ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2012
JUL-2012

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Dezamagire

Am hotarat sa plecam in concediu la un hotel de 4 stele din Sunny Beach cu all inclusiv si am ales Grand Hotel Sunny Beach. Am cumparat biletul si am plecat. Cand am ajuns am avut un SOC. Hotelul era de 2 stele. De la intrare mocheta de la receptie era toata patata, mobilierul vechi, totul parea vechi. Sinistru.

Camerele erau super imbacsite, cu pereti patati si crapaturi, paturi si saltele patate si murdare, galbene, baia cu o gresie super imbacsita, parea ruginita. Aerul conditionat era prin tubulatura si nu dadea aer deloc. Facea doar un zgomot, ca de tractor. Norocul nostru a fost ca seara era racoare si dormeam cu usa deschisa.

Mancarea groaznica, cu bucatele minuscule ca sa-ti ia ochii, dulcurile de pranz si seara erau de aesemenea si ele bucatele minuscule de prajituri cu crema si aceiasi biscuiti care erau si dimineata. : La fructe, bucati mici de pepene, bucatele de banane si corcoduse!

Pentru la plaja trebuia sa ne sculam la ora 0630 sa apucam sezlonguri. Parcarea foarte mica, mai mult de 10 masini nu intra si alea sunt parcate una in spatele celeilalte, doua cate doua. Duminica, chipurile dau masa festiva, pun servete rosii pe masa, tocana si ciorba bulgareasca si danseaza din jumatate in jumatate de ora 4 ospatari in uniforma lor de lucru (stil greceste). Adica baiatul care era la gratar George (facea pe gratar burgheri de nu lua nimeni, nu puteai sa mananci.) si altii care debarasau mesele. O imagine urata. In alte tari invita ori un cantaret ori o formatie. dar ei au pus la dans ospatarii. Dupa ce dansau se duceau la treaba lor si iar la dans si tot asa. Si cel mai importatnt lucru, nu scrie nici pe hotel, nici pe orice altceva categoria hotelului. Am zis ca patronul este ori vreun bulgar super smecherit ori evreu. Nici o stea pe hotel dar bagat in early booking la hotel de 4 stele. Ar trebui sa fie reclamat direct la organele competente din UE. (Cand vorbeam cu personalul despre categ hotelului, toti, dar chiar toti - cred ca au fost dresati - spuneau cu capul in jos si zambeau ca este hotel de 4 stele.

Pacat de femeile de serviciu ca isi faceau cu seriozitate treaba. Dar degeaba faci curat intr-un loc cu pete pe pereti, cu mochetata patata, etc ca tot nu prea se vede. Doar in baie ce se mai zarea ceva, dar si baia groaznica, apa de la vasul de la toaleta se oprea si trebuia sa ridici capul ca sa-si revina, gresia patata, cu rugina; una din camerele noastre a fost inundata de la baie, curgea de sus din tavan picaturi cu apa neagra, de la aerul conditionat de la camera de deasupra.

Asta a fost concediul nostru in Sunny Beach, primul dar si ultimul in Bulgaria.

Toate hotelurile par vechi, multe au un design cu turnulete, asemenatoare cu casele tiganesti de la Sintesti. intr-un cuvant nu mai este ce a fost acum 10-15 ani, cand toata lumea era innebunitapentru ca totul era nou. De atunci nu s-a mai facut absult nimic in hoteluri. Drept dovada ca nu vezi decat oameni de categoria de la mediu in jos.

Ne-am intalnit cu o familie din Bucuresti care si ei au venit pentru prima oara si au zis ca nu le mai trebuie Bulgaria - cazati in acelasi hotel cu noi.

Am auzit ca daca vrei vara la Bulgari sa-ti alegi hotel de 3 stele ca este bine, iar aerul conditionat este individual in fiecare camera. Dar degeaba, noi ne-am facut impresia despre ce inseamna Bulgaria. Oamenii sunt ospitalieri doar daca au folos dupa tine, daca nu, iti intorc spatele. La terase daca le spuneai ca nu intri sa servesti ceva iti intorcea spatele. iar daca consumai doar de baut te servea intr-un mod mai rece, fara interes.

A fost o lectie ca pe viitor cand vom alege un hotel, oriunde ar fii, trebuie super verificat.

Trimis de Maryany in 24.07.12 22:05:45
Validat / Publicat: 25.07.12 00:20:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4295 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Maryany); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -2 PMA (din 2 voturi)

rodica73
    [25.07.12 09:45:53]

buna

am vazut si eu acest hotel dar din afara, iti recomand pt alte concedii in Bulgaria hotel Iberostar, o sa iti schimbi parerea despre hotelurile de la ei!!!

Boyton
    [25.07.12 20:01:06]

Daca te-ai fi dus si tu la un hotel poate aveai alta parere despre Bulgaria, altadata casca ochii si verifica unde mergi. Sant multe hoteluri bune in Bulgaria, nu trebuie sa generalizam ca vezi doamne ce nasol am nimerit, cand nu ne-a interesat unde mergem. Multa bafta pe viitor.

[01.03.13 19:04:06]

Urmare a unei sesizări primite, am mutat impresiile de la rubrica Grand Victoria Hotel Sunny Beach în rubrica corectă -- "Grand Hotel Sunny Beach".

Mulţumiri autorului sesizării.

[01.05.15 12:34:29]

@Maryany - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Boyton, rodica73
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Sunny Beach: