ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2012
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10
JUL-2012

Mai putin de 80 de minute pana la Budapesta

Cum eu tot stau cu ochii pe oferte de "plimbare" uite ca aflu despre problemele companiei Malev si cum ca Wizz preia cursa de Bucuresti-Budapesta, toate astea undeva prin primavare.

Arunc si eu o privire pe sait si uite cum deja mai pregatesc o... iesala...

Perioada 2-4 iulie. Budapesta nu imi este straina, asa ca nu fac teme prea prea. Cazarea ca de obicei este in seama prietenei care se ocupa de acest aspect al vacantelor mele. Mai ramane sa decid ce sa fac in numai 2 zile.

Pe scurt una am fost la plimbare si alta la shoping. Nu am sa povestesc despre obiective, au facut-o altii inaintea mea foarte bine si... de aceasta data nu am nici o poza.

Am sa dau doar ceva tipsuri, cred eu necesare.

budapest-city-guide.com/r ... -budapesta.html

De la aeroport se ia bus 200E care are cap de linie la capatul liniei de metrou albastru M3, linie ce ajunge in centrul orasului.

Biletele de bus, metrou, etc.. sunt unice si au valoare de 320 huf daca iei doar o calatorie sau 2800 huf un top de 10buc. In aeroport este punct info, bancomat si un magazin de diverse unde au si bilete, undeva in dreapta cum iesi dupa control acte.

Oriunde merg, am ceva euro de urgenta si in rest ma descurc cu cardul, fie ca platesc direct fie ca scot de la bancomat. Este cel mai sigur, cel mai bun curs fiind cel oficial plus un comision pentru scos numerar.

Paritate curs euro/huf sau lei/huf le puteti gasi aici (se actualizeaza zilnic) xe.com/ucc/convert/?Amoun ... From=EUR&To=HUF

Busul turistic (sunt mai multe linii) este in jur de 6000 huf /- 500 huf daca stii sa mai negociezi nitel, asta daca sunt mai multi in grup. Poate contine 1sau 2 plimbari pe Dunare, o bautura si un gulas sau 2 bauturi in diverse locuri de pe traseu. Odata cu achizitionarea acestor bilete primesti o harta cu obiectivele turistice unde opreste, cu orele la care e in fiecare punct si alte lucruri de interes. citytour.hu/en/index.html

O plimbare simpla pe Dunare este undeva la 9e ziua sau 18e noaptea... vezi aici legenda.hu/en/duna-bella

Pentru masa ai la alegere de la terase la restaurante sau pur si simplu magazine alimentare.

Am ales sa servesc un pranz la un restaurant asiatic Wasabi

Wasabi - Running Sushi and Wok Restaurant Podmaniczky utca 21 | Szépvölgyi út 25, Budapest 1065, Hungary 003613740008

youtube

Pentru shoping am ales "Premier Oulet"

premieroutlets.hu/eng/gettinghere.aspx

Cum noi am fost cazati langa statia Nepliget, care este si un mare centru comercial, am luat bus 103 pana la capat de linie.

Acolo este o gara micuta, si o autogara de unde cu bus 760 ajungi in 25 min la Premier Oulet.

Cam atat despre fuga la Budapesta.

Acum ...Budapesta e la 1.20h de Bucuresti.

Trimis de roth in 12.07.12 00:21:22
Validat / Publicat: 12.07.12 07:23:10

VIZUALIZĂRI: 3263 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20449 PMA (din 24 voturi)

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile:

• pagină generată în 0.041979789733887 sec