ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2012
ÎNSCRIS: 11.07.12
JUL-2012
2 AD. + 3 COPII -- v: 8, 10, 13 ani

As reveni oricand!

Imi doream de mult timp sa revin in Turcia impreuna cu familia, deci am planificat cu grija acest sejur ce s-a dovedit a fi peste asteptari. Am oscilat mai ales asupra drumului prin Bulgaria, dar, vazand ce au mai facut si altii, am mers pe drumul cel mai drept si pe care il recomand: de la Ruse spre Razgrad, Shumen, prin Veliki Preslav, Konevo, Meghisevo, Varbitsa, Beronovo iar de aici fie prin Sungulare (un drum mai ocolit, dar mai bun) fie prin Mokren (vreo 9 km de gropi si drum forestier) apoi prin Zimnita, Yambol, Okop, Elhovo, Lesovo si vama pe la Hamzabeyli. Avantajele acestui drum sunt, pe de o parte, scurtimea (310 km de la Ruse) si, pe de alta parte, vama libera (in timp ce noi am stat in vama doar 30 de minute, niste prieteni care au intrat pe la Capitan Andreevo au stat vreo 4 ore). Singurul dezavantaj al Bulgariei sunt drumurile execrabile prin munti (de la Varbita la Beronovo, vreo 10-15 km i-am facut intr-o ora caci am vrut sa ajungem cu masina intreaga). Va recomand sa imbinati recomandarile GPS ului cu ceeea ce vedeti pe harta si la fata locului, nu va bazati doar pe unul dintre aceste criterii.

Drumurile prin Turcia excelente. benzinarii la tot pasul, insa benzina de doua ori mai scumpa decat in Romania. Stiam chestia asta si am facut plinul la iesirea din Bulgaria unde este o benzinarie Lukoil cu preturi europene... normale.

Am ales sa parcurgem drumul in doua etape, deci am innoptat la Eceabat, la hotelul Aqua. Aici ne-au dat o camera cu vedere la mare. Ca locatie de tranzit am fost tare multumiti, atat ca pret (60 euro pt 5 persoane, cu mic dejun. Rezervare prin B o o k i n g) cat si ca ospitalitate (dis de dimineata la 5 turcul ne-a oferit micul dejun complet, la pachet pentru toti).

In fine am ajuns si la Kusadasi. Ne-am invartit vreo 30 de minute sa gasim hotelul pe care turcii il stiu ca HLC. Nu este deloc greu: pe drumul principal spre Soke, pe partea stanga veti vedea o reclama cu numele hotelului apoi o benzinarie PO, una Shell si un hipermarket Kippa. intoarceti pe sensul celalat si intrati spre hotel exact prin dreptul reclamei lor, mergeti vero 900 de metri si... ajungeti in rai. HCL este un resort cu multe vilute si piscine, inconjurat de gard si unde nu patrunde decat turistul cazat acolo.

La receptie am fost inspirati si am dat spaga de 10 euro, primind in schimb, ziceau ei, una dintre cele mai bune camere. SI NU NE-AU INSELAT. Camera era de fapt un apartament cu trei camere spatioase, 6 paturi, are conditionat, doua terase dintre care una dadea direct in piscina, bucatarie compet utilata, baie. Curatenia exemplara (daca voiai, femeile de serviciu iti schimbau zilnic cearceafurile si prosoapele, faceau curatenie peste tot, si asta doar cu tine acolo, daca nu erai acasa nu intrau. Noi le am dat de vreo doua ori cate 5 lire si pareau multumite)

Piscina curata, apa calda, liniste, mancare la all inclusv mai mult decat suficienta, variata, bine gatita, dulciuri super bune... tot ce-si poate dori un turist pentru a se simti excelent si a-si dori sa revina. Singurele nereguli pe care le-am constatat, dar care pe noi nu ne-au deranjat deloc, ar fi: apa la baie nu foarte calda si lipsa oricarui picior de turist strain: eram 5 romani intr-o mare de turci :). Totusi turcii sunt niste oameni deosebiti: nu ne-am simtit niciun pic aiurea, erau amabili, pritenosi, stiau sa se faca placuti. Recomand cu caldura hotelul pentru familiile cu copii. Ne -am simtit atat de in siguranta acolo incat am plecat de vreo doua ori, noi parintii, lasand copiii singuri la piscina, in camera, la joaca.

Am facut si doua excursii cu o agentie de voiaj de-a lor, agentie care ne-a facut si unele reduceri (la Adaland, excelent pentru copii, si la Ephes unde va sfatuiesc sa va luati cat de multa apa puteti cara. Efortul si caldura de aici insa merita: orasul este impresionant si te face sa-ti amintesti de trecut si de cei de dinaintea noastra). Pe cont propriu am fost si la Selciuc unde am vazut castelul ce nu se putea vizita oficial, intrand printr-0 gaura din gard cu un asa zis ghid turc ce lucra acolo si cu care ne-am tocmit la pret (i-am dat 25 de lire pt 5 persoane), . Apoi am vazut, de data asta oficial, si ruinele bisericii Sf. Ioan Evanghelistul.

Recomand cu caldura Holiday Leisure Club mai ales pentru linistea, siguranta, ospitalitatea si conditiile deosebite de aici.

Trimis de ali76nico in 11.07.12 22:11:35
Validat / Publicat: 11.07.12 23:12:05

VIZUALIZĂRI: 1568 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ali76nico); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.07.12 23:10:26]

@ali76nico: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

• Alte impresii din această RUBRICĂHoliday & Leisure Club: