ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2012
ÎNSCRIS: 20.09.11
JUL-2012

Către satisfăcător

Vacanta nepregatita

A fost o vacanta total nepregatita, in sensul ca am fost la agentie doar cu cateva zile inainte de plecare si am luat ce am mai gasit liber.

Am avut o cerinta absoluta: hotel pe plaja de nisip.

Dra de la agentie mi-a recomandat acest hotel, desi eu vroiam 4 stele (pentru ca stiu ca in Grecia nu sunt la fel stelele ca la noi), mi-a spus ca are 3 stele superior, dar este un hotel foarte bun, curat, civilizat, numai bun pentru familii cu copii.

Ce am gasit acolo:

Trec peste zborul cu avionul care a fost normal, fara evenimente deosebite.

Am ajuns la hotel seara pe la 9,30. Restaurantul era deja inchis, asa ca ni s-a spus ca avem cina in camera in frigider.

Un receptioner destul de plin de el si fara chef.

Urcam la etajul III, intr-o camera absolut banala, destul de mare, gresie pe jos (nematurata si spalata suficient), mobilier minimal, becuri chioare, cearceafuri albe dar incredibil de subtiri (uzate), baia destul de mare, o cabina de dus meschin de mica, cu perdea (la dus jumatate de apa se ducea in baie pe gresie si acolo ramanea pentru ca nu era panta pana la scurgere), un bec chior si prosoape albe dar foarte uzate.

Dupa ce urcam in camera, gasim in frigider 2 sendvisuri mari si 2 sticle de apa, adica cina.

Constatam ca nu ne-a dat telecomanda de la aerul conditionat. Coboram, cerem telecomanda, urcam din nou.

Aerul nu functioneaza. Cobor din nou, mi se spune ca trebuie sa las 10 minute si apoi o sa mearga.

Urc din nou, stau 10 minute, degeaba, nu merge.

Cobor din nou, ma cert cu personajul grec, imi spune ca se rezolva in 10 minute.

Urc din nou si dupa cateva minute vine un alt grec care se duce direct pe balcon, la unitatea de AC, mestereste ceva pret de 10 secunde si apoi foarte satisfacut imi arata ca AC functioneaza.

In orice caz, am inteles ca asa fac de obicei, adica daca nu ceri telecomanda de aer sau nu reclami ca nu functioneaza, ei sunt multumiti.

In fine, eram obositi de pe drum, ne culcam.

Nu trece mult timp, incep niste tranteli de usi, veselie pe holuri, distractie generala. Vreau sa zic ca usile sunt foarte zgomotoase, nu e nici un fel de izolare fonica, se aude orice de pe hol, cel putin cand alearga cate un copil zici ca vine tancul

Masa:

Noi am avut demi pensiune. Sunt saloane separate pentru cei de la AI si cei de HB. M-am simtit un pic de categoria a II-a, pentru ca, pe unde am mai fost, nu s-a intamplat asa, adica mancam la un loc, acelasi meniu, doar ca aveam mic dejun si cina, fata de restul care aveau si pranzul. Mai tarziu am aflat ca cei cu AI mancau cam acelasi lucru, doar ca aveau un fel de branza in plus la micul dejun si dozator cu apa la cina. Cei cu AI aveau in plus, in afara meselor, un bar pe terasa de unde puteau lua in timpul zilei sucuri si bere la dozator gratis.

Mancarea

Micul dejun: un fel de oua, adica ori fierte ori omleta, carnati sau crenwursti, 2 feluri de salam, un fel de cascaval, rosii, iaurt, pepene, cartofi prajiti, mancare de fasole boabe, un fel de gogosi cu branza sarata, fursecuri, chec, cereale, lapte, ceai, cafea, sucuri si apa la dozator, 2 feluri de paine, sper ca nu am uitat nimic.

Cina: 2 feluri de carne, pui si peste, sau porc si pui, sau miel, cartofi prajiti sau piure, legume la cuptor, pizza sau musaca sau placinta cu carne sau sarmalute in foi de vita, paste cu 2 sosuri de rosii si de smantana, salate 3-4 feluri, sosuri, inghetata (nu grozava), pepene, 1-2 feluri de prajiturele, nimic de baut. O sticla de pepsi de 250 ml este 2,30 e, o bere de 330 ml este 2,60 e.

Plaja frumoasa, de nisip, intrarea in apa cu o mica panta, in apa pietre, e adevarat ca nu sunt colturoase dar trebuie sandale. Sezlonguri 3 e bucata si nu sunt incluse la AI.

Seara; program in fiecare seara, de la 9,30, discoteca, magician, karaoke, seara cretana 15 e de persoana.

Este o terasa acoperita cu biliard, mese de hokei si cateva jocuri cu fise.

La parter este un salon mare cu calculatoare cu jocuri, 1 e ptr 20 minute.

Curatenia in camere: lasa de dorit, se matura si se spala pe jos cam la 3 zile, prosoapele se schimba la 2 zile, pe mine m-a deranjat foarte tare asta, la baie nu ai decat sapun, fara alte cosmetice.

Dupa 3 zile am vrut sa platim diferenta de AI ca sa nu mai iesim la pranz la masa pentru ca era extrem de cald, si nu s-a putut. O acritura de receptionera mi-a spus ca trebuie sa platesc platesc pentru tot sejurul desi trecusera deja 3 zile, si ce mi-a pus capac, nu se poate plati decat cu numerar pentru ca nu au POS. Adica mi-a ras in nas de-a dreptul. Ghida romanca cu care am facut niste excursii, ne-a spus ca sunt in oras bancomate dar in general se plateste doar cu numerar.

Hotelul este la marginea statiunii Malia, la 2 km de centru, cu taxiul este 7 e.

Pe langa hotel sunt cateva taverne dragute, sunt magazine.

Am facut si cateva excursii, au fost frumoase, cam 50-60 e de persoana.

Ca o concluzie, hotelul este destul de prost, camere nu prea curate, lenjerii si prosoape de proasta calitate si se schimba rar, lumina chioara, pe holuri nu este AC, cei 2 receptioneri acrituri si plini de ei, departe de oras.

Mijloace de transport pana in oras sunt doar taxi-ul sau un trenulet, cum e titi-carul de la noi de pe litoral, care face un tur in 3 statiuni si costa 10 e de adult si 6 e de copil.

Mancarea oarecum buna, speram sa fie mai diversificata si mi s-a parut de prost gust sa nu ai macar apa inclusa la cina. Mai mult, cand am scos sticla de apa sa-i dau copilului, imediat a aparut langa mine un chelner care mi-a spus ca nu am voie sa aduc produse din afara restaurantului si daca vrea sa beau ceva trebuie sa iau de la ei, de parca scosesem sticla de bere sa vin.

Ca orice om, desigur ca si eu sunt subiectiva, dar pentru mine hotelul a fost sub asteptari, desi la agentie mi se spusese ca chiar daca e de 3 stele superior, de fapt are servicii de 4 stele.

Stiti cum e, pana nu vezi nu te lamuresti.

In Creta sunt putine plaje cum stim noi, cu nisip si intrare lina in mare si fara pietre. Creta este o insula stancoasa si de regula, plajele sunt doar niste fasii, pot sa fie cu pietre, iar in apa de multe ori sunt pietre.

Trimis de asterix in 18.07.12 14:52:37
Validat / Publicat: 18.07.12 16:12:25

VIZUALIZĂRI: 4433 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (asterix); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

jimmybitza
[01.08.12 22:20:49]

buna seara,

avem niste prieteni care merg acolo saptamina viitoare si sincer m-am intristat putin vis-a-vis de cele spuse de dvs... eu nu sint fan Grecia, dar parca e putin cam multa nesimtire...

daca ati pleca miine, sa zicem, in aceasta locatie ce ar fi bine de stiut? nu as vrea sa-i ingrijorez, dar as vrea sa-i pregatesc cu niste sfaturi

multumesc

asterixAUTOR REVIEW
[02.08.12 10:07:25]

@jimmybitza: Buna dimineata,

depinde ce asteptari au prietenii dvs. Daca au copii va recomand sa plateasca de aici suplimentul de AI, neaparat sa aiba sandale de plastic pentru intrat in apa, sa ceara de la inceput telecomanda pentru AC si pentru orice mica problema sa mearga la receptie sa anunte; vreau sa spun ca cei de la hotel se misca doar daca le atragi atentia, altfel merg pe principiul "lasa ca merge si asa".

In bagaje sa puna neaparat toate cosmeticele necesare ptr ca in camera nu au nimic decat un sapun mic si prost.

Comparativ cu hotelurile din Ro, acesta este pe la 2 stele.

Daca mai aveti intrebari va raspund cu placere.

asterix, jimmybitza
Alte impresii din această RUBRICĂPhaedra Beach Hotel: