ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2012
DIN: Buzau
ÎNSCRIS: 18.07.12
JUL-2012

Este loc de mai bine...

Si aici ma refer mai mult la calitatea personalului (mare parte cred ca sezonier), dar foarte bine instruiti sa respecte regulile impuse de patroni "zgarciti". In general lucrurile au fost ok, dar:

-cazarea in hotel Mercur s-a rezolvat "romaneste" (dupa ceva discutii si o propunere suspecta de cazare rapida in hotel Minerva la parter unde nu e chiar ce te astepti de la 3 *) dupa vechile obiceiuri in 30 min cu "vedere la mare"

-bratarile de all inclusive le-am primit insa dupa ora 18 (probabil pentru a nu cumva sa profitam de barul de pe plaja care se inchide la 19)

-camerele micute (hotel construit de parintii nostri cum sunt majoritatea) dar renovate, curate, baia cu dus, AC, racitor. Tv

-am avut nevoie de pat suplimentar care ne-a fost oferit rapid (un sezlong din plasa cu o saltea de buret dar baiatul nostru la adoptat rapid)

-prosoape schimbate "romaneste" dupa ceva incercari (dar am ramas amici pe tot parcursul sederii)

-curtea curata si foarte umbrita de copaci, cu balansoare si locuri de joaca (nu cine stie ce dar 3* totusi)

-plaja ok dar cu sezlongurile ceva probleme pentru cei care doresc zi de zi sa fie in primele 2-3 randuri (trezire la 5 dimineata si totul se rezolva punand prosoape pe locurile dorite)

-beach barul 7:30~19:00, destul de mari cozile fiind putin personal si "bine instruit", sucuri destule, cafea, bere, vermut alb si rosu (no name), vin alb si rosu de ostrov, un singur fel de vodka (avea numele unui canal tv foarte urmarit)

-vestita inghetata (intre 10:00~16:00 pe plaja) servita de un angajat cu doua viteze (incet si incetisor) determina cozi considerabile care cam taiau pofta (calitatea inghetatei oricum nu era prea grozava)

-restaurantul si terasa incapatoare si totusi destul de aglomerate la ora mesei (romanul nu s-a dezobisnuit de a forma cozi de cate ori are ocazia)

-micul dejun: in toate cele 6 zile aceleasi produse (lapte, cafea, lapte batut, toate bauturile mentionate mai sus la beach bar, ceai, cereale, croisante, omleta, oua fierte, 2 feluri de salam, cremvursti fierti, branza, cascaval, gris cu lapte, carnati prajiti, rosii, salata verde, ceapa, castraveti, ardei gras si evident produse tip paine-s-ar putea sa mai ratez cate ceva)

-dejun/cina: la fel pe tot parcursul cu mici variatii (3 feluri de ciorba, pui si porc la cuptor/gratar, varza calita, mamaliga, orez cu legume, paste cu sos, macrou cu sos, cartofi natur/taranesti, pepene rosu

Indraznesc sa spun ca la capitolul mancare este bine in speranta ca se pot face lucruri mai diversificate fara cheltuieli foarte mari. Gustul produselor este foarte apropiat de cele gatite acasa (eu fac asta de 10 ani pentru familia mea).

Cred ca doar carcotasii sau cei care au fost doar prin resorturi de 4* si 5* pot spune ca nu au de unde alege ce sa manance (din fericire am avut ocazia sa merg la 3*+ Perla Majestic, la 4* Modern, la 5* Bulgaria-Marina Grand Beach dar nu cred ca este corect sa comparam serviciile de pe nivele diferite de categorie).

Vreau sa reamintesc totusi ca se pot schimba multe lucruri in bine daca hotelierii isi vor instrui si cultiva bine angajatii dar si daca turistii vor intelege ca all inclusive nu inseamna imbuibare, risipa inutila de mancare si bautura (nimeni nu risipeste asa acasa). Nu te impiedica nimeni (nici la 3*, 4*sau5*) sa mergi sa iti pui a doua oara un produs in farfurie daca mai poti sa-l consumi dar sa amesteci un morman de produse pe o singura farfurie care devin greu comestibile (ex: paste, mazare cu sos, varza calita, macrou cu sos, mamaliga cu smantana, castraveti murati si ce o mai fi fost pe acolo) este deja la limita mojiciei.

La capitolul animatori sau spectacole... nefiind multe de spus. O proiectie de desene animate in curte si doua fete pe plaja o singura data incercau sa anime poporul ocupat cu coada la bar. Spectacol pe terasa... poate alta data.

Piscina nu am vizitat-o dar am inteles ca este in parteneriat cu cel care detine locatia (piscina privata) deci nu cunosc detalii.

Am scris cred destul de multe lucruri sper utile celor care vor sa-si faca o parere (este prima oara cand scriu dar vizitez site-ul de 2-3 ani).

Trimis de go2ilie in 18.07.12 17:40:59
Validat / Publicat: 18.07.12 18:48:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Mamaia-Perla Majestic, Modern, Venus Eforie Sud

VIZUALIZĂRI: 2058 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (go2ilie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.07.12 18:40:21]

@go2ilie: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

nindesign
[19.07.12 16:07:08]

Salutare, suntem cazati la acest club de luni pentru 7 nopti si inca nu ne-am terminat sejurul, potsa va spun inca ca a venit doua familii cu cate doi copii si am avut camere duble-family rezervate, prietenul meu pentru ca unul dintre copii ere mai mic si mai mofturos de pe pe drum a incercat sa rezole "romaneste"cu o "recomandare" de 50ron cei drept a primit camera mai repede ....... cu 10minute ca mine, fara recomandare, in speta 90% dintre cazari, cu sau fara recomandare, se fac dupa ora 14 deci nu irositi banii in acest scop. Camerile in Minerva sunt mai mult decar ok, chiar daca sunt la parter cu vedere catre bulevard, avantaj la hotelul Minerva pentru cei cu copii este locul de joaca interior, supravegheat.

- curatenia se face zilnic, iar in baie pe spatel usii este o rugaminte daca i-as putea spune asa, care spune ca pentru a proteja natura turistii sunt rugati sa specifice frecventa cu care doresc schimbarea lenjerie si a prosoapelor.

- camerele sunt destul de "normale", nu am stat in hoteluri in afara tarii darin intern am stat la diverse hoteluride diferite clasificari ale caror camere sunt cam de aceeasi dimensiune, cu mici exceptii.

- privind mancarea daca stai 7 zile si in acest rastimp ai vazut 7 feluri de mancare la fiecare masa asta inseamna ca nu ai mancat in fiecare zi acelasi fel de mancare, daca la o masa manaci de toate 7 felurile normal ca nu mai e diversificata, dar ce spui de cei care isi umplu farfuriile cu mancare mananca mi putin de jumatate si apoi le lasa in farfurii, cine e de vina patronul ca e zgarcit? daca la noi acasa ar veni musafiri si i-am servi cu ce e mai bun iar ei se alinta cu mancarea pe care apoi trebuie sa o aruncam dupa ce am cheltuit niste bani, sau de faptul ca pe terasa restaurantului sunt o multime de anunturi ca, parintii sa suravegheze copii sa nu se urce pe scena ca se pot intampla diverse, cui crezi ca-i pasa despre averizari, doar ospatarilor care ii luau pe copii de acolo.

-pentru sezlog e devina stafful unitatiica romanul se scoala la 5 sa ia sezlonguri si nu doar 2 ci 4 ca poate vine soacrasa pe la el.

-animatorii isi fac treaba, dar daca esti atent ai a vezi ca animatori mai fac si alt ceva pe parcursul zilei, mai stranga farfuriil, mai debaraseaza, etc. Copii chiar sunt veseli si se distreaza, poate nu toti mai sunt si unii mai "sofisticati" care iau lucrul acestaja "misto" pe cand animtorii si cei din incita cat si cei de pe plaja chiar pun suflet in ceea ce fac.

-allinclusive-ul de pe plaja eu nu-i gasesc nici un repros, cozile care e formeaza sunt inanumite periode de timp, si merge destul de bine eu nu am zabovit mai mult de 5 minute, dar suntem in concediu si avem timp sa stam, ori pe plaja ori la bere tot ne bronzam.

Am sa scriu un review detaliat dupa terminarea sejurului, dar ceea ce facem noi romanii lovind in cel care incearca sa schimbe ceva, e pacat

go2ilieAUTOR REVIEW
[20.07.12 18:02:08]

@nindesign: Fraza cu care termini interventia ta ma face sa cred ca nu ai remarcat corect sau nu am reusit eu sa ma fac inteles pe deplin. Eu chiar recomand aceasta locatie doar ca am vrut sa punctez anumite lucruri care se pot face fara eforturi deosebite din partea administratorilor (ex: dozator de apa pe fiecare palier, ceva mai multe fructe la masa, legume sotate sau la abur). Treaba cu animatorii sau orchestra chiar asa a fost, probabil ca sunt oferite "pe sarite". Chestia cu mancarea multa in farfurie ex: mamaliga cu branza si smantana care curgea pe margini de multa ce era.

Abia astept review-ul tau final.

lazu
[22.07.12 10:34:42]

Va rog daca vreti sa va stricati vacanta sa mergeti la minerva -mercur ca asa ceva nu o sa vedeti niciodata, este o receptionera acolo de trebuie pusa la o pensiune la tara. Nimic din oferta lor nu se regaseste concret, all inclusive cu numele. Deci daca sunteti maso mergeti fratiilor.

go2ilie, nindesign
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Mediteranean (ex Mercur-Minerva) :