ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2012
ÎNSCRIS: 26.06.12
MAY-2012

Hotel Traian-un hotel pentru pensionari

Salutare dragilor,

Dupa cum stiti sunt un fan al city-break-urilor, putin fortat si de anumite circumstante, mai exact din cauza programului de la munca ce nu-mi permite sa fac plimbari prea lungi.

Asa ca in cele ce urmeaza va voi prezenta impresiile mele de la o scurta sedere la Hotel Traian din Calimanesti-Caciulata.

In primul rand, trebuie spus despre Calimanesti-Caciulata ca este o statiune balneoclimaterica, la 21 km spre sud de Ramnicu Valcea, statiune foarte renumita inainte de '90 pentru izvoarele sale si pentru bazele sale de tratament performante. Insa, cum bazele de tratament nu mai sunt la mare cautare, ele pierzand locul in dauna spa-resorturilor, statiunea a imbatranit, nu s-au mai facut investitii si nu ofera prea multe.

Ca modalitati de petrecere a timpului, daca nu sunteti la varsta pensionarii si nu vreti sa faceti tratament sau sa beti apa urat mirositoare de la izvoare, apa considerata curative, puteti vizita Manastirea Cozia din statiune sau Manastirile Turnu, Schitul Ostrov, Castrul Roman, Cascada Lotrisor din imprejurimi sau sa va plimbati pe marginea raului Olt si prin parc.

Statiunea ofera si cateva piscine cu apa calda, sulfuroasa, una dintre ele la 500 metri de mers pe jos, inspre padure, iar celelalte la pensiuni mai noi, inspre iesirile din statiune. Intrarea este ieftina, mai exact 5 lei la cea din padure, care mie personal mi-a placut pentru mediul in care este amplasata, desi dateaza de mai bine de 25 de ani. Totodata, gasiti si cateva restaurante destul cu meniu destul de variat si la preturi acceptabile si chiar si o discoteca in aer liber.

Totusi, statiunea nu este populata decat de 10% tineret si restul de pensionarii care inca vin la tratament. Va veti simti, deci, intr-o atmosfera a vremurilor in care mergeati cu bunicii in concediu la bai. Eu personal am ales sa merg tocmai pentru a rememora clipele frumoase petrecute aici alaturi de bunicii mei acum 10 ani sau mai bine de atat, deci stiam la ce sa ma astept. Cand eram mic am prins licurici in paduricea de langa parc…

Ca modalitati de cazare, puteti gasi ceva calitativ superior in cateva pensiuni mai noi, insa mie mi s-a parut pretul de 120 lei camera/noapte cam piperat, fata de 80 de lei cat am dat noi.

Asa ca am ales unul din cele 4 hoteluri facute de sistemul comunist si distruse de cel democrat: Olt, Cozia, Caciulata si Traian. Cred ca asa se numesc, eu alegandu-l pe cel din urma.

Acesta se afla in centrul statiunii, pe stanga din directia Ramnicu Valcea si dispune de o mini-parcare, de', nu erau atatea masini pe vremea comunistilor. Cu toate ca era mica, am gasit loc de parcare, poate si pentru ca pensionarii vin deobicei cu trenul/autocarul. Mai dispune si de restaurant, baza de tratament si piscina interioara, sau, ca sa folosesc termeni apropiati epocii in care era la mare cautare, voi spune bazin interior.

Hotelul este renovat recent, acum vreo 3 ani, cred, insa nu sunt investitii majore, altfel spus, inca miroase a vechi. Termopanele, un var nou si cateva elemente de mobilier nu pot schimba impresia mea despre un vechi hotel de 2 stele. Totusi, dispunea de televizor (telecomanda am primito cand am primit si cheile si a fost inapoiata la plecare), frigider, balcon aproape propriu, pentru ca-l imparteam cu colegii de la camera de langa. Putina igrasie, putin praf, putina mizerie pe sub paturi si nu pun accentul neaparat pe “putin”. Pentru 80 de lei camera va trebui sa treceti peste aceste aspecte, iar mofturosii trebuie sa caute altceva. Noi am vrut doar o camera ieftina si decenta in care sa ne odihnim o noapte, nu am stat prea mult in hotel si sincer nici nu prea e de stat mult, repet, nu este decat pentru pensionari.

Lifturile au ramas aceleasi, vechi si triste. Noi am stat la etajul 6 si mai erau cateva etaje. Camera micuta, baia la fel, putin renovate, dar se vedea de la o posta ca a fost doar o minima investitie facuta sa recupereze la capitolul de imagine macar 10 ani, din cei peste 25 cu care a ramas in urma cerintelor actuale ale pietei. Hotelul mirosea a vechi, ori a cantina, atunci cand era ora mesei, ori a sulf, cand era program de tratament si era populat in proportie de 99% de pensionari. Pensionari erau si cei care conduc hotelul, tot staff-ul pare sa fi ramas acelasi de acum 20 de ani, calitatea servirii si comunicarea cu clientul fiind la minimul posibil.

Nu am ales sa mancam la hotel, ci la terasa din centrul statiunii, vis a vis de hotelul Cozia, unde se manca ieftin gratar (mici, ceafa de porc si piept de pui) si ciorbe (de burta, de pui, de legume si de fasole), un meniu sarac dar la preturi mici si totul era proaspat.

Cadrul natural este mirific, mai ales daca mergeti la cascada sau daca mergeti la manastiri. Daca mergeti la Cozia, trebuie sa mergeti in spatele ei sa vedeti Oltul panoramic, iar drumul spre Sibiu este superb, drumul mergand paralel cu Oltul si niste viaducte fac senzatie.

Concluzionand, pentru persoanele in varsta, care vor tratament, odihna si relaxare la preturi minime, acest hotel este ceea ce cauta, iar statiunea este in acelasi ton. Noi am mers pentru 2 zile de relaxare la strandul din padure si pentru a fi mai aproape de Sibiu, unde am si facut o plimbare intr-una din zile.

Trimis de Stefan_Iulian in 28.06.12 22:33:14
Validat / Publicat: 29.06.12 07:09:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 14064 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Stefan_Iulian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Strandul din padure...

neimportant
[29.06.12 08:33:38]

”Orice cal de curse ajunge răpciugă” sau ”Tinerețea nu este veșnică oricât ne-am dori-o”…

Am început așa mânat de îndemnul voalat din titlu, dar mai ales din conținut, cum că acest hotel este (ca de altfel întreaga stațiune), potrivit pensionarilor. Vârsta a treia nu are voie să se bucure de modernism, prin urmare să vină la Căciulata. Poziționarea stațiunii trece în plan secund, bieții vârstnici fiind călăuziți spre ”nisipurile mișcătoare” de la sud de Râmnicu-Vâlcea, când în realitate stațiunea se găsește, de secole chiar, la nord de municipiul. Dacă totuși nu suntem încă pensionabili, putem să evităm ”sucurile” cu arome de la izvoarele sulfuroase și să facem câteva incursiuni în planul ascezei monahale, după care, plini de spiritualitate vom ”plimba sticluța” prin jurul vestigiilor romane castriste, Arutela. Alutusul, venerabilul nostru râu, ne va răcori picioarele, dar cu precauție, malurile fiind dantelate de abrupte pante. Pentru cei care vor dori să se simtă cu adevărat bine, recomandabil ar fi să închirieze unul-doi dintre pensionarii care abundă prin stațiune, după zicala plină de tâlc ”Cine n-are bătrâni, să-și cumpere”.

Tempora mutantur et nos mutamur in illis. - Timpurile se schimbă și noi în ele.

Cu stimă,

Z.