ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2012
ÎNSCRIS: 30.07.10
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 14 ani

Vacanta de vara

Este a doua oara cand mergem la acest hotel. Prima data a fost de Paste si am fost incantati. Si acum sa va povestesc.

Am plecat pe la 6 dimineata si am trecut in Bulgaria pe la Ruse. Va costa 27 de lei taxa de pod apoi trebuie sa luati vigneta (10 leva sau 5 euro sau 30 de lei). Am ajuns la hotel pe la 1 si ceva, ne-au confirmat rezervarea, dupa o jumatate de ora ne-au dat cardul de la camera, am dus bagajele si la 2 ne-au pus bratarile asa ca am putut lua masa.

Masa este all inclusive, bufet suedez la Riviera 2. Este a doua aripa a hotelului Riviera, prima este demipensiune sau mic dejun. Parcarea este inclusa in pret, este chiar in fata hotelului si este pazita.

Cu cardul camerei primesti si card pentru prosoape care se schimba o data pe zi. Camera este curata, cu minibar contra-cost si uscator pe balcon, 2 fotolii si o masuta, in baie uscator de par. Safe in sifonier cu instructiuni in limba engleza, printre altele, de asemenea inclus in pret.

Masa excelenta, ca de obicei la bulgari la all inclusive, dimineata oua preparate in toate felurile (ochiuri, fierte, omleta), mezeluri, branzeturi, cascaval, friganele, foetaje cu diverse umpluturi, unt, miere, dulceata si ciocolata alba si neagra, clatite, sucuri naturale, cafea, ceai, lapte cald si rece, ness, cremwursti, carnaciori, branza topita, paine alba, neagra, intermediara, graham, cu malai, fructe confiate, cereale etc.

La pranz 2 feluri de ciorbe sau supe, carne de porc, de vita, de pasare si peste gatite in fel si chip, tocanite, legume taiate pe care sa le combini in salate, sosuri pentru toate gusturile, peste marinat, branza cu mucegai albastra, vin alb si rosu la butoias, bauturi locale bulgaresti (cognac, vodka, gin, lichioruri, sampanie, etc), prajituri deosebite, creme, inghetata, fructe de sezon. Seara la fel, mancare pentru toate gusturile. A fost o seara cu preparate din peste, cu midii, creveti si altele specifice, o seara arabeasca cu mancaruri asisderea.

In afara restaurantului e o terasa unde poti manca linistit si unde este un gratar. De cateva ori au avut afara carne de porc, vita inabusita la tava, carnaciori si curcan la tava.

Singurul minus la acest hotel este pool barul la care trebuie sa platesti ca sa bei o bere sau orice altceva desi in oferta era si asta inclus, dar poate s-a schimbat ceva pe parcus. Trebuie sa te duci dupa o bere sau dupa altceva de baut in holul hotelului daca nu vrei sa platesti. Animatie la piscina, era un grup de tineri animatori dar noi n-am fost interesati.

In perioada in care am fost noi nu erau decat vreo 5 familii de romani, in rest multi nemti pensionari, foarte politicosi si foarte tacticosi, care mancau putin dar erau primii la masa, multi ucraineni sau rusi, astia foarte galagiosi, cu multi copii dupa ei. Rusii beau mult, mananca mult si au niste neveste isterice. Si mai erau 2 sau 3 familii de olandezi si o familie de polonezi, toti foarte linistiti.

Va recomadam o excursie la Balcic, sunt 24 de km pana acolo, e foarte frumos, acolo toti stiu romaneste, te indruma, intrarea costa 10 leva pentru adulti si 2 euro pentru copiii pana in 18 ani. Gasiti usor castelul reginei, toate drumurile duc acolo. Putei face si o degustare de vin vechi.

De la hotel puteti merge pe jos prin Nisipurile de Aur, seara, la plimbare si la cumparaturi.

Camera se aspira si se curata zilnic, prosoapele se schimba zilnic dar trebuie sa le lasati pe jos daca le vreti schimbate, lenjeria se schimba la 3 zile.

Totul este foarte ingrijit, foarte curat si de mult bun gust.

Nu comparati insa 5 stele de la bulgari cu 5 stele de la noi sau din alta parte. La ei sunt alte standarde dar, asa cuma am mai scris si in alte recenzii, cine e mofturos poate alege Coasta de Azur, Mauritius, Bermude sau mai stiu eu ce. La pretul dat, e super ok la bulgari. Va dorim tuturor vacante pline de bucurii si odihna.

Trimis de n&c in 05.07.12 20:20:37
Validat / Publicat: 05.07.12 21:25:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Duni, Nisipurile de Aur Hoteluri Orhideea, Kaliakra, Royal Marina Palace, Arabella, Dobrotitsa, Riviera Beach.

VIZUALIZĂRI: 2657 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (n&c); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂRiviera Beach Hotel [complex Riviera Holiday Club]: