ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2012
DIN: Targu Mures
ÎNSCRIS: 25.06.10
JUN-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 3,5 si 5,5 ani

Mai multumiti decat ne asteptam

Pentru al doilea an la rand ne-am orientat catre litoralul bulgar, anul trecut petrecand un sejur minunat in Albena, la hotel Kaliakra, ajungand astfel anul acesta la Nisipurile de Aur, la hotelul Green Park.

Am ajuns la hotel in jurul orei 13,30, am parcat in parcarea hotelului, care este mare si gratuita, iar in cateva minute am fost cazati, primind bratarile si informatiile privind programul de masa, dupa care am fost condusi la camera noastra - un studio compus din doua camere, bucatarie (micuta si cocheta cu plita, frigider, mobilier), baie mare cu dus si un balcon spatios cu vedere la park, oricum voi posta fotografii sa se vada despre ce este vorba. Studioul arata mai bine decat ne asteptam, in comparatie cu anul trecut, pot sa spun ca se apropie de standardele pe care le-am intalnit la hotelul Kaliakra (care este de 4 stele). Curatenia se facea in fiecare zi, totul aratand foarte bine la intoarcerea in camera. In a doua zi am oferit cameristei 5 leva, ocazie cu care aceasta ne-a impodobit paturile cu lebede si flori, facute din prosoape, si ne aranja zilnic jucariile fetelor, care erau lasate sau aruncate prin camera lor.

Marea era la aproximativ 300-400 metri, coborand pe langa hotelul Grand Hermitaje, ajungeai chiar la plaja, unde am stat pe zona libera din dreptul terasei " The Island", pana cand am descoperit ca in dreptul corabiei restaurant marea era mai lina, iar copii puteau intra mai mult in largul marii, fiind locul unde am petrecut restul sejurului.

Piscinele hotelului sunt amplasate intr-un cadru plin de arbori si verdeata, find minunate, avand trei bazine pt copii cu adincimi de 30-35 cm, 45-50 cm si 70-75 cm, iar cea mare pt adulti avea adincimea cuprinsa intre 1,20 cm pana la 1,70 cm. Apa era curata, sezlonguri destule, dar daca doreai sa ocupi si umbrela chiar langa piscina cred ca trebuia sa te miste mai de dimineata, pt ca nemtii, norvegienii si rusii puneau stapanire pe acestea si toata ziua stateau pe locurile rezervate langa umbrele, noi doar dupa-amiaza foloseam piscina cand veneam de la mare si intotdeauna aveam sezlong.

Ajungem la masa, care pentru cei care au mai fost in Bulgaria, stiu ce inseamna allinclusive. Mancarea era gustoasa, buna, dar in comparatie cu anul trecut parca nu exista chiar asa mare diversitate de produse, adica la fiecare masa exista cel putin cate un fel de carne de porc, pui, vita si peste. Apoi legume de tot felul, salatele bulgaresti cunoscute, am primit si carne de rechin, fructe de mare, clatite erau zilnic la micul dejun, eu savurandu-le cu sirop de artar, care era delicios. La pranz, gaseai cel putin 2 feluri de supe, creme sau ciorba, gratare, fripturi, cam tot ce se intalneste in cadrul acestui sistem de allinclusive, iar cel mai important este ca totul era comestibil si avea un gust bun, copii mancand, cam ce si-au dorit si nu am avut nici un fel de probleme. Fructe gaseai: pepene rosu, pepene galben, mere, nectarine, piersici, banane si portocale, toate proaspete. La capitolul prajituri, nu am fost foarte multumiti pt ca am intalnit cam acelasi sortiment de prajiturele, si acelasi 3 feluri de torturi, care contineau cam multi coloranti si aditivi dupa parerea mea.

Bautura si sucurile au fost bune, berea si vinul alb foarte ok, cognacul si tequilla la fel, iar sucurile cola, fanta sprite, la dozator. Pentru copii nu am gasit decat suc de portocale si din fructe de padure la dozator, care din pacate nu era natural, acesta fiind un minus la acest capitol.

Kids clubul pentru copii era minunat, animatori fiind cateva fete, care cred ca erau de nationalitate germana, iar dotarile clubului si activitatile desfasurate cu copii au fost fantastice, de nota 10.

Ca incheiere am sa adaug faptul ca as reveni cu placere la acest hotel, fiind foarte satisfacuti de serviciile oferite si de raportul pret-calitate.

Ma puteti contacta fara ezitare pentru orice intrebari sau nelamuriri.

Trimis de monyque82 in 17.07.12 19:03:40
Validat / Publicat: 17.07.12 21:17:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena - hotel Kaliakra

VIZUALIZĂRI: 3165 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monyque82); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea principala a hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.00 EUR pe cameră

corbulache
    [18.07.12 14:01:09]

buna ziua. urmeaza sa plec si eu in bulgaria la acest hotel saptamana aceasta. puteti sa imi spuneti va rog ce traseu ati abordat pt a ajunge acolo? am inteles ca pe la giurgiu ar fii cel mai scurt (plec din bucuresti). intre mese se dadeau ceva gustari?

din pozele de la piscina pare cam umbra. asa este toata ziua la piscina din cauza pozitionarii hotelului?

internet wireless exista gratuit in hotel?

bani trebuie sa schimb de aici?sau pot sa schimb si acolo din lei in leva direct?

va multumesc si astept raspunsurile daca ma puteti ajuta.

[18.07.12 17:34:35]

@corbulache:

Noi am pornit din Targu Mures, si am trecut frontiera prin Vama Veche, dupa care am tinut tot inainte pana la intrarea in Albena, unde este un sens giratoriu urias, iar de acolo mai sunt vreo 9 km, iar cand intrati in nisipuri mergeti inainte pana la prima intersectie semaforizata, unde faceti stanga, treceti de bariere iar la aprox. 250 m ajungeti la hotel care se afla pe partea dreapta.

La piscina este soare din abundenta, iar la amiaza de abia te poti ascunde sub umbrele, iar cei care nu mai aveau umbra isi puneau sezlongul in dreptul arborilor. Noi dimineata pana la amiaza mergeam la mare pe plaja, unde apa era mai calda decat in piscina, doar dupamasa mai stateam la piscina, dar totul era f. bine.

Internet wireless nu este la hotel, doar prin cablu si contra cost, insa noi in fiecare seara savuram cate o bere sau o mica gustare copii pe teresa The Island, unde aveam wireless la viteza f. buna.

Leva noi am schimbat la bancomat cu cardul pt ca era cel mai avantajos, dar si in statiune pe faleza sunt case de schimb, doar trebuie urmarit cursul. La casa de schimb a hotelului nu va recomand pt ca e slab cursul la leu si la euro.

Va urez un sejur placut!!

orange25
    [22.07.12 18:27:13]

buna, vom merge si noi in august la acest hotel, am si eu o intrebare legata de sezloguri, ce pret aveau pe plaja? Multumesc frumos!

[23.07.12 14:40:05]

@orange25:

incepand de la 5 leva sezlongul sau umbrela, dar daca ceri 2 sezlonguri si o umbrela, se mai poate negocia putin..., depinde de locatie.

orange25
    [23.07.12 15:15:37]

@monyque82: multumesc frumos!

[27.07.12 16:43:05]

@orange25: Si eu merg pe 6 august, voi cand plecati.

Eu sant din Pitesti

corbulache
    [27.07.12 17:13:08]

Eu tocmai m-am intors acum 2 zile am avut un sejur de 5 nopti la acest hotel. pot sa va zic sa va duceti cu incredere totul este foarte ok (mancare, bauturi, hotel). vedeti ca exista si internet wireless la lobby bar si prin apropierea lui trebuie sa cereti parola la receptie.

[27.07.12 19:16:44]

@corbulache: Multumim de raspuns. Daca na dai niste detalii. Pe ce traseu ai mers, cate ore ai facut, cum ai facut schimb valutar. cum e cu vinieta, te opreste politia, ce e de vizitat etc etc bineinteles daca esti disponibil. Multumesc

[29.07.12 18:04:56]

si noi trebie sa mergem la acest hotel pe la 17 august am kumparat kuponul si am rezervat sejurul insa am emoti inca nam fost asa sa rezolvam vacanta pe internet

[29.07.12 18:12:23]

@emil77: Daca ai facut plata integrala ar fi trebuit sa primesti vaucherul. Daca ai vaucherul i-ti pot da un nr de telefon de la hotel dar trebuie sa cunosti engleza sau pui pe cineva care stie fluent engleza sau bulgara sa confirme valabilitatea vaucherului

[29.07.12 18:29:17]

@Gilcescu: inca nam facut plata integrala ar trebuiisa fac saptamina viitoara dar am putin frica am kumparat kuponul si am rezervat sejurul la o agentie dar vad ca nu pot sa scriu numelor nu stiu daca totul este ok

[29.07.12 18:35:47]

@emil77: Daca vrei putem vorbi pe email daca il scrii

[29.07.12 18:52:43]

@Gilcescu: email vaslab[...]@yahoo.com

nota webmaster: adresele demail se transmit doar prin mesaje private (dealtfel puteti conversa direct folosind aceasta facilitate, daca doriti)

mihai35
    [08.08.12 13:47:53]

Buna, plec si eu cu sotia si fetita de 9ani pe 22.08 pentru 5 nopti la green park cu autocarul, pe noi ne lasa autocarul la hotel melina grand hermitage este mult de mers pe jos pana la green park?

In rest am citit numai de bine despre acest hotel, am mai fost la bulgari la allinclusive stiu despre ce este vorba.

VA MULTUMESC

[08.08.12 21:57:19]

@mihai35:

Da... 100 metri, aproximativ. Cum se coboara spre Grand Hemitage, hotelul Green Park se afla pe partea dreapta, la 100 m, inainte de a ajunge la Hermitage.

[15.08.12 15:46:07]

Ca sa mergi pana la plaja trebuie sa cobori pe scari? Pentru un copil de 4 ani merita sa duci bicileta fara pedale, sau trotineta?

[15.08.12 17:58:03]

@dombianna: Nu sant scari dar se coboara o panta destul de abrupta pa langa hotelul Grand Hermitage iar pentru un copil de 4 ani trebuie antentie. experienta plus frane f bune iar la intoarcere nu poti urca decat pe langa bicicleta

[15.08.12 18:01:47]

@Gilcescu multumesc. Voi unde ati fost pe plaja? Inca o intrebare, oare merita sa ducem umbrela de soare?

@ mihai 35 Noi plecam in 20 si stam 7 zile. Poate ar fi util sa ne cunoastem

[15.08.12 18:13:40]

@dombianna: Este buna si umbrela dar sa stiti ca nu arde sorele asa de tare, noi am fost intre 7si 14 august si puteai sa stai toata ziua ca nu arde soarele este o briza foarte placuta si valurile sant super sa tot stai in apa

[15.08.12 18:15:41]

Plaja se intinde pe 2-3 km te asezi unde vrei. Poti face o recunoastere in prima zi si va alegeti locul. Sant si plaje cu plata dar e si loc liber destul

suiramwex
    [26.08.12 15:58:39]

Buna ziua,

vrem sa mergem la incepul lui septembrie la acest hotel si vroiam sa stim cum sunt apartamentele? A stat cineva in apartament? noi o sa fim 3 adulti si un copil, poate sa doarma un adult intr-o camera si ceilalti 2 in cealalta camera? am inteles ca pe partea din spate a hotelului e mai galagie? asa este? Multumim

[26.08.12 16:41:20]

@suiramwex: Apartamentul se compune din baie destul de mare, hol la intrare pentru bagaje si incaltaminte, anticamera cu televizor, canapea extensibila pot sa doarma 2 persoane dar mai inghesuite si chicineta utilata cu frigider plita electrica chiuveta de bucatarie si ustensile respectiv tacamuri. farfurii, oale etc de care nu prea te folosesti daca ai all inclusive si mai este un dormitor mare cu pat dublu si un dulap ptr. haine. Este cam un apartament cu 2 camere. Despre galagie nu este adevarat ptr ca hotelul vecin este peste strada. Galagie mai mare se face uneori de la copii din propriul hotel dar este ceva neinsemnat.

suiramwex
    [26.08.12 17:31:16]

@Gilcescu: Multumesc! E perfect!

reellu
    [18.06.13 16:47:20]

@monyque82: buna, te rog sa-mi spui daca intre mese se servea inghetata, prajituri, hotdog? sau altceva

[18.06.13 16:56:28]

Deci era masa de dimineata, dupa aceea gustare (paste si pizza parca nu am fost niciodata, totdeauna eram la mare) pranz, inghetata (ora 15), gustare (sandvis, pepene, fursecuri) si cina. Asta anul trecut in august. A fost foarte multa mancare si a fost ok mancarea

corbulache, dombianna, emil77, Gilcescu, mihai35, monyque82, orange25, reellu, suiramwex
    Alte impresii din această RUBRICĂGreen Park Hotel:

• pagină generată în 1.0056970119476 sec