ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2012
ÎNSCRIS: 06.07.11
MAR-2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Salina - o gura de oxigen, o lume de care multi nu au auzit

Sunt ani de zile de cand mergem periodic la Slanic Prahova. Mergand pe principiul de ce sa dau bani pe medicamente in loc sa ma distrez si deconectez de lumea asta nebuna, am hotarat cand copilul avea 2 ani sa mergem la Slanic. Acum are aproape 6 ani si de cand am inceput plimbarile prin Salina nu a avut nici o raceala serioasa, insa in ultimul an a trebuit sa rarim vizitele datorita drumului din ce in ce mai prost (o singura groapa ne-a lasat fara 2 cauciucuri de iarna cu care nu aveam mai mult de 2000 km, deci 900 lei dusi pe apa), deci atentie amatorilor la gropile de langa caile ferate si de pe poduri.

In ceea ce priveste cazare la Slanic Prahova, din punctul meu de vedere prea multe optiuni nu exista, indiferent de numarul stelelor hotelurilor sau al pensiunilor, conditiile sunt destul de proaste. La hotel Roberto, este OK daca nu stai la ultimul etaj, noi am nimerit odata la nivelul asta si in timp de faceam dus am ramas fara apa calda. Oricum este curat in camera si daca comanzi mancarea in camera iti este adusa fara probleme.

O alta alternativa ar fi Pensiunea sau casa Miruna, apa calda este in permanenta, desi ar fi bine sa precizati acest lucru inca d ela prima discutie cu proprietarul, poti gati fara a deranja pe cineva, au o curte in care copiii se pot juca in siguranta, asternuturi curate, insa sa nu cumva sa miscati patul pentru ca nu cred ca se da cu lunile cu matura pe acolo. Prosoape ar fi bine sa va luati in geamantan, hartie igienica la fel, desi la nici 50 m de vila se afla un magazin cu de toate la preturi "normale", uneori chiar mici.

Ce puteti vizita in Slanic: Muzeul Sarii - are 2 nivele, camerele sunt foarte mici, pretul accesibil oricui a ajuns pana aici, Baia Baciului (Grota Miresei s-a prabusit acum cativa ani) cu Baia porcilor - strandurile renumite dar foarte putin amenajate, Baia rosie - la fel de neamenajata, dar mult mai scumpa (oricum toate intrarile la stranduri sunt nu scumpe ci foarte scumpe comparativ cu ce ti se ofera), muntele Verde si celebra Mina Unirea.

Odata intrati in Salnic Prahova, nu aveti cum sa ratati acest obiectiv turistic, intrucat se afla chiar in centrul statiunii si sunt indicatoare. In curtea Salinei se afla o parcare mare unde se plateste 4 lei lei si poti lasa masina cate ore vrei. Tot aici veti gasi si un restaurant, cochet, cu mancare foarte buna (daca este ceva care nu este proaspat, doamnele care servesc va vor atentiona inca de la inceput si dv veti decide daca mai comandati respectivul lucru sau nu), preturile sunt mici, echivalentul celor de la fast food. Intrarea in Salina, pana le la 10:30 este destul de libera, nu se sta mai mult de 2-3 minute la coada, insa dupa 11 se aglomereaza. Desi s-a tot scris ca este foarte urata intrarea si lifturile neintretinute, eu mentionez faptul ca s-au facut ceva investitii in acestea in ultimii ani ,,nu sunt la nivelul la care ar trebui sa fie dar o schimbare se vede. In ultima jumatate a anului 2011, langa Sala Genezei, a mai fost deschisa publicului o galerie, unde au fost mutate toate activitatile pentru copii (biciclete, topogane, trambulina etc.).

Ce putem face in salina: Ne plimbam cu bicicletele, cu rolele, jucam volei, baschet, fotbal (este un teren special amenajat intre 2 galerii), tenis, admiram florile de mina, ne minunam de coltul in care sarea pura curge pe pereti, busturile din Sala Genezei, ne dam in leagane si balansoare sau pur si simplu stam pe o banca. Cei ce nu se pot lipsi de telefoane sau internet, le spun sa nu isi faca griji, au acoperire la mobil si exista sala de internet.

Daca vi se face sete sau foame, nici o problema, gasiti aici sa va cumparati ceva ca sa vi le potoliti pentru cateva ore.

Daca ati fost pentru prima data in Salina si ati stat mai mult de 1:30-2, trebuie sa stiti ca veti fi foarte obosit, iar o usoara raceala se poate agrava in zilele urmatoare, urmanad ca apoi sa fiti ca nou (va vor invada mucozitatile rascolite de salinitatea puternnica).

Daca stati mai multe zile la Slanic, vizitati si manastirea Crasna si lacul cu nuferi.

In speranta ca v-am fost de folos, va stau la dispozitie pentru orice intrebari legate de Slanic Prahova.

Trimis de cristianam in 09.07.12 08:03:53
Validat / Publicat: 09.07.12 09:05:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC [PH]. A mai fost în/la: Busteni - Hotel Onix, Sinaia - Hotel Mara, Eforie Nord - Vila Selena, Eforie Nord - Vila Antaris, Mamaia - Hotel Dacia, Cap Aurora - Hotel Onix

VIZUALIZĂRI: 3947 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristianam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.07.12 09:04:29]

Fiind un review de calatorie, nota referitoare la cazare a fost retrasa.

• Alte impresii din această RUBRICĂSalina Unirea Slănic Prahova: