ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2012
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 2;6

Magnolia Lux

Salutari,

Am sa incep a va spune ca am fost si anul trecut la Magnolia Lux. (vezi impresii). Coditiile intre 2012 si 2012 s-au schimbat. Din pacate pentru mine s-au schimbat in rau. Apreciez ca bulgarii si-au luat nasul la purtare pentru motivul ca sunt la mare cautare printre familiile cu buget modest.

Sa incep cu cazarea:

-un plus fata de anul tecut o reprezinta curatenia. Zilnic treceau femeile de serviciu si intretineau camera 307. Anul trecut, la camera 167, in 6 zile cred ca au curatat odata sau de doua ori camera. Prosoapele schimbate, cele murdare, zilnic.

-nemultumirea o reprezinta faptul ca ne-au cazat la ultimul etaj in conditiile in care am doua fetite mici. Aerul conditionat era neigienizat, asa cum a mai spus cineva. L-am folosit doar cand plecam din camera.

Masa: mult mai slaba decat anul trecut. Am ajuns la nivelul la care nu am gasit ceva bun de mancat la o masa. Trebuia sa va spun ca nu sunt pretentios deloc in privinta mancarii. Partea buna a mancarii la Magnolia o reprezinta prospetimea. Niciun moment nu s-a pus problema unei toxiinfectii alimentare. Ca urmare nu trebuia sa va faceti griji in privinta asta. Trebuie sa va mai spun ca, la masa, sunteti urmariti de camere video si daca doriti sa luati fructe in camera veti fi opriti de catre reprezentantii restaurantului.

Bauturile: atat cele spirtoase cat si sucurile si altele sunt in regula. Am gustat din fiecare, cu moderatie, fara probleme. Recomand pentru consumatorii de tarii tuica (rachie) din sticla verde. Pentru doamne nu am reusit sa obtin un coctail pe motiv ca nu au.

Piscina: mult mai murdara fata de anul trecut. Un motiv este si acela ca multi, am nimerit o serie mare de rusofoni, nu treceau pe la dus inainte de a intra in piscina. Ca urmare pe fundul piscinei era mereu nisip.

Barurile: cel de la piscina a reusit intr-o zi caniculara sa ramana pe la 16:00 fara bere (sic). Celalalt bar: greu de gasit barman, chiar dificil. In restaurant nu servesc bauturi alcoolice la mic dejun. Am vrut sa servesc intr-o dimineata o cafea cu putin rom sau cognac. Nicio sansa. La restaurant, asa cum am zis, nu se servesc bauturi alcoolice dimineata iar la piscina barul se deschide la 10:00. Pana la acea ora nici cafea, nici apa si nimic altceva la piscina. Anul trecut nu existau asemenea restrictii.

In plus decat astea multi barmani care nu stiu decat bulgareste. Intrebi ceva iar raspunsul lor este in bulgara.

Plaja: au mutat-o fata de anul trecut mai spre centru. Neplacut. Intrarea in apa se face abrupt. Risc mare pentru familiile cu copii. Mai rau decat anul trecut o reprezinta intretinerea plajei. Erau acolo vreo 6 hoteluri arondate la acelasi petic de plaja. Scoici, chistoace, capace de bere, resturi menajere si alge.

In 2011 plaja mai la nord, in dreptul Hotelului Kaliakra, curata si foarte buna pentru copii.

Ar mai fi de spus multe.

Rezumatul: decat la romani mai bine la bulgari.

Nu recomand ruta prin Giurgiu-Ruse. Un dezastru.

Daca mai doriti si alte informatii va rog sa ma contactati.

Concedii placute!!!

Trimis de vali.ilie in 25.07.12 09:18:14
Validat / Publicat: 25.07.12 10:29:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Magnolia Lux 2011

VIZUALIZĂRI: 4027 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vali.ilie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

hlli
    [25.07.12 14:49:54]

@vali. ilie, de ce spui "Nu recomand ruta prin Giurgiu-Ruse. Un dezastru. "? Ai fost in acest sejur pe acolo?

Eu plec din Timisoara si pe mine ma avantajeaza traseul prin Giurgiu.

Sa auzim de bine!!!

[25.07.12 15:12:43]

@hlli: Salut,

M-am intors pe ruta: Albena-Varna-Ruse-Giurgiu Duminica 22 Iulie 2012. Semnalizarea este proasta, aproape inexistenta. Folosesc statie CB si GPS. Cu aceste instrumente m-am orientat. Cum ma consider un bun roman am oprit imediat ce o masina cu nr. de Romania era trasa pe dreapta cu avariile pornite. Oamenii se ratacisera, nu aveau GPS, si m-am oferit sa-i ghidez catre Giurgiu. Erau la circa 140Km de granita. In plut iti spun ca, calitatea drumului este jalnica in comparatie cu ruta propuse de mine. Iar pe aceasta ruta am intalnit radarele.

Deci faci cum doresti. Eu nu recomand traseul catre Albena prin Giurgiu. Mai bine folosesti ruta prin Vama Veche.

dorgo
    [25.07.12 16:33:11]

@vali... ziceai "Trebuie sa va mai spun ca, la masa, sunteti urmariti de camere video si daca doriti sa luati fructe in camera veti fi opriti de catre reprezentantii restaurantului"... mai, sa fie... s-a terminat cu binele labulgari??? ... tot la un trei stele am stat si eu la Nisipuri in acest an si la 5 stele anul trecut... niciodata n-a fost problema cu dusul in camera a fructelor, cafelei sau a unui sendvici...

[25.07.12 16:35:21]

dorgo: Eu va spun ceea ce am vazut/patit. Nimic nu-i basm.

sorcati
    [25.07.12 19:45:09]

Exista bar pe plaja? Multumesc

sunflower
    [25.07.12 21:25:06]

@vali... Recomand celor din Ploiesti ruta: Ploiesti-Otopeni-A2 (Lehliu) -Calarasi-Bac (35 LEI) -Silistra-Dobrich-Albena.

Ati trecut pe aici, e mai bun drumul?

In cat timp, aproximativ, ati parcurs distanta Bucuresti-Albena?

Multumesc.

[26.07.12 07:59:06]

sunflower: Acest drum l-am parcurs si anul trecut si anul acesta. In Bulgaria am circulat regulamentar. Tip aproximativ cam 4 ore de la Bucuresti.

[28.07.12 15:14:57]

@dorgo: Nu am vazut nicio camera video. Dar si asa fiind pentru ce iti trebuie mancare in camera? Pretul platit este pentru ce consumi la masa si la piscina. Scrie undeva ca trebuie sa-ti asigure si mancarea in camera? In Romania plecati cu mancarea in camera? Drumul pe la Giurgiu este ok, este bine semnalizat. Nu inteleg cum nu a-ti vazut indicatoarele?

Este putin deviat de la autostrada, dar te intorci pe ea fara niciun fel de problema.

[28.07.12 15:23:50]

Pentru sejurul urmator va recomand un hotel de 5 stele care are pretul dublu si care va ofera ceea ce va doriti si nu ati gasit la acesta de 3. Este normal nu?

Concedii placute in continuare!

[30.07.12 07:53:04]

karyna77: Daca citeai cu atentie mesajul meu ai fi vazut ca nu am spus mancare ci fructe.

Iar referitor la drumul catre Albena banuiesc ca nu ai folosit alta ruta. Te rog sa utilizezi si celelalte rute si apoi sa ne comunici impresia ta.

Cele bune,

[30.07.12 23:22:32]

@vali. ilie: Nu am folosit alta ruta, dar nu putem sa spunem ca este un dezastru. Nu va contrazic ca cealalta ruta este superioara, dar cand scrii dezastru cei care citesc isi pot imagina acest lucru, ceea ce nu este adevarat. Am citit si ca nu a-ti gasit nimic de mancat... chiar asa? din atatea feluri de mancare? peste, pui, porc, salate, branza?

-Am stat la masa pe terasa mare a hotelului si am vazut in fiecare zi cum treceau diverse persoane cu plasele cu piersici si prune... ( (pai eram la piata? sau la restaurant?

Toate cele bune!

kikiritzi
    [13.08.12 11:24:43]

Am fost acum trei ani la Magnolia, a fost prima noastra experienta in Bulgaria, dar n-am mai revenit la acel hotel din cauza mesei.

Mancarea a fost OK, nimic de zis, dar era mare imbulzeala, senzatia noastra a fost ca numarul turistilor alocati depasea capacitatea restaurantului.

Ceea ce ne-a nemultumit cel mai mult a fost politica politieneasca, as numi-o, a restaurantului. Zi de zi era un tip la intrare care ne stresa prin simpla prezenta. Era foarte amabil doar cu turistii occidentali. Am fost cu niste amici francezi, iar lor le zambea, se arata curtenitor, in vreme ce pentru noi, ceilalti avea privirea de laser hotarat sa depisteze orice incercare de a subtiliza ceva din restaurant. Mi se pare firesc ca urmatoarea etapa sa fie amplasarea de camere video, ca o fi obosit si omul ala sa tot faca pe scannerul de alimente ascunse in te miri ce locuri. Probabil ca un anume tip de turist, de regula din Est i-a obligat la astfel de masuri, dar eu nu m-am regasit in atmosfera aceea si am inca rezerve pentru viitor.

Multumesc pentru informatii, eu le-am considerat utile si obiective, de aceea le-am si votat corespunzator.

Nu inteleg deloc de ce unii au sarit la atac. E normal sa avem opinii diferite, iar experientele sunt personale.

O impresie a cuiva nu ne obliga la nimic, putem sau nu sa tinem seama de ea.

mohiromania
    [21.05.13 10:03:50]

ola!

vreau anul acesta sa merg la magnolii (nu m-am hotarit la care), drept pt. care te rog sa imi raspunzi la citeva intrebari:

- care din magnolia lux sau standard este arondata piscina cu topogane?

- este un program fix dupa care merg microbusele la plaja?

-un este amplasata plaja (in dreptul carui hotel) si daca se poate servi ceva pe plaja (apa, bere, gustari etc) ?

multumesc anticipat si o zi buna!

dorgo, hlli, karyna77*, kikiritzi, mohiromania, sorcati, sunflower, vali.ilie
    Alte impresii din această RUBRICĂMagnolia Standard / Garden / Lux Hotel: