ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2012
ÎNSCRIS: 29.06.12
JUN-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 8 ani, sub 2 ani

Neasteptat de placut

Am fost a treia oara in Bulgaria, dar anul acesta am schimbat statiunea si am mers la Constantin si Elene, Hotel Lebed (desi vroiam la Rubin). Am luat biletele de la agentie in cateva zile si am beneficiat de oferta last minute, motiv pentru care am gasit la Lebed si nu la Rubin. Am constatat ulterior ca nu avea de ce sa imi para rau.

Am ajuns la hotel pe la ora 15, desi am plecat la 7.30 pentru ca am mai facut cateva opriri pe drum cu fetele (8 ani si sub 2 ani) si am ales ruta mai lunga dar mai sigura (zicem noi) pe la Vama Veche, pentru ca mergeam mai mult pe la noi si mai putin pe la bulgari, fata de ruta cu Giurgiu pe care am folosit-o anul anterior. Am fost cazati imediat si am primit un apartament desi la cei 26 de euro de persoana (adica doar adultii plateau ca fetele aveau gratuitate), nu am sperat ca vom primi un apartament, cu 2 bai (una cu chiuveta si WC, iar a doua cu cada mare si chiuveta), patut pentru bebe, un pat pentru fetita cea mare, un pat dublu imens in care incapeau si 4 persoane, bar in camera, aer conditionat, canapea extensibila in partea cu TV care era in partea opusa paturilor (pentru a nu deranja la somn copiii), balcon dublu fata de celelalte camere.

Am intrat la masa de seara care nu ne-a surprins cu ff multe pentru ca noi am mai fost in Bulgaria si stiam cam cum e oferta. In orice caz, aveai de unde sa alegi. Barul Lobby era la etajul 1 si il invatase si fetita cea mare si mergea singura sa-si ia suc, pe plaja erau 2 baruri si inca unul pentru hamburgari in programul 12-16, inghetata era langa un alt hotel, unde intr-adevar stateai putin la coada, dar nu exagerat de mult, locul de joaca gonflabil pentru copii era aproape de hotel, si tot aici era si clubul copiilor unde erau niste fete animatoare care iti vorbeau in romana si unde puteai lasa copilul sub supravecherea lor.

Am uitat sa va spun ca la intrare in zona acestor 5 hoteluri (Varna, Rubin, Lebed, Dolphin, Dolphin Marina) era o bariera cu portar care iti dadea bilet de intrare cu nr masinii, bilet pe care il prezentai la receptie si pe care scria nr. camerei si ziua plecarii si pe care il arati la bariera de la iesirea din statiune unde la fel era un portar care iti verifica biletul si nr. masinii, deci ca siguranta pt masina era OK. Locuri de parcare gaseai mai greu, dar gaseai. Nu se plateste parcarea.

Pe plaja era loc suficient chiar daca veneai tarziu gaseai sezlonguri. Puteai pune prosop de seara pe sezlonguri si le gaseai dimineata neocupate. Ne-am prins de lucrul asta mai tarziu. La piscina puteai merge si la cele ale hotelurilor vecine. Noi am stat mai mult la Rubin decat la Lebed pt ca era mai distractiv pentru copii. Am cunoscut o familie cazata la Rubin si nu erau multumiti de curatenia de acolo, iar mobilierul era vechi. La Lebed se facea zilnic curatenie, se schimbau prosoapele zilnic, daca le puneai pe jos pe cele murdare, se schimba lenjeria la 2 zile (lucru pe care la Albena sau la Nisipuri nu l-am vazut) iar menajerele aproape ca erau invizibile si daca le vedeai erau zambitoare. Mobilieril e nou.

Deci, a fost neasteptat de placut mai ales ca biletele le-am luat in 4-5 zile. Va recomand zona, mai ales ca acest complex este situat intr-un parc imens si este destula umbra.

Trimis de Lienuta in 29.06.12 14:43:24
Validat / Publicat: 29.06.12 15:48:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena si Nisipurile de aur

VIZUALIZĂRI: 3127 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lienuta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

kikiritzi
[10.08.12 10:11:15]

Nu spui prea multe despre mancare. Sa inteleg ca s-a ridicat la nivelul asteptarilor? Poate au schimbat bucatarul? Sau naravurile!

Oricum, observ ca au mai castigat in domeniul relatiilor cu publicul. Ma bucur pt cei care au avut experiente fericite la Lebed, dar eu nu le-as mai trece pragul (vezi impresii). Poate dupa mai multe impresii ca aceasta...

LienutaAUTOR REVIEW
[10.08.12 18:08:35]

@kikiritzi: Mancarea a fost mancare. Din toate felurile de mancare, oricat de mofturosi am fi fost, gaseam de fiecare data ceva bun cu care sa te saturi.

Oricum, venisem sa ne odihnim, sa scapam de aglomeratia orasului (d-asta am si ales aceasta statiune pt ca era mai linistita), nu neaparat sa mancam ceva super sofisticat si pretentios.

In orice caz, n-am avut mancare arsa, friptura nepatrunsa sau in sange, etc. Inainte de a pleca am citit si mesajul dat de tine si am avut si eu o retinere in legatura cu mancarea, dar am rasuflat usurata cand am ajuns acolo si ne-am acomodat cu statiunea.

Apropo, la noi n-au fost probleme cu masa de pranz de la final. Noua ne-au spus din start ca vom manca si in ultima zi.

Oricum, pretentiile sunt diferite de la om la om la om.

kikiritzi
[13.08.12 17:39:44]

@Lienuta: Multumesc de precizari. Nici noi n-am murit de foame anul trecut. Dar, teama de a nu avea probleme de sanatate, mai ales ca am fost singura cu doi copii, aspectul deloc apetisant al unor feluri, lipsa de profesionalism a receptionerilor mi-au creat un stres de care nu aveam nevoie. Eram a treia oara in Bulgaria si intalneam situatii pt care nu eram pregatita. Acum ar fi altfel, desi nu doresc sa repet experienta! Inca o data, ma bucur ca a fost bine anul acesta. N-am nicio problema in a accepta ca lucrurile se pot schimba sau ca pot fi altfel percepute.

mohiromania
[21.05.13 09:31:46]

ola! fiind cazati la lebed, ati avut acces gratuit si la piscina de la hotel dolphin marina?

Krisko CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[21.05.13 10:29:24]

@mohiromania: In afara de piscina de la Grand Hotel Varna (si chiar si acolo daca nu ma inseala memoria, doar la cea acoperita) ai acces (gratuit si nerestrictionat) in tot complexul.

kikiritzi, Lienuta, mohiromania
Alte impresii din această RUBRICĂLebed Hotel: