ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2012
DIN: ploiesti
ÎNSCRIS: 09.07.12
JUL-2012

Vacanta... reusita

In primul rand vreau sa va salut fiind primul meu review postat pe acest site.

Drumul spre Bulgaria a decurs fara probleme, am iesit din tara pe la Giurgiu.

Odata ajunsi la hotel am avut neplacuta surpriza de a primi o camera cu vedere la un deal care era chiar in dreptul balconului (peisaj dezolant).

In rest camera era spatioasa si se facea zilnic curatenie, aerul conditionat a functionat foarte bine.

Mancarea a lasat de dorit.

Dimineata aveai ce alege (branzeturi, salate, cereale cu lapte, oua sub toate formele posibile, mezeluri, croissante, foarte multe fructe si bineinteles preferatele noastre - clatitele).

La pranz au fost ceva probleme deoarece nu se gasea nicio ciorba comestibila. La felul doi aveai de ales intre patru feluri de garnituri intre care trei erau legume fierte de aceea am fost nevoiti sa mancam aproape zilni cartofi prajiti. In schimb am mancat cea mai frageda carne de pui. Intr-una din zile am avut neplacuta surpriza sa gasim cateva felii de paine mucegaita, iar chelnerii nici nu s-au agitat prea tare sa isi ceara scuze. La capitolul desert au stat foarte bine (inghetate, prajituri, compot foarte bun). Erau si cateva mancaruri imbibate in ulei de care am incercat sa ne ferim sau am ales ce era bun din ele.

La cina mancarea era mai variata. Se putea gasi si peste prajit, marinat, ficaciori, ciuperci, aripioare la gratar, paste cu branza...

Bautura a fost destul de buna si variata (sucuri foarte bune, berea slabuta, cocktailuri foarte bune, iar tariile bune-rachiul facea toti banii).

Hotelul arata destul de bine, are trei piscine de diferite adancimi plus o piscina interioara cand te poti retrage cand soarele este foarte puternic. Ca sa prinzi loc pe sezlong trebuia sa te duci cel tarziu la ora 8 ca sa mai prinzi loc.

Entertainmentul lasa de dorit deoarece toate programele de animatie erau in limba germana, nici macar in engleza ca sa intelegem si noi ceva.

Personalul vorbea in limba engleza si in mare parte am putut comunica cu ei.

Cand am fost noi in hotel erau 736 de turisti dintre care jumatate erau romani, un sfert nemti si restul... ceea ce ni s-a parut foarte jicnitor pentru ca nimic nu era in limba noastra ci numai germana si bulgara, la fel si prin statiune.

Statiunea se aseamana cu Mamaia fiind aproape la fel de animata mai putin terasele si restaurantele care sunt pustii din cauza hotelurilor all inclusive.

Foarte multi romani. Atentie mare la casele de schimb valutar pentru ca afiseaza un pret si fac schimbul la alt pret.

Plaja nu se poate compara sub nici o forma cu ce avem noi la Mamaia deoarece este ingusta, geamandura este foarte aproape de mal si fundul apei este plin de pietre.

Concluzia noastra este ca avem plaje mai frumoase dar bulgarii ne dau clasa la servicii.

La intoarcere am trecut pe la Castelul Reginei Maria a Romaniei din Balchik care merita sa fie vizitat.

Trimis de kristache in 09.07.12 22:02:13
Validat / Publicat: 09.07.12 23:33:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2682 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kristache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.07.12 07:00:14]

@kristache: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

bullet123
    [14.07.12 08:57:20]

Divertismentul desfasurat de animatori la hotel se face doar in limba Poloneza si Germana. Asta este politica agentiei care ii plateste pe animatori-nu hotelul, iar asociati in agentie sunt un neamt si un polonez.

Am intrebat acest lucru si anul trecut si acest an, de ce nu vorbesc si in engleza ca sa nu mai zic romana avand in vedere numarul mare de turisti romani si mi-au explicat ca acestea sunt regulile agentiei. Baiatul acela, Ianek, animatorul vorbea poloneza si nu bulgara, dar am jucat darts intr-o zi si l-am invatat sa numere in romana pana la 20. (pana la 10 stia si el)

andreea.c
    [25.07.12 12:24:49]

Singura remarca pe care o am de facut este referitoare la mancare. Aici este strict vorba de gusturi, eu fiind foarte multumita de diversitatea legumelor fierte pe care le prefer oricand inaintea cartofilor prajiti. Iar in ceea ce priveste bautura, toata este prafuri si indoita cu apa. Un mirinda de portocale sau cola la dozator nu se numeste suc, iar berea cu apa iar nu e bere. Stau f prost la acest capitol, iar daca aveai ghinionul, cum am avut noi, sa fie oprit curentul si apa in 2 seri, nu aveai suc. Surpriza! Ai platit all inclusive si bei apa la dozator.

As mai adauga la minusuri: mult parizer si mezeluri ieftine, paine foarte proasta, prajituri execrabile- blat cu creme din prafuri, fara gust dar colorate frumos.

Dar sa fie si plusuri: din toata mancarea aia aveai ce alege, nu ramaneai flamand. Fructe la discretie. Curatenie in hotel, camere mari, luminoase, aer conditionat.

Per total mai bine decat la romani.

andreea.c, bullet123
    Alte impresii din această RUBRICĂPark Hotel Golden Beach: