ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2012

Către satisfăcător

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Minunat

Noi, ca si familie cu 2 copii si dupa o saptamana de haladuit prin Venetia, Gardaland si Verona ne-am simtit absolut minunat cand am ajuns la apartamentele Il Panfilo dupa ce am preluat cheile de la apartament, de la intrare, de la parcarea subterana de la agentia italiana cu care cea din Romania colabora.

Apartamentul in care am fost cazati era de 3-5 persoane (pentru ca in Italia copiii peste 3 ani nu au reducere). Am avut 2 camere spatioase, una cu 3 paturi si celalalta cu 2 si masa cu scaune ca si sala de mese.

Bucatarie complet utilata cu aragaz, frigider si toata vesela necesara ca sa poti gati. Pentru noi a fost foarte utila pentru ca dupa preturile din Venezia a fost binevenita o bucatarie in care sa poti prepara ceea ce doresti, mai ales cand esti cu copiii.

Piscina era bine ingrijita de Columbo, apa din piscina calda, 2 sezlonguri si o umbreluta incluse in pret.

Adriatica are o culoare minunata si era foarte calda. Iti poti lasa lucrurile linisitit la sezlonguri si nu iti dispare nimic. Noi am uitat intr-o seara ceva haine la piscina si a doua zi le-am gasit la Columbo.

Preturile la restaurante sunt aproape la jumatate fata de Venezia si am mancat si noi la La Vela destul de bine si la pret acceptabil 39 EUR pentru 3 feluri de mancare, un suc si o bere.

Statiunea nu este chiar atat de linistita. Pana la ora 24.00 turistii se agita (doar esti in Italia) si dimineata de la 07.00 iarasi incepe agitatia.

Noi am avut camera cu balcon cu vedere la mare desi se spune ca la romani li se dau camere mai dezavantajoase ca la italieni.

Personalul nu este totdeauna foarte binevoitor, dar la aceasta locatie nu ai nevoie de personal decat la venire, cand nu esti familiarizat cu locul de parcare si pozitia apartamentului.

Bella Italia. Nota 10.00

Trimis de Teosab in 09.07.12 17:58:26
    Validat / Publicat: 09.07.12 18:58:37
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Venezia hotel Il Piave Verona Euromotel Croce Bianca Gardaland

VIZUALIZĂRI: 3878 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Teosab); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.07.12 18:58:25]

@Teosab: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Cristo
    [10.07.12 07:10:27]

Buna Teosab,

Cand ai timp poti sa ne raspunzi si noua la cateva intrebari deoarece am vrea sa mergem si noi in Lido di Jesolo (ceva mai tarziu):

- La Il Panfilo a trebuit sa lasati ceva garantie la primirea cheilor iar daca da ati primit bani inapoi la plecare.

- Legat de parcare; am inteles bine, masina ati lasat-o intr-o parcare subterana sau era parcare langa hotel?

- Taxele de drum: Italia, Slovenia cat sunt?

- In apropiere de statiune este trafic mai intens (coada la intrare) ?

Cu stima,

Cristo

PS: ceva poze ar fi grozave :-)))

johnnyredlabel †
    [10.07.12 08:13:24]

@teosab: Interesanta locatia, as fi avut si eu aceleasi intrebari ca si @cristo... De asemenea, in Venezia unde ati parcat masina (banuiesc ca ati fost cu auto propriu) ?

Si... cine-i Columbo?

[14.09.12 17:14:02]

@Cristo: Buna,

Scuze, nu am mai citit mailul pe acest cont.

Dar totusi raspund, poate mai sunt interesati altii de acum incolo.

Da, am lasat garantie 100 EUR pe care i-am primit inapoi la plecare cand am inapoiat cheia.

Masina am lasat-o in parcarea subterana aferenta apartamentelor, deci era inclusa in pret.

In Italia taxa de drum se plateste la km dar cred ca pana la Venetia si inapoi ajunge cam la 20 -25 EUR.

In Slovenia sincer nu mai stiu cat a costat taxa de drum care este fixa, dar daca nu ma insel vreo 30 EUR pe 14 zile sau o luna (noi am stat 2 saptamani in Italia si a fost mai avantajos sa luam taxa de drum pe o luna.

In apropiere de Lido de Jesolo da, traficul a fost mai intens, a durat aproape o ora sa parcurgem ultimii 15 km.

Sper sa fie de folos aceste informatii intarziate...

[14.09.12 17:21:32]

@johnnyredlabel: Buna,

Scuze de intarziere. Cam mare, da...

Noi de fapt am stat la Mestre langa Venetia la un hotel care avea parcare si am platit 10 EUR/zi pentru parcare.

De acolo am mers in fiecare zi cu trenul sau autobuzul pana la Venetia, deci nu ne-am deplasat cu masina. Este mai avantajos. Ne costa 9.6 EUr dus intors trenul din Mestre in Venetia pentru 4 persoane (copiii peste 3 sau 6 ani nu au nici un fel de reducere la bilete).

Daca iti cumperi bilet de tranport in Venetia cu vaporasul (care e destul de scump) ai si autobuzul pana la Mestre inclus.

[14.09.12 17:23:50]

@Teosab: Scuze, am uitat sa spun ca la piscina maestru de ceremonii era Columbo, deci era cel care se ingrijea de curatenia de la piscina si zona cu sezlonguri.

crissy_wazzup
    [14.05.13 14:59:51]

@Teosab: Buna ziua. Am decis si noi anul acesta sa ne petrecem concediul in Lodi di jesolo. Va rog daca se poate sa imi spuneti la ce vila ati fost cazat? Cum erau conditiile? Cam care este costul unui meniu normal la restaurant si daca stiti cumva cum este cu sezonul lai ei. Noi am dori sa mergem in septembrie dar ne este teama ca ar putea fi rece mai cu seama ca vrem sa mergem cu un copilas de 2 anisori.

Va multumesc anticipat

crissy_wazzup, Cristo, johnnyredlabel, Teosab