ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2012
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 03.07.12
JUN-2012

Ana Maria Paradise ***+

Am avut sejur aici in perioada 16-23 iunie 2012. Doamna care a scris despre hotel, cred ca e prea pretentioasa.

Da, intradevar balcoanele erau delimitate cu ceva insignifiant. Dar fiecare camera e dotata cu seif. Si cred ca delimitarile sunt asa... doar de forma. Nimeni nu ne-a umblat prin camera, nici ziua si nici noaptea si am lasat mereu usa deschisa, doar cu plasa trasa sa nu intre insectele. Iar cu schimbatul cosurilor... s-o lase mai moale. In fiecare zi se schimba si se spala tot. Si sa aveti in vedere ca am ajuns sambata acolo.

Piscina tot timpul curata, se schimba apa in fiecare noapte, barul de pe terasa hotelului destul de rezonabil ca preturi (in comparatie cu restul insulei), patronul era in fiecare zi acolo si ne punea muzica chiar romaneasca, printre alte melodii, plasma mare prin satelit. La televizorul din camera nu prea aveai ce sa vezi, posturi numai de-al lor.

Mancarea este destul de buna, cu garnituri de toate felurile si gusturile. Cele doua hotele Ana Maria si Ana Maria Paradise sunt patronate de doi frati macedoni (fiecare cate unul). Acesta din urma este deschis de vreo 2-3 ani. Si arata muuuult mai bine ca celalalt. L-am vazut si pe acela, s-a organizat o seara greceasca acolo. A fost ff frumoasa petrecerea, mancare la gratar de toate esentele, frigarui si bineinteles garnituri si salate variate, pana si ardei capia copti aveau, nu mai vorbesc de sosul lor tsatsiki. Per total a fost fff ok.

Excursii organizate la Meteora, Sitonia, Thesaloniki, Athos. As fi dorit o excursie la Skiathos, dar cica e prea departe si este scump, doritori ff putini. Cine doreste sa se duca cu incredere, la banii care i-am dat a fost ffff bine.

Plaja este fff buna in Kripiogi, undeva pe linga market-ul de acolo.

Trimis de Dory in 03.07.12 14:05:56
Validat / Publicat: 03.07.12 15:25:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5529 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dory); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina vazuta din camera. Asa e in fiecare zi, adica curata.

[03.07.12 14:30:31]

@Dory: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

corinutza
[03.07.12 19:50:33]

In sfarsit apare ceva despre Pefkochori anul acesta, atat am asteptat! Va rog sa mi spuneti cum e statiunea, ce preturi sunt la suveniruri, ce modalitati de distractie sunt prin statiune?

Ma intereseaza si pe mine o excursie la Meteora, imi spuneti va rog pretul pentru excursii.

Mergem si noi in august si ma intereseaza orice informatie despre aceasta statiune, cat si despre drumul pana acolo.

Multumesc si ma scuzati ca am pus atatea intrebari.

[04.07.12 10:05:20]

@corinutza: Preturile la suveniruri, depinde de cat dispuneti. Pot fi de la 2 euro in sus. Excursia la Meteora costa 45 euro de persoana. Dar va garantez ca merita. Daca va duceti cu masina personala, nu renteaza sa va duceti cu ea la Meteora. Din Pefkochori pina la Meteora sunt vreo 335 km dus. Plus intors in jur de 700 km. Pretul la benzina este de la 1.65 Euro pina la 1.7 euro. Socotiti un plin cat va ajunge. Numai pun ca pana la Meteora pe autostrazi sunt 4 bariere de trecere taxate care adunate fac 9 euro dus si te taxeaza si la intoarcere, deci... 18 euro. Iar acolo daca esti singur bajbai. Nu cunosti drumurile pana la manastiri. O sa va dati singuri seama. Excursiile care se fac va sunt comunicate de un reprezentat roman de turism. Si va alegeti in functie de cate doriti sa vedeti. In Pefkochori, de-a lungul strazii principale sunt o multime de terase, magazine si market-uri. Discoteci n-am vazut, dar nici n-am cautat. Va doresc vacanta placuta!!!

cip_*
[05.07.12 17:14:58]

Ma bucur foarte mult sa gasesc un review despre Anna Maria Paradise, unde urmeaza sa merg si eu in august.

As avea intrebari legate de (1) mancare, (2) excursii si (3) plaja.

(1) Spuneai ca mancarea este destul de buna. Ai putea da mai multe detalii? De exemplu, niste feluri de mancare ce ti-au placut acolo, sau cat de diversa era posibilitatea de alegere (cate feluri, niste exemple etc.). Au fost si destule fructe in meniu? Bauturile sunt incluse in demi-pensiune?

(2) Ai dat exemple de mai multe excursii optionale. Eu ma gandeam sa incerc Meteora si Thesaloniki, ce parere ai despre ele? Ce excursii ai ales tu si care ti-au placut mai mult?

(3) Cat de departe de hotel este plaja din Kripiogi, pe care o recomanzi? Este plaja privata, cu sezlonguri? Sau e nevoie sa aducem cu noi de toate pt plaja (umbrela si covorase) ?

Merci anticipat!

[05.07.12 17:43:01]

Mutat la rubrica "Anna Maria Paradise" (nou-creata pe site).

[06.07.12 10:27:41]

@cip_:

(1) De exemplu:

La mic dejun (intra tot in meniu, deci gratis) - ai tonomat cu toate sortimentele de cafea si apa fiarta pt ceai si bineinteles pliculete de ceai, lapte cald, suc de fructe, gem, miere, unt, musli, fulgi de ciocolata sau simpli, preparate (sunca presata, branza de-al lor sau cascaval, salam), masline, omleta, sau ochiuri prajite, cremvusti, rosii, castraveti, ardei gras taiat felii, salata verde, un fel de iaurt de-al lor (nici ca iaurtul nostru dar nici ca smantana noastra, intre) gustos, si salata facuta de ei (adica rosi, castraveti, ardei gras, masline, salata) cu un iaurt, cateodata placinta cu brinza, sau cu carne, sau cu cascaval, toate in fiecare zi proaspete si calde.

La cina: un fel de supa de-al lor din pasare, vita sau legume, buna la gust. In fiecare seara erau 2 sortimente de carne: carne de pui si porc, sau pui si cirnati de porc, sau fructe de mare si snitele, si chiar peste a dat intr-o zi, dar eu nu sunt amatoare de peste. Garnituri: cartofi prajiti, cartofi natur, orez cu legume, dovlecei gratinati, ardei capia gratinati, pastai, fasole (aproape in fiecare zi toate garniturile scrise, sa alegi ce vrei), intr-o zi ne-au facut paste italienesti, reusite, In iarna am fost in Italia si am mancat pastele lor, reusit sosul. Iar salate la fel ca dimineata, dar mai erau si ardei copti in otet, sfecla rosie fiarta si cu otet, iar desert era ori pepene rosu si pepene galben ori jeleu din fructe (portocale, banane, visine), iar bautura nu e gratis. Se cumpara de la barul lor de pe terasa, dar preturile sunt mai mici decat in alta parte (verificat).

(2) La excursii noi am ales plimbarea cu vaporul pana pe cealalta peninsula Sitonia (25 euro de persoana), Meteora (45 euro de persoana), seara greceasca (10 euro de persoana). La Thesaloniki erau 2 variante de excursii: una in timpul zilei unde vizitai orasul si apoi la bazarul lor, si una noaptea. Eu n-am fost aici. Aici alegeti ce vreti. Dar va explica ghidul roman tot si era afisat si la hotel excursiile (in romana). Si la care vreti sa mergeti, comunicati receptionerului si va explica cum sa faceti. Mie mi-au placut amandoua excursii la care am fost.

(3) PLaja de la Kripiogi pe care o recomand e cam la 12-15 km de Pefkochori. Cand o sa veniti in Grecia, chiar la intrare in peninsula Kassandra mergeti spre Kalythea, apoi Kripiogi si apoi urmeaza Pefkochori. Sunt ca niste localitati (sate) estivale, pline de hotele. Plaja asta din Kripiogi are nisipul fin si nici in apa nu sunt pietre ca la Pefkochori (am auzit de la un prieten ca si cea din Kalythea e buna, dar e prea departe). Plaja are sezlonguri cu umbrele private care costa 2.5 euro/pers toata ziua, dar puteti sta si langa ele cu ce aveti, este loc.

Cam asta-i tot, cred.

Vacanta placuta!!!

corinutza
[06.07.12 12:32:12]

@Dory: Multumesc pentru raspuns.

Noi avem All, deci, totusi sper ca si bauturile au intrat in pretul platit. Nu ca am fi noi mari bautori, dar pe caldurile acelea tot vom consuma bauturi racoritoare, sotul cate o bere. Voi ati avut DP si probabil de aceea ati platit. Sau cel putin sper ca asa e. Ca altfel nu mai luam all inclusive, daca tot platesc in plus niste servicii.

Va rog sa ma scuzati, acum am vazut ca nu mie mi a fost trimis raspunsul ci altui coleg. Eu la Atrium am bilet, asa ca sunt un pic pe langa subiect, de data aceasta.

gabi7022002
[27.07.12 22:54:48]

am sa ajung acolo in 01.09.2012 si ma interesa in afara de impresiile de pe site daca ar mai fii ceva ce trebuie sa stiu...

suntem o familie cu 2 copii si am inteles ca nu ar fii plaja f. aproape... ???

daca mai sunt anumite atractii si le stiti poate mi le spuneti si mie (gen plaje mai frumoase, mai salbatice... peisaje...) sau chiar locuri unde se poate minca bine... etc

cu multumiri... astept un raspuns

Gabi

[31.07.12 10:42:10]

@gabi7022002: buna ziua!

Am auzit de alti turisti care erau cazati cu noi, ca ar fi o plaja la fel ca la mamaia mai spre sudul insulei, nu stiu sigur unde. Dar daca intrebati aflati mai multe de la cei de la hotel.

Iar terase sunt o gramada. Nu am mancat la niciuna, deci nu stiu pe care sa va o recomand. Va hotarati acolo.

ada1987
[02.08.12 12:45:23]

buna,

merge cineva in perioada 08.09-15.09 la Ana Maria Paradise?

gabi7022002
[02.08.12 18:56:03]

@ada1987: merg eu in 01-09.09.2012... dar am informatii ca totuleste ok

ada1987
[03.08.12 10:15:33]

@gabi7022002: da am vazut ca sunt numai pareri bune despre hotel si conditii, vroiam doar sa stiu daca mai sunt persoane care merg in aceeasi perioada ca si mine.

Distractie placuta!

ada1987, cip_*, corinutza, Dory, gabi7022002