ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2012
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 24.08.09
APR-2012

Malaga-poarta spre Gibraltar

Am facut rezervarea printr-o agentie.

Dupa un zbor de 4 ore am ajuns la aeroport la ora 17,45 dupa fusul orar din Spania, castigand o ora. De acolo am luat un autobuz care ne-a lasat in centrul orasului. Nu era un mijloc de transport care sa ne duca direct la hotel, Malaga neavand metrou.

Pe moment am foarte dezorientati, dar in zilele urmatoare pasii ne-au tot purtat in centrul orasului si am putut constata cat de usor era de ajuns oriunde de acolo. Era artera principala din Malaga-Alameda.

Am gasit un punct de informare de unde am luat cateva harti. Tot ce aflasem cautand pe harta inca de acasa, era ca trebuia sa ajungem in Mercado Beniferi Olletas. Desi tot intrebam trecatori pe strada, nu am gasit pe nimeni care sa ne dea o lamurire. Tot noi ne-am descurcat. Am luat alt autobuz si am ajuns langa hotelul Zenit. E un hotel de 3 stele situat pe o straduta scurta si are 4 etaje. Noi am primit camera la etajul 1. Cazarea a fost cu mic dejun inclus.

Camera este destul de incapatoare, cu doua paturi mari lipite, televizor si un mini frigider. Dulapul pentru haine situate imediat in stanga usii era intr-o nisa in perete cu geam fumiriu in fata.

Se facea curat zilnic, asternuturile erau schimbate, iar prosoapele –la solicitare, adica daca erau lasate jos.

Micul dejun era destul de diversificat; aveai zilnic ce sa alegi din mai multe feluri de branza, cascaval, oua preparate in toate felurile, carnaciori prajiti, cereale, iaurt etc. Cafeaua era foarte tare. In prima zi nu am stiut de ce ceilalti turisti solicitau si laptele aferent…care era adus impreuna cu cafeaua in ibrice speciale.

La receptie, ca de obicei in afara, personalul foarte amabil iti dadea toate informatiile necesare ori de cate ori le solicitai.

In apropiere am avut un supermarket de unde ne mai aprovizionam pentru masa de pranz si seara, cu preturi foarte rezonabile, preferand sa cheltuim pe vizitarea obiectivelor. Le-am gustat insa berea si un alt vin decat cel rosu, specific de Malaga, care este foarte dulce.

Am mancat in oras a doua zi –pizza si ultima zi la o terasa, paella cu pui intr-adevar foarte buna. Nu puteam pleca fara sa incercam aceasta specialitate.

Am ales ca destinatie Malaga in primul rand in ideea de a face o excursie la Gibraltar, distanta dintre ele fiind de doar 100 km. Am incercat la toate agentiile din Malaga, dar din pacate rezervarile erau facute, existand acele zile libere de weekend si abia pe 1 mai puteam merge, Era insa ziua in care plecam acasa. Am regretat mult ca nu am putut merge, mai ales ca citisem tot ce se putea in domeniu. Asa ca a trebuit sa ne facem alte planuri pentru una din zile.

In ultima zi aveam avionul la 18,30. Dimineata am facut bagajele si am plecat lasand bagajele la hotel. Am facut intr-o plimbare cu vaporasul. Ne-am intors, am luat apoi un taxi pana la aeroport si am ajuns in Romania la 23,30.

Ceea ce am vizitat va face obiectul unui alt review.

Trimis de rora in 28.06.12 07:56:36
Validat / Publicat: 28.06.12 09:39:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona si Valencia

VIZUALIZĂRI: 7517 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 o parte a camerei cu un tablou de Picasso

roraAUTOR REVIEW
[29.06.12 06:24:04]

Revin cu o rectificare: hotelul se afla in apropiere de mica piata Olletas, nu Beniferi.

- -

WM: corectat