ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2012
JUN-2012

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Dezamagitor

Sejurul a fost de 3 nopti pentru servicii Ultra all inclusive. Desi atat in Voucher cat si pe site dar si in hotel erau tot felul de reclame cum ca hotelul ofera Ultra All Inclusive cu bauturi internationale in meniu, nu a fost decat o mare minciuna. Mai mult, cand am fost la receptie sa intrebam de ce nu se respecta conditiile de Ultra all ni s-a raspuns ca bauturile de tip Pespi / 7UP / Mirinda servite de la dozatoarele din baruri sunt acele bauturi internationale. Absolut hilar :) Iar mai multe detalii ei nu pot sa ne dea decat managerul care nu se afla in hotel.

Bauturile servite erau de foarte slaba calitate: berea era acrisoara, fara acid si cam diluata cu apa iar sucurile erau absolut nishte lichide foarte dulci si artificiale in mod evident.

"Perfect" pana aici. Nu a fost un capat de tara desi suntem "cetateni europeni", vorba reclamei, si au trecut parca acele vremuri in care sa fim pacaliti pe fata cum se intampla de regula pe la noi; atata tot ca platisem pentru altceva.

Despre cazare in schimb, camera a fost minunata, cu o priveliste fabuloasa catre mare de la etajul 6. Noi am ales varianta "superioara" de camera, renovata si foarte mare. S-ar fi putut mai bine daca erau mai multe prosoape. Dar in rest, camera a fost excelenta. Iar hotelul este amplasat pe faleza la 30m de apa.

Mancarea a fost de asemeni per total buna, diversificata. Eu nu am simtit lipsa din meniu decat a bacon-ului prajit dimineata care de regula se gaseste in standardul de mic dejun de pe la orice hotel. In rest erau de toate. Dimineata aveau chiar si clatite, bune, dar daca nu erai la 7:30 cand se deschidea restaurantul in 5 minute nu mai existau si trebuia sa astepti la coada sa faca altele (se faceau chiar acolo la vedere) iar in unele situatii puteai astepta si 10 - 15 minute pentru una - doua clatite pentru ca erau cate unii care bagau cate 4-5 bucati. La pranz si seara gaseai mereu cate 2 feluri de ciorbe/supe, garnituri cate 2-3 feluri iar carnuri au avut de toate in cele 3 zile: miel, porc, pui, hamburgeri, carnati, peste. La prajituri nu au excelat, cum de altfel se intampla pe la toate all inclusive-urile, si serveau 1-2 feluri de prajiturele care aveau toate acelasi gust dar in schimb aveau mereu fructe si inghetata (si pe la inghetata era cam bataie dar se ajungea la toata lumea).

Masa se poate servi in restaurant sau afara pe terasa unde poti gasi nishte locuri foarte frumoase sub copacul imens din fata hotelului.

Problema cea mai mare a fost cu locurile de la piscina asta daca nu doreai sa mergi la paja (la plaja se platea 8 lv pentru sezlong, 6 lv pentru umbrela si 3 lv pentru masuta - in total pentru doua persoane trebuia sa platesti 27 lv ceea ce inseamna cam 60RON). Hotelul are 2 piscine, suficient de mari dar locurile sunt insuficiente pentru toti turistii cazati si nu exista nicio regula cu privire la eliberarea locurilor de la piscina la finalul programului. Pur si simplu ii lasa pe turisti sa se descurce pe principiul care pe care pentru ca toata lumea isi lasa propospul pe sezlong de pe o zi pe alta, deci dimineata chiar daca te sculai cu noapte in cap la ora 6, mergeai la piscina si surpriza, niciun loc liber pentru ca toate aveau prosop pe ele lasate inca din ziua anterioara. Deci daca puneai mana pe un loc deveneai stapanul lui pana la finalul sejurului. Asta daca nu se enerva careva, cum de altfel era normal, si sa ti-l dea la o parte dimineata cand venea la piscina si nu gasea pe nimeni acolo. La alte hoteluri toate sezlongurile sunt eliberate la finalul programului de piscina, iar saltelele sunt stranse si depozitate pana a doua zi (plus ca protejeaza de ploaie si praf). Iar a doua zi primul venit, primul servit. Si ca sa fie si mai frumos, intr-una din zile (din fericire pentru noi in ziua plecarii), piscina mai mica a fost inchisa pentru o petrecere privata deci si mai putine locuri. Si asta fara niciun anunt sau alternative pentru turisti, pur si simplu a fost inchisa si nu aveai voie sa intri.

Internetul wireless prezentat ca disponibil in camerele superioare, nu mergea decat cu greu si asta numai in holul hotelului si la piscina.

Lifturile sunt doar doua, insuficiente. Am preferat de multe ori sa o luam pe scari, 6 etaje.

Personalul hotelului nu este tocmai politicos si prietenos cum mai intalnim in alte locuri plus ca nu prea inteleg engleza. Cred ca asta este si motivul pentru care turistii cazati nu se plang si nu fac scandal, pentru ca dupa cum am observat nici unii nici altii nu vorbesc engleza si atunci nu ar ramane decat prin semne :).

Parcarea hotelului este mica, mult subdimensionata pentru numarul de turisti si costa 15 lv pe zi. Chiar daca prinzi loc sistemul este ciudat pentru ca un rand de masini este blocat de altul si ma gandesc ca la plecare este cam dureros. Dar se gaseste parcare la 50m de hotel si costa 12 lv pe zi si este pazita, cu bariera la intrare.

Per total, daca iti setezi corespunzator asteptarile pe baza review-urilor din partea altor turisti poti avea parte de un sejur ok. Altfel, poti fi foarte dezamagit. Pentru noi, daca nu ar fi fost situatia cu locurile la piscina si bineinteles respectarea conditiilor de Ultra all inclusive pentru care am platit, ar fi fost un weekend prelungit chiar foarte reusit. Asa, am ramas cu o senzatie de dezamagire.

Trimis de domnulpetre in 01.07.12 19:52:25
Validat / Publicat: 02.07.12 00:54:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipuri, hotel Viva Club. Sunny Beach, hotel Wela.

VIZUALIZĂRI: 2044 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (domnulpetre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Rasarit, vedere de pe balcon

Acostoaie
[16.06.13 15:50:21]

@domnulpetre: Ai idee daca te lasa pe plaja cu umbrela ta... sau cu rogojina? Multumesc!

Acostoaie
Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Palace LTI Hotel: