ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2012
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 10.08.11
JUN-2012

Complex Arinis

Prima data cand am fost la Arinis a fost pe timp de iarna, cu vreo jumatate de an in urma si cum noua ne place apa sub toate formele ei am decis sa-l vizitam si cand se va mai incalzi.

Si a venit momentul mult asteptat, imediat ce a venit vacanta mare am plecat.

Complexul in sine este interesant, pune alaturi partie de schi si patinoar cu bazine pentru inot, terenuri de sport cu posibilitati de plimbare si a fost gandit sa ofere relaxare atat iarna cat si vara. Are si telescaun, dar in zilele in care am fost noi nu a functionat, o fi fost din lipsa de doritori.

Insa eu acum ma voi opri la piscina si strand, acestea fiind si motivele pentru care am mers la Gura Humorului.

Strandul are 2 bazine, suficient de mari, unul cu o adancime de 2 metri si unul cu o adancime mai mica numai bun pentru cei neinitiati in tainele inotului. Cel mic are si un mini topogan.

Asa zisa plaja este acoperita cu pietris dar exista si o portiune cu iarba. Se pot inchiria sezlonguri la pretul de 5 lei/zi, exista si o terasa in imediata apropiere iar pentru cei infometati se pot face comenzi telefonice la cateva terase (in special pizza) cu servirea la piscina.

Exista de asemenea si vestiare amenajate, destul de spatioase.

Intrare 15 lei/adult si 10 lei/copil, toata ziua.

Piscina acoperita este deschisa atat vara cat si iarna iar accesul se face in urmatoarele interval orare:

10-14; 15-18; 19-22 (acestea erau afisate acum si nu stiu daca sunt valabile si iarna).

Pretul difera doar daca se doreste acces la sauna 25 sau 30/lei/intrare pentru adulti si copii peste 7 ani. Exista si posibilitatea de a face abonamente pentru cei ce doresc sa stea mai mult, cel mai avantajos e cel de 16 intrari cu 160 de lei doar la bazin.

Bazinul este intr-adevar mare, adancimea variaza intre 2,50 si 2,60 m si are o portiune ingradita pentru copii cu o adancime de 1,55 m. Apa este incalzita pana la 30 grade C iar temperatura interioara este cam la fel cu cea a apei.

Zona vestiarelor este OK, separata pentru femei si barbati, curatenia este mentinuta atat aici cat si la bazin. Accesul la bazin se face pe scari interioare ce pleaca de la vestiare.

Uscatoarele de par sunt cam cu probleme ori se opresc singure cand se supraincalzesc, acest mister nu am reusit sa-l deslusesc...

Este amenajat deasemenea si un bar, noi am gasit cam tot ce ne poftea sufletul, preturile mi s-au parut OK.

Un lucru demn de mentionat este faptul ca in pretul biletului platit pentru piscina acoperita intra si accesul la strand, un fapt binevenit mai ales cand este cald afara.

Asadar in concluzie, pentru o mini vacanta sau un weekend prelungit Gura Humorului poate oferi cateva modalitati de destindere.

Trimis de elena_iasi in 03.07.12 22:58:47
Validat / Publicat: 04.07.12 06:07:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GURA HUMORULUI.

VIZUALIZĂRI: 14757 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elena_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La strand in Complex Arinis

[29.07.12 21:04:59]

elena as vrea sa stiu daca inchirierea sezlongurilor se face pe toata ziua cum se procedeaza daca vrei sa pleci la amiaza si te intorci apoi?

la mare noi plecam si lasam prosoape sau cersafuri pe sezlonguri sa se vada ca sunt ocupate.

Si acelasi lucru e cu intrarea daca pleci la amiaza si te intorci. Cu siguranta nimeni nu sta in soarele amiezii la plaja. Deci cum e?

mersiiiiiiii

liana

[29.07.12 22:23:38]

@lianna: n-as putea sa-ti spun cum e cu seszlongurile la strand intrucat noi am venit aici o singura zi, intr-o zi am intrat la piscina acoperita si in a treia am fost la piscina cu apa sarata de la Cacica.

Iar in ziua cand am venit am ajuns pe la 3 dupa amiaza si am stat pana la 7 si n-am plecat de acolo deloc.

Dar cel mai sigur afli dand un telefon acolo, cred ca te vor lamuri.

Daca am fi prins vreme buna sigur am fi frecventat strandul mai mult dar la cele 15-17 grade cat erau ziua nu prea ne-a dat mana.

[31.07.12 01:06:32]

multumesc elena,

rezervarea deja e facuta, vedem noi care e sistemul acolo, Nu am mai fost de ani buni la Campulung si nu am habar cum e. Poate da ceva un card sau altceva pentru a putea intra si dupaamiaza odata ce ai platit ptr toata ziua.

[31.07.12 06:11:11]

@lianna: strandul e in Gura Humorului

Se poate intra si iesi din strand de cate ori vrei intrucat accesul se face pe baza unei bratari pe care o primesti la intrare.

Eu ti-am spus ca nu stiu cum e cu sezlongurile daca pleci mai multe ore.

bose
[22.08.12 09:54:59]

Şti cumva cam cât de aglmerat este acum vara? Înţeleg că atunci când ai fost nu era aglomerat pentru că vremea nu era prielnică scăldatului. Dar cum o fi când e cald şi frumos? Din fotografii reiese că acest complex chiar merită vizitat iar preţurile sunt OK. Cu timpul liber stăm mai prost şi cu şoselele autohtone. Că de autostrăzi nu are rost să vorbim.

[27.08.12 22:37:15]

@bose: Ca orice loc de recreere aflat in oras cred ca in weekend este aglomerat, mai ales ca la Arinis vin oameni de prin toata zona Moldovei. Probabil ca in timpul saptamanii este OK.

[27.08.12 22:45:47]

@bose: acum cu vremea asta nu cred ca mai e aglomerat. dar daca vremea e frumoasa e aglomerat si sezlongurile se dau si se termina imediat chiar la 10 cand se deschide. Asta la piscina exterioara. Problema este ca zonele cu umbra unde sunt cativa copaci se ocupa de la prima ora si daca vii mai tarziu stai toata ziua in soare. Ar trebui sa puna umbrele si pe zonele cu iarba nu numai la marginea piscinei/Am vazut doar 3-4 umbrele mari si tot cam atatea mici pe margine.

Deci aglomeratie pe zonele cu putina umbra si in apa bineinteles mai ales in cea ptr copii unde era plina jumatate cu adulti care erau cu copiii sau nu stiau sa inoate. in piscina mare si stateau aici in partea mai adanca.

bose, elena_iasi, lianna