ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2012
    ÎNSCRIS: 04.07.12
    JAN-2008

ARTICOL ARHIVAT

Prima data in Barcelona

Prima data in Barcelona. O experienta unica datorita modului de organizare a excursiei. Rezervare cazare pe net la un hostel, rezervare la bilete de avion cu wizz air cu 2 luni inainte. Toate acestea au dus la un pret mic.

Zborul pentru prima data cu avionul a fost unul de 3 ore si un pic, dar placut si fara incidente. Ajunsi in aeroport (unul imens) pe la 12 noaptea am luat un taxi care ne-a dus la hostelul nostru amplasat la cativa pasi de Sagrada Familia. La intoarcere pentru a scuti niste bani am luat un autobuz care ne-a dus exact pana la aeroport.

Despre cazare nu sunt multe de spus, un etaj intreg cu camere de inchiriat.

In aceasta prima excursie am mers pe jos cu harta in mana aproape jumatate de oras, vizitand gradina zoologica, Las ramblas, Torre Agbar, fantana muzicala, Sagrada Familia precum si plaja superba. Pentru Stadionul Nou Camp am luat metroul pentru ca era cam departe de hostelul nostru.

Gradina zoologica este una impresionanta avand numeroase specii de animale si de pasari (pentru prima oara in viata mea am vazut girafe). Torre Agbar foarte luminat in cursul noptii si destul de impresionant ziua. Las ramblas este cea mai populara alee de plimbare unde intalnesti tot felul de comedianti si statui umane dar si celebra piata La bouqueria. Sagrada familia este cea mai impozanta cladire inca in constructie dar care atrage anual foarte multi turisti. Fantana muzicala amplasta in piata Espana nu era functionala deoarece ne aflam in ianuarie. Stadionul este unul magic, de vis, cum rar iti este dat sa vezi. Sunt foarte multe de spus despre acest stadion dar mai bine va las pe voi sa descoperiti.

Foarte multe de vizitat dar foarte putin timp.

Trimis de tonymaestrul* in 06.07.12 16:48:37
    Validat / Publicat: 06.07.12 17:56:46
    • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 2669 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tonymaestrul*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 O taraba cu fructe din piata La bouqueria

Diaura*
    [07.07.12 12:17:05]

In foto P03 ai surprins cel mai mare muzeu al Spaniei. Desi arata ca un palat vechi, are mai putin de 100 de ani. Este vorba de Muzeul National de Arta, gazduit de Palatul National. Palatul a fost inaugurat in 1929 cu ocazia cele de a 30-a Expozitii Internationale, care s-a desfasurat la Barcelona. Tot cu acea ocazie a fost construita Fantana Arteziana Magica din Parcul Montjuic din fata palatului.

In 1934 a fost deschis ca muzeu. Acum este cel mai mare muzeu ce gazduieste arta romanica pe langa opere de arta gotica, renascentista, catalana, italiana, baroca si moderna. In partea moderna, sunt expuse fotografii, postere, numismatica si desene.

neimportant
    [07.07.12 13:00:12]

Mestere Toni, ai cam scurtat-o din condei… Puteai si matale sa ne oferi mai multe, poze si informatii. Am inteles ca timpul v-a fost cel mai mare dusman in acest veridic megalopolis, dar acum la insirat din taste, nu trebuia sa va grabiti. Cel putin, microbistul cititor care sunt, ar fi dorit ceva mai mult despre templul NouCamp, ceva fotografii luate de prin ascunzisurile si ungherele mai putin vazute de publicul larg. Am salivat cu nerusinare la pozele 01 si 02, iar la poza 06 am ramas cu nedumeriri ce probabil se vor stinge „in vino veritas”...

Exemplarele de la zoo puteau fi imortalizate si expuse ca sa le putem admira si noi. Girafe, jur ca n-am vazut decat la baschet.

Daca am avea o aura sau doua ("Di aura”) cu noi atunci cand pasim prin Barcelona, timpul n-ar mai conta. O zi, patru sau sapte petrecute aici ar scoate cu sinergie minuni din noi, perceptia vizuala atingand cote pe care nu le-am fi banuit, pentru fiecare dintre noi...

Cu stima,

Z.

tonymaestrul*AUTOR REVIEW
    [07.07.12 14:02:19]

@zapacitu: special pentru tine am sa descriu cum a fost la Stadion si am sa atasez si cateva poze cu stadionul si cu exemplarele de la Zoo.

Pentru a ajunge la stadion am luat metroul si am coborat la o statie nu mai imi vine acum in minte numele. Acolo eram cu harta in mana si nu stiam pe unde sa o luam sa ajungem la el. Imediat ne-a bagat un om in seama si nea spus aratand o minge: football football. L-am aprobat si ne-a indicat stadionul.

La stadion am platit 17 euro 50 centi de persoana si am intrat mai intai la un filmulet 3D despre barcelona care a durat vreo 10-15 minute. Apoi am mers spre muzeul Clubului. Un muzeu impresionant cu o gramada de trofee de la toate sporturile. Cum am trecut si de muzeu am ajuns in vestiarul oaspetilor. Acolo se regasea si o mica capela in care intrai si te rugai (probabil inainte de meci). In sfarsit am ajuns in stadion. Se Putea vizita doar tribuna cu bancile de rezerva. Binenteles ca m-am asezat pe scaunul antrenorului si am admirat gazonul superb. Putei face poze cu doua cartoane (Messi si antrenorul de atunci Frank Rijkaard). Am urcat apoi pana sus de tot la nivelul comentatorilor. De acolo am luat-o spre iesire si am ajuns la magazinul oficial de la care mi-am cumparat o cana si un fular. preturile la echipamente si mingi erau imense. Un tricou pornea de la 60 de euro iar o minge de la 35.

Sper ca ti-am satisfacut curiozitatea de microbist.

Ps: Am mai scris un review pt a doua oara cand am fost in Barcelona.

Diaura*, neimportant, tonymaestrul*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: