ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2012
    ÎNSCRIS: 16.07.12
    JUL-2012

Sub orice critică
    Sub orice critică

Strand Caciulata sau cate poate indura romanul

O zi, 15 iulie, duminica. Foarte cald. Plecat de dimineata din Bucuresti, ajunsi cu bine pe la 10-11. Strandul termal Caciulata este la cateva sute de metri de drumul principal.

Sfatuiti de prietenii care ajunsesera putin mai devreme, am lasat masina la strada. Si bine am facut. Drumul pana la strand este ingust, plin de masini, gropi, gunoaie. Asta daca te uiti pe jos. Dar cine te pune? Uita-te pe sus: padure, aer (relativ) curat (depinde cu ce-l compari), cer senin.

Am parcurs drumul repede cu niste rucsaci plini cu d-ale gurii (asa fusesem sfatuiti virtual in prealabil - lucru pentru care multumim), copil personal si alte bagaje absolut necesare (prosoape, costume de baie, etc).

De finalul calatoriei te prinzi repede: balamuc de masini (dupa ce, oricum, te-ai lovit de ele si pe drum), niste casute (pe care le-am privit ulterior mai atent si m-a curpins spaima), niste gherete pe care scria cu (desigur, cum altfel!) vopsea si cu litere strambe WC. Eh, zic, hai ca am ajuns!

Intrarea este aglomerata si ingusta, iar o doamna iti ia cei 6 lei pentru adulti si cei 5 lei pentru copil si-ti da niste bonuri (jumatate de suma este pe un bon fiscal, jumatate e pe bon nefiscal! am zambit cand am vazut si m-am simtit din nou foarte acasa). Si intri!

Cei care nu stau bine cu inima sa-si ia medicamentele si pe urma sa se uite. Intrarea se face practic direct in... apa. Am ezitat, caci apa nu e chiar cuvantul care descrie ce e acolo, dar nu am gasit altul.

In piscina -nu, nu, asta e chiar un cuvant burghez. Bazin, da, bazin merge. Cobori asa, usor, doua trepte si o iei la stanga sau la dreapta bazinului. Cum ti-a asternut destinul. Oricum, doar extrem de mult noroc iti trebuie sa reusesti in misiunea grea de a-ti gasi un loc de stat. In picioare. De stat in picioare!

Bucurestenii care circula cu RATB, metrou sunt cei mai descurcareti la fazele astea: ei sunt invatati de acasa! Locatia e atat de mica, iar doamna de la intrare atat de primitoare! Altfel nu pot sa inteleg de ce nu se opreste din taiat bonuri nefiscale cand vede ca in strand este atata popor incat China pare o tara nepopulata!

Noi am avut noroc: gasca cu care plecasem in aventura asta se pozitionase deja intr-un colt, asa ca ne-am asezat bagajele aproape stralucind in aplauzele frenetice si admiratia nestapanita ale oamenilor mai putin norocosi din jur.

Ma rog, unii poate ne-au admirat, altii ne-au injurat cu invidie pentru norocul de a ne fi gasit un loc atat de repede si atat de in colt... Eram chiar langa gard, nu-i vorba.

Toata lumea e langa gard acolo! E asa: bazinul in mijloc, cativa metri de teren nisipos de jur-imprejurul lui si apoi gardul care ne desparte de o prapastie. Dincolo de gard e un hau!

Daca ai un copil mititel care nu e prea mancacios, deci are o silueta mai firava, aluneca linistit in prapastie pe sub gard, asa ca ancoreaza bine tot ce ai mai de pret! Noi am stat langa un cos de gunoi! Asta poate fi bine, caci am aruncat cocenii de porumb fiert fara sa ne deplasam. Sa fie si rau, in sensul de neigienic? Hai sa fim seriosi! Ce era igienic acolo? Apa din bazin? Termala, termala, dar atat de murdara incat nu mai conta ca atunci cand ieseai din ea calcai cu picioarele intr-un fel de noroiutz nu foarte moale, caci te intepa usor la talpi.

Dusurile? Igienice si ele... Tasnea apa termala din ele, dar sunt functionale in proportie de 20%, caci perioada lor de glorie a apus acum 30 de ani sau stiu eu cand s-o fi facut strandul asta... Poate atunci era acolo ca la Nisa, nu stiu... De atunci nu a mai investit nimeni un leu in strandul asta... Nu e suficient ca e apa termala? Cam ce-am mai vrea? Si, pe bune acum, la 6 lei cat e intrarea noi ce pretentii avem?

Atatia romani am vazut intr-o singura zi incat pot sa afirm ca, daca ma mai duc de 2-3 ori, ii vad pe toti. Din toate zonele tarii, in toate accentele lor. Si iar m-am intrebat: de ce ne place sa induram? Intreb si eu pe oamenii care au apa asta termala de le trece pe sub oras: oare nu se poate strange in mai multe bazine? Apa aia vine din pamant! Gratis!

Ziua noastra nu a fost ruinata, chiar daca textul pare unul depresiv. In ciuda gustului amar pe care ti-l lasa turismul nostru... Caci nu ai cum sa nu te intristezi cand vezi asta... Si n-as da vina doar pe saracie. As spune ca si lenea are rolul ei, din pacate...

Deci, in ciuda conditiilor vitrege in care ne-am petrecut o zi libera, noi ne-am simtit bine. Am fost o gasca frumoasa, am facut haz de necaz, am facut baie in apa aia in care parca vedeai inotand cateva boli de piele, niste ciuperci, niscaiva eczeme, ne-am spalat la dusurile care in curand vor deveni vestigii, am mancat porumb fiert, am baut bere la pahar de plastic (3 lei) si, la intoarcerea spre Bucuresti, am dat cu micii zemosi prin mustarul de la Dealul Negru in stil dulce romanesc! Caci a fost o zi in care am petrecut romaneste, de toti banii :) Si am indurat romaneste! Lasa, ma, ca merge si-asa!

Trimis de reginamama* in 16.07.12 11:33:05
    Validat / Publicat: 16.07.12 12:38:56

VIZUALIZĂRI: 19270 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (reginamama*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.07.12 12:39:22]

@reginamama: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Foarte antrenant articolul , multumim pentru impresii, te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare

adryana
    [16.07.12 13:27:38]

sunt curioasa daca stiai dinainte care sunt conditiile, daca ai citit si alte pareri ale altora. Ma gandesc acum- fiind din Bucuresti de ce nu ati mers mai aproape la un strand, uite eu am vizitat de 2 ori o locatie draguta in comuna Belciugatele (Calarasi), se numeste Complex Elisa vezi impresii si este langa popasul rustic Diana (unde am fost de 2 ori). Aici ai parte de piscina cu tot ce trebuie, restaurant, un lac frumos in apropiere si este mult mai aproape de casa. Asta ca sa simti ca nu esti in capitala.Si este frumos, sa stii.

[16.07.12 13:40:22]

@adryana: multumesc frumos pentru sugestie. stiam unde ma duc, insa mereu ramane o speranta... inca astept sa se intample lucruri bune... locatia a fost aleasa pentru ape termale! asta era ideea! in acea zona sunt ape termale care trateaza sau amelioreaza diverse afectiuni... mii de oameni din tara asta se duc acolo cu dorinta de a se face bine... apele acelea ii ajuta sa se simta mai bine. iar acolo gasesc cateva bazine prost administrate si total insuficiente!

MCM
    [16.07.12 15:17:58]

Apa termala ati vrut, apa termala ati avut

Important este ca pana la urma ati scos maxim si ati verificat zicala "unde-s multi, puterea creste" )

Imi place stilul voioso-hazdenecaz al scrisului.

Bravo, bre reginomaica

avoc
    [16.07.12 15:18:19]

@reginamama: aveati la circa 300 m piscina cu apa termala de la Hotel Oltul si la aproximativ 1000 m piscina de la Casa Romaneasca unde conditiile sunt net superioare. Cu o simpla intrebare puteati obtine un sfarsit de saptamana si mai frumos decat l-ati avut. Va spune cineva din zona.

[16.07.12 15:35:11]

@avoc: stiam si de ele... cei cu care am fost le incercasera, in timp, si pe-astea... am vazut din masina ca intr-o alta locatie (n-as putea sa spun exact care, dar era una in care piscina era amplasata la drum, deci vizbilitate beton) era la fel de plin de oameni, mult ciment si nici o bucatica omeneasca de umbra. asa ca am gandit noi sa stam mai in natura, sa gasim si umbra, caci e bun si soarele, dar cu pauze... cat de cat umbra am gasit, mai impinsi in gard, asa, mai cu picioarele in hau si cu spatele la bazin, dar am gasit! ce sa zic, am avut noi ghinion ca a fost aglomeratie mare... raman la parerea ca ar trebui sa se permita accesul in limita spatiului (nu exagerez absolut deloc cand spun ca era coada la intrarea in bazin, iar in apa erai intim cu toata lumea, caci daca miscai o mana culcai tot randul, nu mai apucai sa spui "pardon")... fiind asa o statiune cautata, pe buna dreptate, pentru apele ei, astept (chiar astept, raman optimista) sa se inmulteasca bazinele... si sa se respecte normele minime de curatenie (iti dau doar un ex: am chemat pe cineva de la administratia strandului sa ridice cosul de gunoi de langa noi, care doar ca nu urla de cat de plin era - ah, da, un alt amanunt dragut: cosul cu pricina era de plastic tip office, cu capac rabatabil - pana cand am plecat noi nu a venit nimeni! si am stat cateva ore) probabil suntem noi prea pretentiosi...

[16.07.12 15:39:00]

@MCM: multumesc frumos

avoc
    [16.07.12 15:41:27]

@reginamama: Ai dreptate, atat in privinta curateniei cat si in privinta numarului de bazine din aceasta zona. Eu sunt din Rm Valcea si ocazional mergem la Calimanesti. De regula la piscina de la Hotel Oltul intrucat este mai aerisita. Ieri, 15 iulie 2012, veniti de curand de la mare de la Sol Luna Bay -Obzor unde am avut o vacanta minunata (vezi impresii) - am zis sa ne racorim si sa mergem la Olanesti. Si in padurea de acolo nu se simtea ca poti respira, era un aer irespirabil. Si aceasta statiune duce lipsa de piscine sau bazine.

amero
    [16.07.12 15:53:33]

poze? la asa stil si subiect se cereau imperios

se pare ca romanului nu i-a disparut umorul in ciuda tuturor... intamplarilor noastre de viata.

felicitari

[16.07.12 16:01:04]

@amero: pe bune daca ma asteptam la un asemenea succes multumim frumos! noi ne-am simtit bine, caci suntem de parere ca, decat sa ne enervam, mai bine frumos ne distram

sigcristina
    [22.07.12 21:01:37]

Daaaaa, asta e cruda realitate... Sunt din zona si din pacate nu prea sunt in Calimanesti bazine curate in afara ministrandului de la terasa Camelot. In fiecare zi a saptamanii care a trecut am fost la baie, sa profitam de apa termala . Luni la Casa Romaneasca apa era mizerabila, iti lasa un gust de caneala pe buze, nu mai spun de costumele de baie care erau verzi. Marti au schimbat apa, dar era fierbinte de nu rezistai mai mult de 5 minute in apa. Miercuri am urcat in padure: apa rece, verde si mizerabila. Joi am fost in vizita la o prietena care are piscina in curte... si m-am simtit un pic occidental... caci apa era limpede si clara, dar din pacate nu era termala. Vineri hai la Casa Romaneasca ca s-a schimbat joia apa si poate o fi mai bine... dar de unde era fiarta si stradul jumatate vinerea la ora 17.00.

Pacat! Mare pacat! Mi-e dor de strandurile din Ungaria!

adryana, amero, avoc, MCM, reginamama*, sigcristina
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Călimănești-Căciulata: