apoi a venit blonda cu parul scurt si ne-a pus sa cautam la agentii de turism in Mangalia sa luam bilete... tipic romanesc. Pe toata durata sederii am observat un dezinteres fata de turist. Noi am avut camera modernizata, iar dupa lupte de 2 zile am obtinut-o. Prima data ne-a dat camera modernizata la et 2, cam 214 care avea vedere la... acoperisul restaurantului, in conditiile in care pe site-ul lor spun clar ca cele modernizate au o pozitie privilegiata fata de mare. Dupa o scurta si aprinsa discutie cu doamnele ni s-a repartizat camera 809, care avea mobilier de pe vremuri mult apuse, dar avea privelistea frontal mare. A doua zi, am avut ceva discutii si eu si sotul cu domnitele sefe de pe acolo si chipurile s-a eliberat camera 203, care are jumatate priveliste mare, adica aripa scurta a hotelului, dar arata exact ca cea din care ati facut foto. Deci, ori spaga conteaza la domnite, ori... nu stiu cum se face ca sa obtii ceea ce platesti. Pacat, un hotel cu o pozitie extraordinara, dar cu un personal cam prea ostil.

Angelinne, dariaiac*, oanaruxand
    Alte impresii din această RUBRICĂCometa Hotel [Jupiter]: