ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2012
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 2 ani

OK!!! NU e mai rau in 2012 decat in 2011

Buna,

Am fost in perioada 1-8 Iulie 2012 si am fost si in anul trecut in Septembrie deci incerc sa fac o comparatie pt cei interesati:

Drumul: Vama Veche-Albena este mult mai buna fatza de anul trecut, asfalt nou pe mai multe portiuni, indicatoarele de 40-60 parca mai putine dar destul de multe si asa insa nu am intalnit nici acum nici in anul trecut de vreun control/radar. Am facut cam intr-o ora cei 80 km... (seara dupa ora 22 deci nu prea era aglomeratie in trafic).

Vremea: Era prea cald, mai ales pentru copii, fugeam din umbra in umbra, nisipul fierbinte insuportabil fara slapi, apa marii cam tot asa ca in septembrie in jur de 23-24C.

Plaja: Putin mai aglomerata ca in Septembrie din care vine ca si mai murdara, mult scoici in nisip de care nu imi amintesc din anul trecut, umbrelute noi cu masuta si saltele GRATUITE, NU te lasa sa rezervi sezlonguri cu prosoape lasate pe ele etc. (foarte corect dupa parerea mea), lucru ce este si afisat langa alte reguli la intrarea pe plaja.

Personalul: aproape total schimbat, un tip care predea camerele era cunoscut din anul trecut si 4 dintre animatori (acum erau parca 6 iar in anul trecut cred ca minim 8), programul de animatie exact aceasi insa acum au avut 2 zile libere (Day Off) la anul doar unu. BOY-ul cu bagajele nu a plecat din camera pana cand nu am dat bacsis, statea cu portofelul deschis in mijlocul camerei, lucru care ma surprins si nu eram pregatit de asa ceva, nu am avut marunti, situatie cam nasola... Barmanii ok, iti dadeau ce ai cerut, in anumite intervale cam suprasolicitati.

CheckIn: Desi in anul trecut in nici un caz nu te au cazat inainte de 14 se pare ca anul acesta te primesc si putin mai repede daca au camere pregatite insa bratara doar dupa 14 iti pun si daca esti rapid si tie foame mai prinzi masa care este servit pana la 14:30.

Camera , baia, curatenia, prosoapelor etc. la fel ca la anul insa acum NU este gratuit seiful, parca 30 leva pt 7 zile.

Mancarea: In principiu aceasi sortimente ca si in anul trecut insa parca mai gustoase, prajiturile torturile mai variate si sigur mai bune, fructe parca mai multe (banane taiate in 2-3, piersici, caise, greff si portocala taite in felii, pepene, mere si ceva compoturi). NU am vazut sa termina un sortiment si sa nu mai aduca altul in cateva minute. La anul au avut 2 seri specifice, unul bulgaresc si unul pescaresc insa acum a lipsit seara pescareasca.

Gratarul: in doua seri faceau si gratar insa cu un fum insuportabil, toata lumea tusea, nu puteai manca pe terasa deci mai bine nu faceau pentru ca in fiecare seara este pus un plus de sortiment in restaurant pe o masa separata care parca esta sa inlocuieasca gratarul (pui grill, peste etc.), deci nu merita plans dupa gratar dupa parerea mea. La Snack sunt cateva sortimente in plus, pana cand anul trecut gaseai doar pizza, cartofi si vinete prajiti acum mai fac si ceva gen mici, hamburger, carniciori deci ceva din carne tocata, condimentata. In Kinder Buffet gaseai 2 feluri de cereale, lapte (am gustat, era ok, lapte normala), cremvursti, oua etc...

Bauturile: cam aceasi, insa poti cere berea in pahar de sticla sau daca ai noroc poti prinde si o halba pana cand la anul am baut din pahare mici de hartie deci un mare plus a fost pentru mine cand am cerut o bere si am fost intrebat "In Draft"? Sigur!!! Doua vreau! :). Automatele de cafea sunt schimbate, parca astea noi sunt modele mai mici si mai vechi, de foarte multe ori se intampla ca nu dadea lapte sau cafea etc. Sa pui in flacon apa de la dozator nu lasau doar la Lobby Bar unde era si lipita o eticheta no water in bottle.

Turistii: in anul trecut cam 10% au fost din RO iar acum 60-70%, in parcare in mare parte erau masini din RO, restul BG. Majoritatea familii cu copii mici. (5-6 scaun pentru copii este prea putin) Au fost si unii necivilizati, gen statea 5-7 persone la rand pt cartofi prajiti cand primul zice spre spate ca degeaba stati ca eu le iau pe toate, insa asta era varianta mai buna ca macar iti spunea sa nu stai degeaba dar a fost si o faza cand tot asa un rand de 5-7 oameni statea la rand la un tort intreg si astepta un cutit din bucatarie ca tortul sa fie taiat in felli cand a aparut unul si a luat cu el tortul intreg... Multi la cina in costum de baie inca uda pana cand nemtii (erau 2 familii in total iar in anul trecut erau mai multi ca romanii) in pantaloni lungi si camasa.

Concluzia mea este ca serviciile nu sunt mai slabe ca la anul, sunt unele mici schimbari dar cine a fost in 2011 si a placut nu trebuie sa-si faca griji, insa cei care au fost mai de mult, in perioada cand hotelul era in mare parte rezervat turistiilor francezi, probabil vor simtii scadere in calitatea serviciilor.

Recomndare: sa nu mai stati pe net cautand reviewuri, mergeti si relaxati!!!

Concediu Placut!!!

Csaba

Trimis de tsaba in 12.07.12 22:47:37
Validat / Publicat: 12.07.12 23:54:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Dobrotitsa

VIZUALIZĂRI: 3362 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tsaba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.07.12 23:02:13]

@tsaba: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Nikita
    [13.07.12 09:44:01]

Csaba, camerele sunt mari, exista diferite tipuri de camere? Difera ceva la etajele superioare, vederea la mare e mai OK?

Noi mergem la sfarsitul lui august, am mai fost in Albena dar acum 4-5 ani la Kaliakra, Orchidea si Ralitsa.

Cam stiu la ce sa ma astept eventual daca pui mai multe poze cu plaja si camerele ar fi interesant de vazut.

tsabaAUTOR REVIEW
    [13.07.12 13:39:36]

@Nikita: camerele sunt mici, sigur mai mici ca in hotelurile enumerate de tine. Noi am fost cu 2 copii mici si am mai pus in plus un patut si asa parea si mai mica insa doar de dormit am stat in camera deci nu ne a deranjat.

Poze cu camera nu am dar pe siteul official al hotelului sau daca dai cautare pe net sigur gasesti. (pe poza vezi un pat dublu, un pat simplu si un birou pe care este pusa televizorul)

Totate camerele duble sunt exact la fel si dupa parerea mea nu trebuie pus prea mare accent pe pozitionarea camerei pentru ca nu cred ca o sa stai prea mult acolo, mai important este sa fie curata, etc. (nu panicati de "mirosul de urina" la primirea camerei pentru ca e mirosul unei solutii cu care dezinfecteaza camerele inainte de predare si o sa dispare in cateva ore).

Hotelul este alcatuit din 3 parti si mie cel mai mult a placut pozitionarea partii care este paralel cu plaja care are vedere din balcon direct spre mare iar usa de intare este dinspre locul de joaca. (cred ca camerele au nr 110-120, 210-220, 310-320)

Plaja Dobrotitsa este exact langa plaja Kaliakra deci e la fel, amenajat, spatios, nu simiti aglomeratie.

Concediu Placut!!!

alba.ca.zapada
    [30.07.12 08:53:07]

multumim de informatii, punctaj maxim din partea mea, dar cel mai mult mi-a placut recomandarea... eu, una, am innebunit de 1 luna citind tot felul de impresii astfel incat m-am specializat pe tot ce inseamna litoralul bulgaresc , dar din pacate, tot nu stiu ce hotarare sa iau

davidana
    [05.12.12 00:23:18]

fix asa am patit eu alba ca zapada: pt anul viitor am inceput deja cautarile si de la ceva de min 4 stele am ajuns la hotelul asta pe care l-am ignorat dar care are cele mai bune impresii; acum sunt iar debusolata...

alba.ca.zapada
    [05.12.12 21:22:54]

@davidana: eu, una, in procent de 90% m-am hotarat pt Sunny Beach. Mi se par mari preturile hotelurilor din Albena pt conditiile pe care le ofera (studiind oferta de vara asta). Astept targul din martie parca sa vad noile preturi. Stiu doar ca vreau hotel pe malul marii, AI si sezlonguri gratis pe plaja

alba.ca.zapada, davidana, Nikita, tsaba
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Mare (ex Dobrotitsa) Hotel: