ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 23.07.11
JUL-2012

Impresii

Buna, azi dimineata m-am intors din kusadasi, a fost frumos, vreme foarte buna, am stat in VISTA HILL 5 stele, dupa mine merita 4.

Am plecat pe 2 noapte la ora 2.00 din titan, la 3.00 eram in vama, 5 ore am traversat bulgaria, o ora pierzi la turci in vama, nu se plateste nimic decat vinieta la bulgari, cel mai bine este sa treci cu bacul pe la gelimbolu costa 29 lire si se merga mai bine pe partea asta, de ce pt ca m-am intors pe cealalta parte si se merge mai greu sunt foarte multe curbe si este drumul foarte ingust

Am inoptat la hotelul Helen in canakalle, 50 E cam. trei persoane, bun pt tranzit, cel mai bine aici poti schimba in canakalle 1E= 2.20 lire. apropo 2,30 ore am facut pana la canakalle.

MARIUS71a cred ca am fost in aceeasi perioada, dar sa sti ca eu am gasit carne la gratar, adevarat de pui, vita, frigarui, ficatei.

Ai dreptate nu sunt toate la locul lor dar ce sa mai zic, sincer; uite ma uitam pe masa cata mancare ramanea neatinsa, nu inteleg daca nu o mananci de ce o mai iei, si eu am fost suparat nu nt. ul.

Sa revenim la drum, a doua zi am plecat din canakalle pe la 10.30 si am ajuns in kusadasi pe la 16.30,6 ore faci, este plin de serpentine si daca mai ai si un copil...

NU am mers pe autostrada la turci si am mers foarte bine, am avut un gps garmin care a mers foarte bine, mai ales la bulgari noapte fara semne, sincer ma uitam pe gps sa vad ca urmeaza o curba de semne 2 la 1 suta km si ale in bulgara.

Noaptea la bulgari nu am gasit politie, dar la turci este, radarele se vad, cel putin eu le-am vazut, de la distanta daca vedeti o masina alba pe dreapta si mai este si megan sigur este, dar cand m-am intors era pe cealalt sens pus in clio maro.

Atentie la turci ca nu stii ce reguli au, se baga, te strang, iti ia fata etc

motorina cel mai bun pret este la bulgari la iesire pe stanga am bagat eu cu 2,60 leva, iar la turci dupa canakalle sunt banzinarii no name cu 3,38--3,45 lire in statiune este 3,72 lire nu am avut probl. cu motorina dar parca mi s-a parut ca cea turceasca a fugit mai repede din rezervor si era de la shell

cine mai vrea lamuriri va stau la dispozitie

o zi buna

Trimis de cornel0102 in 13.07.12 01:19:17
Validat / Publicat: 13.07.12 07:12:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4345 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cornel0102); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.07.12 05:54:54]

@cornel0102, totusi despre hotel nu ne-ai spus (mai) nimic. Notele acordate sunt importante, insa poate ne mai spui insa cate ceva despre camere, servicii, mancare, piscine, animatie, plaja.

Poti aduce completari folosind link-ul EDIT IMPRESII sau, daca review-ul a fost validat, poti scrie un ecou.

[13.07.12 11:20:07]

in ultima perioada toata recenziile de la vista hill m-au dat peste cap nu mai stiu ce sa cred inainte toate scriau lucruri pozitive iar mai nou numai negative si sant tot mai ingrijorata pentru ca pe 23 iulie plecam si noi 10 nopti si deja la ce se scrie nu mai astept concediul si poate imi raspunde cineva mai detailat si punctual la citeva intrebari:

-chiar trebuie sa te trezesti la 7 ca sa prinzi un loc pe sezlong la plaja de la mare? (ca pe mine piscina nu ma prea intereseaza)

-daca este bar la mare, daca se poate face baie in mare (ca unu zicea ca este murdara marea iar altul ca este curata) iar aricii de mare sint asa multi ca nu poti intra in apa?

-iar la masa trebuie sa stai mult la coada sau acceptabil ca peste tot, si chiar se termina unele produse dupa 40 de minute du ce incepe masa?

-si daca vrei sa primesti camera buna cat trebuie sa dai la receptie?

sincera sa fiu nu am foarte mari asteptari pt ca este un hotel de 5 stele foarte ieftin si nu pot sa il compar cu cele scumpe din antalya eu sint constienta de asta si la diferente de pret este normal sa fie si diferente de servicii

[13.07.12 14:03:17]

@milena: stai linistita ca nu o sa fii dezamagita,

-camerale sunt curate si se face curatenie in fiecare zi

-mancarea nu se termina, daca e poate sa fie putina coada la gratar si cartofi prajiti, depinde cand te duci la masa, eu ma duceam mai la sfarsit, vreau sa-ti spun ca poti manca in orice moment, sa te uiti bine pe programul care o sa-l primesti de la receptie.

-eu ma duceam la plaje dupa amiaza si gaseam sezlonguri, am gasit si la piscina sezlong liber, cam mici piscinele

-cu aricii de mare; ei stau pe pietre, tu nu ai ce cauta pe pietre, cele din apa ma refer, cand ai sa cobori la mare, ai sa vezi un dig de beton in dreapta si am inteles ca, dupa el este plaja mai buna cu nisip mai mult, eu intram pe unde coboram, erau cateva pietre dar, ai sa vezi ca la 10 m de mal este iarba, pt ca apa este foarte curata se vede fundul marii de la 2m.

-bazarul din canakalle este mai ieftin ca cel din kusadasi si cand te duci la o terasa sa intrebi pretul din prima, ca altfel platesti 5lire pe o cola cum am patit eu. Turci cum te prind cum te ard, in baz. iti cere 95 lire pe o geanta si tu ii di 60-65 se vaita se pling ca nu castiga nimic, te faci ca pleci...

-hotelul este o. k. nu este de 5 este de 4 stele, asta daca te uiti mai atent la detalii, finisaje, etc

-balcoanele sunt pt doi cam mici.

-parcare ai in fata hotelului gratis, hotelul se vede din strada nu trebuie sa intrebi pe nimeni, sau sa iei un taxi cum au facut altii.

-Una peste alta mie mi-a placut, acum depinde ce pretentii ai, nu o sa fii dezamagita.

Orice vrei intraba-ma, apropo, cat ati dat pe sejur?

CU STIMA 0788408015

[13.07.12 14:59:06]

@webmaster: hotelul este ok, - camerele sunt destul de spatioase, -serviciile bune, nu prea stiu engleza, -piscinele curate cam mici, adica depinde de aglomeratie, -mancarea buna si diversificata, trag tare cu sosurile, -animatia buna, in fiecare seara show dupa urci la un bar bei un cacktail, mananci floricele, cafea, este cam aglomeratie ca ies toti de la spectacol, dar tu iesi mai inainte si ocupi o masa.

cu stima

[13.07.12 16:07:57]

@cornel0102: iti multumesc mult pentru raspuns, m-am mai linistit putin ca eram tare suparata dupa ultimele recenzii dar nu mi-ai raspuns daca pe plaja de la mare tot asa problema este cu sezlongurile? chiar numai daca te trezesti la ora 7 iti gasesti sezlong?

-iar plaja cu nisip nu ne trebuie, noua chiar ne convine ca este cu ponton pt ca mai bine poti inota daca cobori de pe ponton, iar copii nu avem deci lipsa plajei cu nisip nu ne deranjeaza

-pretul pe sejur a costat 1100 euro pentru 2 adulti, 10 nopti fara transport, o sa fie destul de lung drumul de la oradea pana acolo cu masina dar asta este sotul meu nu mai vrea sa urce in avion

inca o data merci mult!

[13.07.12 16:14:59]

@cornel0102: am uitat sa te mai intreb de cardul kgs, noi avem card dar nu stiu cati bani mai avem pe el ma gindesc unde putem sa il alimentam?

[13.07.12 17:31:11]

@milena: nu ma pricep, am cumparat cu cardul din lukoil bulgaria si pe 12 leva mi-a luat 27,5 ron la ing acum...

[13.07.12 17:47:43]

@milena: nu cred ca este cineva care se duca la 7 la plaje, esti in concediu doar, eu intr-o dupa amiaza am gasit sezlongurile ocupate, multe cu prosoape pe ele, nici nu erau turisti cate prosoape erau si invartindu-ma printre ele m-a vazut un turc care a venit si mi-a dat doua a luat prosoapele, asa cred ca daca ii mai dai si 3... 4 lire te tine minte, eu nu i-am dat nimic, cand cobori este o ghereta cu papura pe ea unde stau ei, toti sunt imbracati in crem cu sigla hotelului, nu se fura nimic eu am avut si 4 telefoane la mine are paza, ai sa vezi.

--MAMA... ! din oradea greu, trebuie sa dormi de doua ori prin canakalle este mai scurt.

-----eu am mai stat 2 nopti in plus si mi-au cerut 150 E pe noapte 2 adul. si un copil.

-- trebuie sa-ti ceri drepturile daca nu le ai, in dreapta receptiei este un birou cu o blonda,cred ca daca te duci si ii spui ceva sar turci in sus, eu nu am avut probl. dar sa stii ca au cel putin doi sefi care ii urmaresc prin sala de mese in receptie, mie mi s-au parut amabili...

poti sa ma intrebi orice doresti

cu stima

[13.07.12 18:08:41]

@cornel0102: eu ma refer la cardul KGS cu care platesti autostrada in turcia sau tu nu ai mers deloc pe autostrada in turcia?

Oricum merci mult pt rabdare

[13.07.12 18:39:37]

@milena: am si scris ca nu am mers.

[14.07.12 12:37:52]

@cornel0102: Blonda de care vorbesti mi-a tras teapa cu tortul aniversar. Am scris in review-ul meu.

Cat despre cazare fiecare are parerea lui. A mea am spus-o. Nu am venit in Turcia sa mananc resturile lor amestecate in diferite feluri. Am fost in Grecia la 4 stele si nici nu se compara, desi nici acolo nu a fost totul perfect.

Oricum va doresc:

Concediu Placut!

shupi09
[17.07.12 10:50:09]

@milena: card kgs nu am gasit decat la intoarcere, dupa ce am intrat pe autostrada la primul shell pe dreapta. La dus am trecut fara sa platim chiar daca se declanseaza un fel de alarma, am oprit la toate shell-urile din Edirne pana la Izmir si nu am gasit

[17.07.12 13:00:11]

@shupi09: noi avem cardulKGS dar nu cred ca mai avem credit pe el si ma intrebam unde am putea sa il alimentam?

shupi09
[17.07.12 13:23:33]

@milena: exact cum am scris si mai devreme, si unii dintre noi am avut carduri dar nu am avut unde incarca pana la acel shell.

Cat despre hotel, noi am fost un grup de 5 familii si ne-am simtit foarte bine, asta dak nu te astepti la lux. Aveau si mici lacune, dar in general a fost un hotel primitor si fara incidente (chiar daca 80% dintre turisti erau romani).

bg
[19.07.12 14:12:17]

@milena: buna. ! Eu ieri am ajuns in tara.

1) Pe la 8 si jumatate erau destule sezlonguri libere, nu e deloc asa cum se spune.

2) Noi faceam baie in mare in partea dreapta dupa ponton, cam la vreo 20 de metri de plaja hotelului si era foarte ok, doar cateva ierburi de mare.

3) in legatura cu masa se sta putin la rand la gratare, iar mancarea care se termina puneau alta in loc.

4) Pentru o camera buna noi am dat 10 euro dar din pacate a fost cu vedere partiala la mare, in prima faza am primit o camera la -2, care nu ne a placut si ne am hotarat sa i dam ceva ca sa primim una mai ok. Erau foarte racoroase camerele.

In mare hotelul este ok. Atat mancare cat si serviciile ofertite cu mici scapari.

[20.07.12 13:43:28]

@bg: iti multumesc pentru raspunsuri, eu am spus ca nu ma pot astepta sa fie tot lapte si miere la un hotel de 5 stele foarte ieftin pentru ca sa fim sicer este foarte ieftin in comparatie cu altele din antalya si unde chiar nu aveam ce sa reprosez si la diferenta mare de pret este normal sa fie si diferente de. servicii. Dar clar nu voi astepta sa fie oau si nici pretentii mari nu am dar cat de cat sa fie curatenie sa am sezlong si mancare proaspata, cand mie sete sa am ce bea si sa inot toata ziua alceva nu pot sa cer la banii astia. Dar vezi ca parerile sant impartite si recenzia cu "teapa turceasca" ma speriat putin dar altii m-au linistit asa ca sper sa ne simtim bine. Luni dimineata plecam si sigur voi reveni cu o recenzie pentru prima data ca recunosc pana acuma nu mai aveam chef cand veneam acasa sa scriu recenzii, dar de data asta promit sa o fac si sper sa fie una care sa ii ajute pe cei care vor merge mai tirziu!

[21.07.12 00:02:16]

@milena: Atentie la carnati!!! Atentie la carnati!!! HA-HA

In rest concediu placut!

Hai ca va descurcati voi.

Uite ca sa scriu si ceva de bine de hotelul asta, am sa spun ca animatia este OK. Sunt o trupa care are ca principal animator un turc mulatru... si grasut. Sunt simpatici, din trupa fac parte si doua rusoaice. Pe una o cheama Alina. Am crezut ca este romanca la inceput, atunci cand o prezenta la statie. Spectacolele cu Meduza si inca unul... nu mai stiu cu ce, sunt panarame, cel cu Mister Vista Hill este chiar simpatit. A fost castigat de un roman atunci cand m-am dus si eu la spectacol... se repeta... l-am prins de doua ori in 7 zile... a doua oara nu am mai stat.

Eu am ajuns acasa acum cateva ore. Nu imi vine sa cred ca nu sunt nici 12 ore de cand sofam prin Istanbul pe o autostrada care avea la un moment 8 benzi pe sens.

Istanbulul este chiar frumos, daca aveti posibilitatea si nu ati mai fost merita.

[21.07.12 02:26:42]

@marius71a: da probabil de la asa multi carnati ar putea sa mi se faca greata! Asa ca am sa evit carnatii pe perioada concediului, ca sa evit o stare permanenta de greata, asa cum ai avut tu de la intrarea in vama turca si pana la iesire! HAAAAAA! Ma gandesc ca ti-a fost greu 10 zile.

Iar despre Istanbul pot fi de acord cu tine, numai cuvinte frumoase se poate spune, dar acolo merg aproape saptamanal deci nu este cazul sa o fac in concediu.

In ceea ce priveste "turcii gretosi" nu sant de acord cu tine, mie mi se par cel mai primitor popor si in Turcia am fost cel mai bine tratata. Iar concediile mi le-am facut si in alte tari (GRECIA, SPANIA, EGIPT, ITALIA, TUNISIA, SLOVENIA) la hoteluri tot de 5 stele dar nu mi sa parut nici un popor asa de primitor si cumsecade precum turcii!

Dar parerile dupa cum se vede sant impartite, dar sant sigura ca peste o luna dupa ce vei digera mai bine vei fi nostalgic, si vei reveni la sentimente mai bune in ceea ce priveste poporul turc!

ionescunic
[21.07.12 07:57:54]

@milena: in hotelurile de 5* nu gasesti turci obisnuiti, ci niste angajati extrem de bine dresati, eu am cunoscut destui oameni obisnuiti la ei, nu au legatura cu nimic din ce spui, romanii sunt de o mie de ori mai de treaba, mai deschisi, mai ospitalieri, mai buni, asta e parerea mea si o spun deschis!

[21.07.12 13:36:28]

@ionescunic: eu merg aproape saptaminal in Istanbul de vreo 10 ani si foarte rar am intilnit turci scarbosi. Acuma poate ma ajuta si faptul ca stiu cat de cat limba turca, dar nici sa te contrazic nu pot pt ca fiecare stie pe pielea lui ce experiente a avut!

[21.07.12 13:39:45]

@milena: DA. Eu am vrut doar sa te atentionez asupra unor probleme care pot sa apara. Sotia mea a facut o indigestie serioasa dupa ce a incercat un fel de mancare din interior. Ceva cu un fel de maioneza.

Parerea mea este doar a mea. Dar nu sunt singurul care aduce, sa spunem, obiectii fata de calitatea hotelului, vandut ca 5 stele... Mai mult decat obiectii eu aduc si probe, foto... in care se vede clar situatia. Mai am si altele cu pereti scorojiti si altele, dar nu are rost. Cat despre felul in care sunt turcii, asta depinde de modul in care vezi situatia. Eu sunt din Medgidia (oras infintat de unul pe nume... Megid) asa ca in comparatie cu altii mai intelegem si alte cuvinte dacat... buna ziua. Daca un turc iti vorbeste frumos este pentru ca vrea sa-ti ia banii (sa cumperi de la el... a nu se intelege altceva). Spunei ca nu ai bani, sa vezi cum te trateaza. Daca nu ai bani in Turcia poti sa mori de sete pe strada ca nu-ti da nimeni o cana cu apa.

Data viitoare cand o sa vizitez Istanbulul mi-as dori sa se numeasca Constantinopol.

Val3ntin0
[22.08.12 14:02:43]

"Daca nu ai bani in Turcia poti sa mori de sete pe strada ca nu-ti da nimeni o cana cu apa. "

Ai pe bune... Ei uite ca eu am spalat masina gratis la un peco de la ei, nu mi-au cerut bani, mi-au aratat cum se foloseste compresorul, iar un turc care spala si el masina mi-a dat peria lui, mi-a dat samponul de masina de la el... Am avut o conversatie placuta in engleza... dupa care fiecare si-a vazut de drum!

Am impresia ca tu pleci in concediu sa gasesti doar problemele altora... mai cauta si la tine!

[22.08.12 14:18:39]

@Val3ntin0: pentru citate, poti folosi

- [ q ] inainte de text si

- [ / q ] dupa -- atentie - fara spatii intre semne!

Programul recunoaste aceste prescurtari si formateaza automat textul

Vezi o lista cu alte astfel de 'comenzi' recunoscute de program imediat mai jos ("NOTA: Puteti folosi ptr formatarea ecoului: ... ")

bog68dan
[26.02.13 23:36:03]

@marius71a & @ionecunic: nu cred ca este ok sa vorbim despre popoare / natii, si mai ales daca nu le cunoastem bine. Am fost de peste 25 de ori in Turcia, de cele mai multe ori cu "business", dar mi-am facut si patru concedii la ei. Am avut si am si in acest moment parteneri de afaceri si colegi turci... Cred ca-i cunosc destul de bine. Parerea mea este ca sunt un popor extraordinar. Sigur, fiecare poate avea propria-i parere, dar am dorit s-o comunic pe a mea.

@cornel0102 & @mileana: va rog, puteti sa-mi spuneti la ce ora se inchid barurile in acest hotel? Eu sunt cam "noctambul", asa ca nu prea ma pot culca mai devreme de 02:00-03:00 AM. Chiar daca-mi place sa privesc stelele, mi-as dori s-o fac cu un pahar de vin sau o bere in fata...

bg, bog68dan, cornel0102, marius71a, milena, shupi09, Val3ntin0
Alte impresii din această RUBRICĂVista Hill Hotel (ex Cande Onura) [Yavansu]: