ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2009
    DIN:
    ÎNSCRIS: 12.03.09
    MAY-2009

Cu gandul la Tenerife

Am promis la plecarea in vacanta din Tenerife ca vin cu informatii legate de zboruri, precum si alte informatii utile (cred eu) celor ce se indreapta spre acele locuri; chiar daca o fac dupa aproape 2 luni, sper sa fie inca de actualitate.

Am facut rezervari pentru avioane cu doar 3 zile inainte de plecare (lucru nu foarte indicat). E drept ca preturile au fost destul de mari (Bucuresti Baneasa- Tenenrife Sud dus/intors, cu escale in Madrid, 780 e/2 persoane), dar nu aveam alte solutii, rezervarile la hoteluri s-au facut simultan cu cele la avion.

Pana la Madrid am zburat cu Wizzair, de la Madrid la Tenerife cu Spanair; diferente foarte mari, la modul cel mai serios.

Prima dezamagire, aeroportul Baneasa, cu spatiile impropii pentru un aeroport ce se doreste international. A doua, Wizzair nu include locurile in pretul calatoriei, asa ca pasagerii se bulucesc in goana pe scara avionului pentru a prinde locuri cat mai bune, ceea ce da o alta nota proasta situatiei.

A treia, faptul ca la intoarcerea din Madrid, cursa Wizzair a avut stewardese sub orice critica la capitolul prezentare (seriozitatea era undeva la piciorul broastei, tot timpul chicoteau intre ele, pe tipa care prezenta informatiile in engleza si romana o pufnea rasul la fiecare doua cuvinte, sincer ne-au dezamagit total).

Total diferite cursele Spanair, cu locuri rezervate, prezentare impecabila, alta clasa, desi era cursa lowcost interna...

Atentie, fumatori!!! Unui co-national i-au ars plamanii atata de tare de la plecarea din tara incat nu a rezistat tentatiei de a aprinde o tigara in toaleta avionului, fapt care a declansat alarma. Tipul a fost prins, fumul de tigara iesea din WC, au gasit chistocul aruncat, au anuntat politia spaniola care l-a preluat de la scara avionului. Ce a urmat, nu stiu, se pare ca a primit o amenda usturatoare.

Trec la partea de legatura dintre zboruri; am plecat la ora 23 din Bucuresti, am aterizat la 01. 45 in Madrid (diferenta de fus orar de minus o ora fara de Bucuresti), dupa care a urmat o luuunga asteptare pana la zborul spre Tenerife Sud (09. 30), timp in care am incercat sa gasim un loc unde sa ne odihnim oasele. Aproape imposibil; la cat de mare e aeroportul din Madrid, NU SUNT DECAT CATEVA SCAUNE in toata zona interioara (nu vorbesc de zona libera, de dupa check in, ci de cea de tranzit). Un singur fast-food deschis pe timpul noptii de unde puteai cumpara cateva tipuri de sandwich-uri, apa, suc, cafea, si daca gaseai un loc liber, puteai pune fundul pe un scaun si capul pe masa pana te zgaltaia chelnerul. In rest, somn de voie PE JOS, pe mozaicul aeroportului, cu bagajele la cap sau picioare, asta a fost imaginea pe toate holurile aeroportului, si nimeni nu se sinchisea.

In rest, totul a decurs normal ca si zboruri, la intoarcere am petrecut doar 4 ore in Madrid, insa am urcat tot fara locuri rezervate, fiecare cum a prins, noroc ca nu se zboara cu stationare pe interval, ca-n tramvai... :)

Spuneam mai devreme despre rezervarile la hoteluri, nu am gresit, in intervalul de 2 saptamani cat am stat pe malul oceanului, ne-am mutat bagajele de la un hotel la celalalt, respective de la Park Club Europe la Parque Santiago 3.

De ce? Fiindca initial vroiam sa ne cazam pe toata perioada la Parque Santiago 3, insa nu am gasit camere libere decat pe a doua saptamana, asa ca am facut booking la Park Club Europe (oferta speciala platesti 6 nopti, primesti 7) all inclusive.

Ce se poate spune despre Park Club Europe?

Este un hotel de 3*, insa cu siguranta merita una in plus pentru felul in care-si dau silinta ca totul sa fie cat mai ok.

Mancarea proaspata si variata, nu puteai sa te plangi ca nu gasesti un anumit fel de carne, salate, dulciuri, berea rece, vinul (alb si rosu) rece.

Barul de la piscina (cu apa sarata) era sufficient de bine aprovizionat incat sa acopere cererea, echipa de animatori isi dadea silinta si chiar reusea sa faca spectacole frumoase seara.

Precizez faptul ca veneau grupuri mari de turisti germani, englezi, francezi, italienti (multi varstnici, insa tratati cu respect si atentie de catre angajatii hotelului).

Hotelul este format dintr-un ansamblu de bungalow-uri (P+1), cu o curte mare interioara, plina de verdeata, o mini-zoo, doua piscine, teren de tenis de camp.

Camera (de fapt camerele, mini-living si dormitor) sufficient de spatioasa, racoroasa, baia ok, balcon cu vedere spre piscina.

Dupa terminarea programului de seara, pe la orele 22. 30, lumea ramanea in jurul barului pentru coctailuri, bere, vin, bauturi alcoolice si racoritoare servite de barmani foarte simpatici si glumeti (chiar daca nu intelegeau intotdeauna ce comanda primeau, reuseau sa satisfaca cererile; turistii erau luati prin surprindere cand li se turna in pahare fara sa solicite acest lucru, cei care-si serbau ziau de nastere erau in atentia grupului de animatori si a barmanilor).

Pozitia hotelului: la 150 m distanta de plaja publica, o plaja curata, bine intretinuta de administratia locala. Sezlongurile se plateau- 5 euro/bucata, la ora 09. 00 veneau angajatii pe plaja si le asezau sub umbrele, la ora 18. 00 reveneau si le strangeau; umbrelele erau din impletituri. Sunt aproximativ 100 sezlonguri, in week-end insuficiente, vin si multi localnici la plaja, insa plaja e suficient de larga incat sa “inghita” un numar mare de persoane dornice de apa si soare.

Despre shopping, un sfat: nu duceti sotiile/prietenele in Tenerife, riscati sa ramaneti fara bani in buzunare inca din prima seara. Tenerife este locul cu cele mai multe parfumerii pe cap de locuitor, daca pot spune asa, preturile sunt ok, in conditiile in care produsele sunt scutite de taxe.

Valabil si pentru barbati, nu va grabiti sa cumparati bauturi din free shop, Tenerife va astepta cu oferte de bauturi alcoolice pentru toate gusturile la preturi la fel de ok ca si la parfumuri, asadar, pregatiti un buget adecvat cheltuielilor de acest gen ca sa nu va intoarceti cu regretul ca pierdeti o ocazie rara.

Sfaturi:

- cumparati bilete din timp, economisiti bani frumosi, cautati pe internet sau la agentiile de turism curse si legaturi cat mai bune (chiar daca noi romanii suntem adeptii lui mult/ieftin/bun, nu intotdeauna e cea mai buna varianta).

- poate cineva de la Wizzair pune pe avion si cate un observator propriu, sa vada cum se manifesta propriile angajate, un pic mai mult profesionalism din partea lor nu ar strica (sa inceapa cu mai multa seriozitate, hlizeala e de pastrat after).

- celor ce sunt interesati de sejur in Tenerife, sa caute ofertele proprii ale hotelurilor, pe cont propriu iesi mult mai bine decat prin ofertele agentiilor de turism (parere personala, depinde acum de perioada dorita, durata, all inclusive sau self-catering etc).

Maine, functie de timpul liber, postez impresiile despre Parque Santiago 3.

Vacante placute tuturor, zboruri cat mai sigure!

Trimis de divio* in 30.07.09 18:51:30
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Tenerife

VIZUALIZĂRI: 3830 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (divio*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 zona plajei fara sezlonguri ( ele sunt pozitionate cam la 20 m de malul apei datorita fluxului )

biancuta
    [13.03.10 18:48:12]

Impresii multe si utile penru care te votez.

anagh*, biancuta
    Alte impresii din această RUBRICĂPark Club Europe: