ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2012
DIN: Hațeg
ÎNSCRIS: 22.07.12
JUL-2012
2(ad) ADULȚI

Locație bună, servicii ok, preț piperat

Salutare!

Suntem un cuplu de tineri și am fost cazați în perioada 6.07-15.07.2012 la Hotelul Meteor din Makarska. Fiind prima experiență în Croația, am ales hotel și am mers printr-o agenție din Timișoara. Am vrut să stăm neapărat mai mult de 7 zile, pentru a ne putea bucura de mare și plajă, dar și pentru a vizită obiectivele turistice din Dalmația.

Prețul a fost destul de mare așa că ne așteptam la niște servicii pe măsură. Cum am ajuns în Makarska, am găsit cu ușurință hotelul, fiind peste tot indicatoare înspre hotelurile mai mari. Hotelul are o parcare cu o capacitate de aproximativ 20 de locuri, exact în spatele hotelului, iar peste drum de intrarea dinspre stradă a hotelului, există o parcare mare, cu barieră la intrare, care este gratuită pentru turiștii cazați în hotel.

Imediat cum am ajuns, ne-a întâmpinat un angajat care ne-a urat bun venit și s-a oferit să ne urce bagajele sus în cameră. La recepție totul a decurs foarte repede. Ne-au oferit un pahar de șampanie, iar formalitățile au fost gata în 2 minute.

Hotelul este situat pe malul mării, despărțindu-l de plajă doar promenada. Toate camerele au vedere înspre mare, însă cele mai multe au sea-side view, acestea având vedere și înspre munte, doar câteva din camere au sea-view, acestea având și terasă. Ce ne-a dezamăgit pe noi la început a fost faptul că pe voucherul nostru era scris cameră cu sea-view și balcon, iar ei ne-au dat o cameră cu sea-side view și balcon poziționată înspre est. Noi, eu în special, mi-am dorit foarte mult să stăm într-o cameră cu vedere la mare pentru a putea admira apusul de pe balcon. Am fost și la recepție și ne-au spus că acele camere cu vedere la mare și terasă nu se oferă agențiilor de turism și pentru a ne caza în acele camere mai trebuia să plătim 28 de euro pe noapte. Am sunat și la agenția din România care ne-a promis că se va rezolva a doua zi, dar nu au mai dat niciun semn în următoarea zi Așa că ne-am resemnat și eu mi-am promis că din acel moment nu o să mai merg în nicio vacanță prin agenție de turism din România și asta nu doar din cauza unei întâmplări singulare, ci și a unor antecedente din vacanțele anterioare.

Trecând peste acest lucru, hotelul îți merită cele 4 stele. Hotelul Meteor este alcătuit din două aripi (est și vest). La parter există bar, casino, centru wellness, bazin de înot, sală de servit masa, saună, jacuzzi, etc. La etajul I se află terasa unde seara se desfășoară diverse spectacole. La parter există foarte multă verdeață și multe flori. Intrarea dinspre plajă este mărginită de o grădină frumos amenajată. Piscina hotelului este mare, șezlongurile aici fiind gratuite. Pe plaja din fața hotelului șezlongurile costă 30 kuna/șezlong/zi, indiferent dacă sunteți cazați sau nu la hotel (șezlongurile aparțin Hotelului Meteor)

Camera a fost spațioasă, curată, balcon mare, dispunea de aer condiționat, minibar, seif, uscător de păr, TV CRT. S-a făcut curățenie în cameră în fiecare zi. Vederea de la balcon a fost înspre munte, centrul orașului și mare.

Micul dejun a fost bogat și variat, dar cina a fost mult sub așteptările noastre. În ceea ce privește băutura, la cină, nici măcar apa nu a fost gratuită. Suplimentul plătit pentru cină nu a meritat.

Accesul la internet este gratuit jumătate de oră la recepția hotelului, iar pentru a avea în cameră acces la internet am plătit 40 kuna pentru 7 zile. Rețeaua wireless nu prea avea semnal bun în cameră, așa că ne conectam cu greu și mergea la fel de greu.

În ceea ce privește personalul, nu există reproșuri. Au fost foarte amabili și serviabili.

În concluzie Hotelul Meteor este o destinație excelentă dacă doriți confort, liniște și relaxare, dar la un preț cam piperat. Când o să mergem din nou în Croația, noi o să alegem sigur o vilă sau un apartament.

Vă dorim călătorii plăcute!

Trimis de fvpmed in 23.07.12 12:20:58
Validat / Publicat: 24.07.12 14:17:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 4285 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fvpmed); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja Donja Luka în fața hotelului Meteor

MarianaCarmen*
[14.08.12 17:36:38]

Buna,

Vom pleca si noi in Croatia, Makarska, chiar la hotel Meteor, pe 23 august si doream sa stiu daca e o zona potrivita pentru copii (3 ani, 14 ani si 16 ani) si ce destinatii turistice sunt usor accesibile din zona. Vom avea masina, deci si distantele rezonabile le putem lua in considerare. Multumesc.

fvpmedAUTOR REVIEW
[14.08.12 20:31:43]

@MarianaCarmen: Bună. Da, e o zonă potrivită pentru copii. În perioada în care a fost noi au fost foarte mulți copii, de toate vârstele. În hotel am întâlnit o familie de bucureșteni, cu 2 copii de 8-10 ani.

Din Makarska puteți vizita orașul Trogir (82 km), orașul Split (61 km), Omis (36 km) (aceste orașe le-am vizitat într-o singură zi, dar nu recomand pentru că este foarte obositor).

Am fost într-o croazieră pe insula Hvar și pe insula Brac (pe celebra plajă Zlatni Rat).

Într-o altă zi am vizitat orașul Dubrovnik (150 km). Drumul înspre Dubrovnik a fost îngreunat de coada ce s-a format la granița Croației cu Bosnia-Herțegovina, așa că am făcut aproape 4 ore până în Dubrovnik. Drumul de întoarcere a fost lejer.

Din Makarska se mai pot vizita insula Korcula (croazieră), muntele Biokovo (cu mașina personală, drum cu foarte multe serpentine), orașul Mostar (90 km). În drum spre Makarska trebuie neapărat să vizitați cele două parcuri naționale: Plitvice și Krka, adevărate monumente ale naturii.

Dacă mai aveți nevoie de alte informații, vă stau la dispoziție.

O seară plăcută!

MarianaCarmen*
[15.08.12 12:57:32]

@fvpmed: Multumesc pentru raspunsul prompt. Noi mergem cu avionul pana la Dubrovnik si de acolo cu masina inchiriata. Sper ca drumul sa nu fie atat de aglomerat, plecam joi si poate avem noroc. Vom tine cont de recomandarile date, locurile par destul de accesibile ca distanta, mai putin Plitvice, care pare cam departe de Makarska (cam 4-5 ore de mers). Insa merita, dupa toate informatiile pe care le am. Sper sa fie o vacanta frumoasa. Multumesc inca odata.

fvpmedAUTOR REVIEW
[16.08.12 13:45:38]

@MarianaCarmen: Vă doresc o vacanță plăcută și sper ca această țară să vă încânte la fel cum m-a încântat pe mine.

fvpmed, MarianaCarmen*

• pagină generată în 0.045310020446777 sec