ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2012
DE puiu
DIN: RESITA
ÎNSCRIS: 02.07.10
JUN-2012

Valencia - informatii utile pentru orientarea in oras

Concediul asta pe care l-am facut in Spania pot sa-l numesc cu adevarat concediu: am stat 17 zile. Recomand tutoror celor care fac excursii in strainatate sa nu mearga 5-7 zile, mai bine mai rar si cu mai mult timp la dispozitie. Am tras eu concluzia ca 15 zile ar fi minimul pentru o reusita totala.

Am calatorit cu toate mijloacele de transport moderne, de la avion, autoturism, tren, metrou si bineinteles pe jos; am mancat mancaruri locale facute de bucatari din Romania: -), am facut si plaja, am vizitat obiective turistice, am dormit si am venit acasa odihnit si cu bateriile incarcate.

Am fost la o excursie de buget, fara fonduri mari la dispozitie, am stat intr-un apartament inchiriat (rezolvat de cumnatii mei care sunt in spania de 8 ani).

Am constatat ca in zona se practica mai mult inchiriatul de apartamente decat hotelurile. Cred ca e o varianta mai ieftina mai ales pentru cei care merg in grupuri de 4-8 persoane.

Am ales sa scriu despre Valencia pentru ca este un oras mare, desi eu am stat la Oropesa del Mar, o localitate aflata la 80 de km de acesta.

Am fost in Valencia de doua ori, dar consider ca pentru a vedea cat de cat frumusetea acestui oras ar fi nevoie de cel putin o saptamana.

Nu am sa scriu despre obiectivele turistice din oras gen Orasul Artelor si Stiintelor sau Catedrala din Valencia... pe care vreau totusi sa ma laud ca le-am vizitat: -), ci vreau sa va spun cum sa va orientati in oras.

Am ajuns in Valencia cu trenul, venind din nord, de la Oropesa del Mar. Distanta intre cele doua localitati se face in aproximativ o ora; trenurile regionale sunt ingrijite, silentioase si decente.

Am debarcat la gara Valencia Nord. De cum iesiti din gara, incep obiectivele tuistice, primul fiind Plaza de Torros care este imedit langa gara.

Statia de metrou este in apropierea garii si de aici puteti merge in diverse locuri, inclusiv pana la aeroportul de la Manises. Biletele se cumpara de la automate si trebuie sa le pastrati pentru ca e nevoie de ele si la iesire. Automatele sunt cu optiuni in engleza, franceza si germana si sunt simplu de utilizat. Metrolul din Valencia are site unde puteti gasi traseele si preturile. Mie metrolul mi-a folosit in ultima zi cand am mers la aeroport: pentru 3 persoane am platit 7 euro pana la aeroport; taxiul cred ca ar fi fost cel putin 40 de euro.

Din fata garii puteti ajunge foarte repede la Piata Primariei (10 minute) si mai departe la Catedrala din Valencia (alte 10 minute) locul unde este Sfantul Graal. (Se pare ca nu este singurul ci mai sunt vreo 6 Graaluri pe cuprinsul Europei). In piata catedralei este un centru de informare turistica de unde puteti lua harti ale orasului si puteti cere ceva informatii si unde personalul cunoaste ceva engleza.

In restul locurilor pe unde am umblat voi cei ce cunoasteti engleza putati lasa orice speranta ca veti primi vreun raspuns. La catedrala erau doua doamne la casa de bilete (unde se dau si aparatele prin care se face prezentarea obiectivelor din interior) care au spalat toata rusinea Spaniei la capitolul comunicare cu turistii straini: vorbeau foarte bine si franceza si germana si engleza si erau si foarte amabile.

De multe ori mi-am pus intrebarea daca ei au turism doar pentru cetatenii lor sau pentru cei din America de sud; nu exista indicatoare in limbi straine (engleza, germana, franceza) la obiectivele turistice, dar culmea au indicatoare bilingve in castiliana si in dialectul local valencian.

Tot din gara se poate ajunge pe jos si la Orasul stiintelor si artelor in aproximativ 40 de minute (am dat un timp dupa ureche pentru ca nu am facut traseul pe jos, dar l-am estimat raportat la disstantele celelalte pe care le-am parcurs); totul e sa aveti rabdare si o harta la dispozitie.

Noi ne-am grabit si am luat un taxi: 10 euro.

In apropiera Orasului stiintelor si artelor este un mall imens El Saler si puteti face o pauza sa va racoriti si sa mancati un hamburger la McDonald's (daca sunteti fani). La mall este lipit si un magazin carefour si am vazut si un magazin cu produse romanesti unde vanzatoarea era...romanca (ar fi fost culmea sa fie din Ecuador).

Nu am vizitat decat Oceanograful (cam 4 ore, in ritm destul de alert, inclusiv spectacolul cu delfini care pe mine m-a impresionat foarte mult) pentru ca ar fi trebuit cel putin o zi intreaga pentru intreg complexul. In schimb am mers de-a lungul vechiului curs al raului Turia si am vizitat si parcul Gulliver si Torre de Quartz.

Concluzia e ca se poate vizita intr-o zi zona veche a orasului, o zi zona Orasului artelor si stiintelor, o zi pe la Gradina Zoo si alte obiective pe care le descoperiti din intamplare, inclusiv o plimbare cu autobuzele turistice, si alte zile pentru alte locuri in care nu am fost, dar in care sper sa revin.

Souvenir-uri nu cumparati din zonele centrale sau de la Oceanograf ca sunt scumpe rau. In zona centrala , daca rataciti putin pe stradutele laterale veti gasi suveniruri la jumatate de pret fata de cele din centru si mai descoperiti tot felul de locuri si cladiri frumoase.

Luati-va timp la dispozitie, bucurati-va de tot ce vedeti si uitati de caldura si oboseala inerente hoinaritului prin orase necunoscute in lunile de vara.

Apropos, pentru cei care nu suporta caldura excesiva le recomand sa mearga in Spania in perioada sfarsitului de mai, prima jumatate a lunii iunie.

Daca aveti intrebari si va pot raspunde o voi face cu placere

Trimis de puiu in 09.07.12 10:57:21
Validat / Publicat: 09.07.12 12:35:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 5939 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.07.12 12:25:13]

Fiind un review de calatorie, nota destinata cazarii a fost retrasa. Te asteptam intr-un review ulterior cu informatii despre hotelul unde ai fost cazat

[09.07.12 12:36:20]

Mutat la rubrica "Descopera Valencia" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Valencia:

• pagină generată în 0.048220872879028 sec