ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

Acces la piscina restrictionat

Ar fi bine ca potentialii turisti sa fie anuntati ca accesul la piscina hotelului este permis doar celor care au achizitionat pachet cazare all inclusive. Asta desi agentiile si cei de la receptie sustin contrariul. Noi din pacate ne-am "izbit" de aceasta neplacere. Speram ca conducerea hotelului se va sesiza in aceasta privinta.

Si la locul de joaca interior este contra cost pentru cei fara all inclusive.

Plaja este destul de aglomerata, primele 2-3 randuri de sezlonguri neavand umbrele.

Si la masa este aglomeratie, mancarea fiind cam aceeasi ca si anul trecut, cu foarte mici imbunatatiri.

Consider incorect raportul calitate-pret, avand in vedere modul in care ccesul la facilitatile complexului este ingreunat (de cozi) si restrictionat.

Preferam sa ramana neschimbat, cum a fost anii trecuti, cand pretul nu era dublu si conditiile aceleasi, cu mici exceptii care doar iau ochii clientilor.

Trimis de sara_ana in 17.07.12 17:34:12
Validat / Publicat: 17.07.12 18:36:26

VIZUALIZĂRI: 1824 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sara_ana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

sara_anaAUTOR REVIEW
[05.08.12 00:44:33]

Am citit ultimile pareri ale turistilor despre acest hotel si, majoritatea redau adevarul. Este al 4-lea an in care vizitez hotelul acesta, insa pana acum, desi avea 2 stele, m-a impresionat pozitiv. Anul acesta, cu alta conducere, este o mare, mare dezamagire.

Incepand de la receptionere, urmand cameristele, seful de restaurant, barmani, gradinar pot spune ca au un comportament menit sa convinga turistii sa nu mai revina niciodata.

In restaurant am gasit zilnic foarte multe farfurii avand resturi de mancare, adica jegoase de-a dreptul. Gresia nu luceste precum in poze, ci este murdara, plina de praf. Olivierele si solnitele nu le curata nimeni de grasime si mizerie. Scaunelele de masa pt copii sunt doar sterse, nu si dezinfectate. Mancarea este precum la cantina saracilor, vesnic aceeasi cartofi taranesti, prajiti si taranesti cu ceva sos, macaroane cu urme fine de parmezan, friptura de porc, aripioare de pui cu sos de ketchup, carnatii nelipsiti, atat la cina cat si la micul dejun, ca si cartofii pai, de altfel. La cina am primit 4 zile doar pepene rosu, si abia dupa ce am sesizat seful de sala au aparut ceva prune, mere si piersici. Foarte rar fursecuri pe care navaleau toti. Si numai dupa ora 20, asfel incat cei care terminau mai repede cina, ghinion, ramaneau fara.

Dupa ora 19.30 la cina se formau cozi. La bar si la inghetata de asemenea, incat iti trecea setea pana iti venea randul. Nu au tavi pentru transportul mancarii pana la masa, astfel incat sa fii nevoit sa faci 2-3 drumuri, cel putin. Sunt unii turisti care isi incarca prea mult farfuriile, dar pe de o parte e de inteles deoarece unele feluri de mancare, cand se termina, nu mai sunt inlocuite. |Se termina pur si simplu. Locurile la mese sunt insuficiente. Daca vreti sa evitati enterocolita care bantuie printre turisti, recomand dezinfectarea veselei si a tacamurilor, pahare de unica folosinta. Zilnic venea salvarea de 3-4 ori. Mare, mare grija. Seful de restaurant este un domn mai in varsta care noua cel putin, ne provoca repulsie. Intrebat fiind daca se iau masuri suplimentare de combatere a epidemiei de enterocolita, ne-a raspuns raspicat ca nu. Totul este curat, ne explica, iar dupa 10 min la sesizarea noastra alegeau farfuriile cu resturi uscate. Cand ma gandesc ma apuca din nou o mare greata.

Asternuturile se schimba la 3-4 zile, prosoapele uneori zilnic, alteori deloc. Bateriile la dusuri sunt defecte, abia taraie apa. Usile de la dulapuri, in Minerva sunt dezastru, se blocheaza, noi le-am dat jos. Aerul conditionat emana un miros de statut. In balcon nu se face curatenie, sunt ganganii moarte, par si nisip.

Piscina nu apartine hotelului, accesul este restrictionat, este infecta, apa nu s-a schimbat nici macar dupa ce o persoana vomitase in ea. Nu este permis accesul cu bauturile de la all inclusive. Muzica de la piscina este foarte tare si un gen cam ca pentru drogati.

Gradina este neglijata fata de anii trecuti, abia acum s-au mobilizat sa ude iarba. Frunzele cazute din belsug, care dadeau un aspect tomnatec nu au fost adunate. Am gasit fecale in iarba, asta e in primul rand vina turistilor needucati, si anul acesta am intalnit o categorie de persoane infecte.

Pe plaja este tiganie, in afara faptului ca sezlongurile se ocupau cu noaptea in cap, acestea erau lipite unul de altul, incat te loveai cu cotul de vecin. Se sta la coada si pt saltelute, in loc ca acestea sa fie asezate dinainte pe sezlonguri. La bar coada de 20-30 persoane in soarele arzator al amiezii. Sucurile gen dozator Tec.

Atat corpul Mercur, cat si Minerva, partile cu vedere spre mare sunt zgomotoase, se aud muuuulte muzici. Multi turisti needucati, care in orele de odihna racneau pe coridor, asta in conditiile in care se aude fiecare pas prin usa camerei. Cameristele aspira la orale 14.30 - 15, la noi au venit si la curatenie la astfel de ore. Parculetul pentru copii este slab dotat, copiii peste 8 ani nu au ce face pe acolo. Copilasii mai mici se mai distrau in cate o seara, singurul aspect pozitiv al noului concept.

Nu am asteptat sa gasim acolo lux sau mancaruri rafinate, dar nu ne-am gandit ca anul acesta va fi mult mai rau decat anii trecuti, cand am platit mai putin si ne-am simtit mult mai bine, nu am fost stresati de enterocolita, era curatenie, mancare gustoasa, personal prietenos, piscina curata, plaja neaglomerata.

Nu pot sa mai recomand acest hotel, regret ca am irosit pe el banii stransi cu greu. Suntem recunoscatori ca nu ne-am imbolnavit, macar atat, desi am plecat de acolo cu o mare greata.

sara_ana
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Mediteranean (ex Mercur-Minerva) :