ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2012
ÎNSCRIS: 03.07.10
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

Merita sa revii

Desi am citit multe (contradictorii) pareri despre aceasta locatie si am plecat cam neincrezator spre Thassos, am avut placuta surpriza sa-mi petrec unul din cele mai reusite concedii.

Cel mai neplacut aspect a fost drumul... obositor, lung, parca fara sfarsit... cel putin la dus cand am avut proasta inspiratie sa mergem prin munti pe traseul foarte greu si virajat Dimitrovgrad-Haskovo-Kardjali-Zlatograd-Thermes-Xanthi-Keramoti.

Mult mai bine (si doar cu 170km in plus) am venit pe autostrada grecilor si drumul expres al bulgarilor.

Se plangea cineva ca s-a certat cu manageri, capitani de ferryboat, etc. Nu stiu cum de a reusit pentru ca sunt foarte amabili si OK, mai ales cu turistii straini.

Ajunsi la hotel am gasit loc in parcare (amenajata) chiar sub o copertina si in 5 minute ne-am instalat in camere. Am fost cu inca o familie cu bebe si am primit camera la parter cu fata spre curtea interioara unde este o gradina faina cu fantana arteziana albastra. Toate spatiile verzi si gradinile hotelului sunt ireprosabile si creaza o senzatie deosebit de placuta. O sa atasez imagini pentru a nu povesti 2 ore degeaba.

Camera generoasa, placuta cu pat dublu si supliment de 2 paturi ptr. copii, iesire pe terasa cu masa si scaune…tot confortul. Baia OK, prosoape care erau schimbate zilnic, curatenie zilnic. Din punctul de vedere al locatiei, camerei (confort, curatenie, servicii) si mancarii (curatenie, servicii, varietate) nu am avut ce comenta. Poate ca dimineata felurile principale de mancare se repetau insa multitudinea de feluri iti oferea o varietate prea mare pentru a te mai plange de acest aspect. Sa nu uit: dimineata serveau chifle cu bucatele mici de masline in ele…. criminale.

La pranz mancam la tavernele din locatiile unde faceam plaja. Preturile erau asemanatoare, inclusiv la restaurantul (taverna) din incinta resortului.

Bautura era intr-adevar ceva mai scumpa la hotel (o sticla de vin rosu/alb 750 ml = 8-12e sau……mai sus 40 - 75e, o sticla apa 1,5l = 1,5e), insa am trecut pe camere si am platit totul la check out.

Punctul cel mai sensibil al sejurului petrecut la acest resort a fost…. plaja. Trebuie sa ai o piele foarte tabacita pe talpi sau…papuci speciali pentru a putea merge pe pietroaie.

Toata plaja este plina de pietricele, pietre, pietroaie, etc. Foarte putin nisip. Intrarea in mare este de asemenea greoaie tot din acelasi motiv. In plus…in apa mai dai si peste minunatii arici de mare, care erau pe toate stancile din zona plajei hotelului. Spre capatul nordic exista o zona cu nisip unde intrarea in apa si accesul sunt mai normale.

Oricum noi am stat 2 zile pe acesta plaja, dupa care am fost la Paradise Beach (numai cu nisip fin) si la Alyki – un golf superb unde se afla si o cariera de marmura (se ajunge pe o poteca pe versantul din stanga al golfului).

Am avut parte de o vreme extraordinara si nu prea am avut timp sa vizitam intreaga insula, dar per total NOTA 10. Cred ca vom reveni. Sper ca fotografiile pe care le atasez sa va transmita mult mai multe informatii decat cuvintele de pana acum.

Hotelul era plin de turisti germani, englezi, surprinzator…... FARA RUSI.

Trimis de mctudor in 03.07.12 17:34:30
Validat / Publicat: 03.07.12 18:55:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta

VIZUALIZĂRI: 3960 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mctudor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Traversarea cu ferryboat-ul a fost o incantare dupa drumul lung.

dragos1985
    [03.07.12 22:15:31]

Hotelul era plin de turisti germani, englezi, surprinzator…... FARA RUSI.

In sfarsit un hotel fara RUSI!!!

Noi mergem in Limenas in peste doua saptamani! Ce preturi erau pe la taverne?

Ms fain!

VENUS
    [16.07.12 13:48:21]

Multumim pentru rabdare de a scrie impresiile dvs. despre hotel.

Si eu planuiesc sa merg la acest hotel impreuna cu alti 9 prieteni.

Am inteles ca bauturile se platesc separat, atat la micul dejun cat si la cina? Ne puteti oferi mai multe preturi ale bauturilor de la hotel, va rog? Cafea, ceai, suc, bere? Ne-ar fi foarte util pentru a ne planifica bugetul pentru vacanta. De asemenea va rog sa ne exemplificati cateva preturi si de la taverna hotelului, pentru masa de pranz, dar si la tavernele din oraselul apropiat.

De asemenea, bauturile sunt sub marci locale sau internationale (coca-cola, fanta, etc) ? Sunt imbuteliate sau la dozator?

Va multumesc si sper sa aveti timp si rabdare sa raspundeti.

ingph2000
    [16.07.12 17:07:43]

Salut,

Chiar nu se recomanda ruta prin Zlatograd? Cati km ati facut prin Zlatograd?

In august merg la acelasi hotel dar inca nu m-am hotarat la ruta,

Multumesc,

ingph2000
    [16.07.12 17:10:18]

Era sa uit,

Imi poti spune te rog daca trebuie sa platesti ceva cand folosesti umbrelutele si slezlongurile lor? Esti obligat sa consumi ceva de la bar?

La piscina este acelasi regim?

Multumesc,

Catmar
    [20.07.12 16:04:00]

@VENUS:

La micul dejun exista suc + apa la dozator, precum si ceai (Lipton) si cafea gratis.

La cina toate bauturile se platesc si sunt imbuteliate. Cola la 0.25 este 2.5 E, berea undeva intre 3-4 E, iar apa 2 Euro. In mod normal nu permit accesul in restaurant sau la piscina cu bauturi din afara, dar daca nu lasi bauturile ostentativ la vedere (adica le pui in geanta de plaja si nu pe masa), nu comenteaza nimeni nimic.

La masa de pranz, la restaurant, o supa era 3 euro, un hamburger 7.5 euro si o pizza 8 euro. Au un meniu f. putin variat pentru pranz, acesta constand in meniul pe care il servesc celor cu pensiune completa si un grill menu.

Sper ca ti-am fost de folos, concediu placut va doresc!

adryana
    [21.07.12 07:08:24]

chiar daca eu personal nu am fost cazata la acest hotel, pot sa va spun ca acum este cazata aici o ruda de-a mea, care a ajuns aseara aici, asta deoarece in urma cu 3 saptamani tot aici a fost si fratele meu cu familia si le-a placut f. f. mult.

Am citit toate rw. despre Alexandra Beach@Spa 4* din Potos si nimeni nu a amintit ca intrarea la restaurant -DOAR SEARA -necesita TINUTA OBLIGATORIE adica la barbati pantaloni neaparat LUNGI. Mi se pare un lucru f. important si de aceea am scris acest ecou. Ieri de ex. a ajuns acolo dupa un drum obositor si aceasta ruda a mea si dupa ce s-a cazat a dorit sa ia cina si nu i s-a permis accesul in restaurant cu pantaloni scurti. Ideea este ca nici nu are la el. Sper ca ecoul meu sa ajute pe altii.

Resortul este frumos, plin de verdeata, in fotografii am vazut ca au si teren unde cultiva rosii si alte legume .Aleile sunt frumoase,sunt si cateva hamace si sunt camere care au piscina proprie.Copiii au loc de joaca destul de mare ceea ce la alte resorturi lipseste cu desavarsire sau e mult mai slab.Si plaja este destul de buna. Pe plaja sezlongurile si umbrelutele din stuf sunt gratuite.In dreapta pontonului intrarea in mare este mai buna si nu sunt asa multe pietre. Exista un ponton de pe care din capat se intra in mare, apa are cam 4-5 m si este ideala pt. inot. Mancarea este excelenta, dar e bine sa nu vii spre sfarsit. Exista o terasa superba afara de unde seara poti privi apusul de soare.

Locatia este ideala pt. vizita in imprejurimi-manastirea arhanghel Mihail, satul Theologos cu cateva taverne renumite, plajele Paradise, Psili Ammos, Agios Antonios, etc. etc, plus de asta sunt o gramada de taverne in jur, magazine. Deci nu este un loc izolat, ai ce face in jur.

adryana, Catmar, dragos1985, EMS, ingph2000, VENUS
    Alte impresii din această RUBRICĂAlexandra Beach Hotel: