ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2012
    ÎNSCRIS: 04.07.12
    JAN-2011
    3 AD. + 1 COPII -- v: 1 an

Excursie de week-end

Pentru aceasta escapada la Sibiu am ales sa mergem cu masina proprie pe traseul Bucuresti-Pitesti - Ramnicu Valcea -Sibiu. Drum pe care l-am parcurs in 4 ore, a fost foarte placut pentru ochiul privitorului deoarece am trecut pe valea oltului. Am ajuns acolo in jurul pranzului si ne-am cazat la un apartament cu doua camere in regim hotelier.

In apartament aveam tot ce ne-am dorit si tot ce aveam nevoie pentru o sedere cat mai placuta.

Despre Sibiu pot spune ca este un orasel destul de maricel, dar care doar centrul este impresionant si merita vizitat. Aici gasesti restaurante si terase unde poti lua masa si in care te poti distra. Fiind iarna, piata mare nu prea era populata si nu prea a fost mare distractie. Am vizitat totusi: Piata Mare, Piata mica, Piata Huet, Muzeul Brukenthal, Podul Minciunilor, Catedrala evanghelica, Parcul Cetatii si cam atat.

De mancat am mancat la un restaurant stil crama cu bucate romanesti servite pe fund de lemn. Foarte gustoasa mancarea, care nu era nici scumpa dar nici ieftina.

La intoarcerea catre Bucuresti, am vizitat Manastirea Cozia si ne-am oprit la un popas ca sa gustam celebrii mici de Dedulesti (chiar sunt asa de mari precum se spune).

Merita vizitat Sibiul dar nu mai mult de 2-3 zile.

Trimis de tonymaestrul* in 09.07.12 17:18:24
    Validat / Publicat: 09.07.12 18:28:34

VIZUALIZĂRI: 1790 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tonymaestrul*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Manastirea Cozia
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -1 PMA (din 1 vot)

[09.07.12 17:52:42]

Fiind vorba de un review de calatorie, am retras notele acordate la cazare.

neimportant
    [09.07.12 21:21:06]

Mestere Toni, cat v-a luat pe bilet la M. Brukenthal? Ati vizitat toate departamentele muzeului? Si p-ala de istoria naturala? Noi cand am fost cu grupul ne-a facut rabat, insa mare parte din exponatele originale erau trimese in excursie in galeriile de frunte ale Evropei.

Maestre, pai vezi matale Podul minciunilor si nu spui nimic despre el. Despre povestea medievala legata de castitatea junelor ce-si fixau cu viclenie intalniri cu junii din Sibiu si de aiurea, unde stabileau sardanapalice chiolhane de nunta. Argumentul forte al tinerelor „neprihanite” consta in sustinerea pana in panzele albe a virginitatii „nereperate”. Dupa consumarea actului din Noaptea cea mai lunga (unii ii mai zic in jargon, Noaptea Cutitelor Lungi, fara trimiteri la metodele naziste, biensur mon ami), tinerele mirese erau jumulite si tractate de cosite pana sus pe pod, de unde erau catapultate cu precizie teutona, direct sub pod, fiind astfel „infierate” pentru declaratiile „politice” de dinainte. Iacata, mestere Toni, una dintre legendele Podului cu pricina, pe care sunt sigur ca o stiai de la ghidul care v-a condus, dar datorita dusmanului numit Timp, n-ai putut sa ne-o spui. Autrefois …

Si noi am mancat la restaurantul acela care servea potolul pe fundulete, cu intrare prin fata si iesirea spre curtea Catedralei Evanghelice. Restaurantului ii zice „Go In”. Ne-a placut in mod deosebit tochitura, in special, cea adusa de ospatarita nurlie.

La Cozia ai dat cu fisa de 50 de bani in fantana? E una dintre atractiile zonei, in special pentru cei care is lungi in brate.

Legat de dimensiunea micilor de la Dedulesti, (apropo, aista nu-i in Valcea, ci la megiesii nostri, argeseni), exista o carciuma din Ramnic, unde micii sunt cat salamul, aci sa fi venit, ca nu-ti mai trebuiau mici fro’ doi ani...

Eu la Sibiu as sta si zece ani si nu m-as plictisi, e printre orasele mele preferate...

Mie mi-a placut excursia ta, chiar si asa pe fuga, altadata sunt sigur ca ai s-o privesti prin alti ochi.

Oculi plus vident quam oculus. - Mai multi ochi vad mai mult decat unul

Cu stima,

Z.

tonymaestrul*AUTOR REVIEW
    [09.07.12 21:28:41]

@zapacitu: Fiecare cu parerea lui despre acest oras. Toti cei care vor sa viziteze acest oras citesc mai multe opinii fac o medie si apoi se hotarasc ce si cum.

Apropo de Cozia nu erau numai monete in fantana erau si hartii de 1 leu . Poate o sa merg si eu sa mananc mici cat salamu ca tocmai ce mi-ai facut pofta...

Am lasat povestile spuse de ghid pt ca altfel i-as fura painea de la gura omului si nu imi sta in caracter asa ceva.

In rest sa auzim numai de bine!!!

neimportant, tonymaestrul*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sibiul: