ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2012
ÎNSCRIS: 01.05.10
JUN-2012

Hotel Excelent!!!

Salutare tuturor cititorilor!

Anul acesta am ales impreuna cu prietena mea, Hotel Erma 4*, din Nisipurile de Aur (statiune in care am mai fost de vreo 4 ori) pentru o mini vacanta de doar 4 nopti, grosul urmand sa fie in septembrie cand vom pleca la turci aproximativ 2 saptamani.

Hotelul se gaseste destul de usor, fiind practic lipit de Hotel Admiral, care vegheaza plaja din centrul statiunii Nisipurile de Aur. De pe plaja din fata turnului Eiffel sau a celebrei roti, chiar se vedea foarte bine partea superioara a hotelului.

Primul lucru care m-a suprins in mod placut a fost parcarea. Odata ajunsi, am constatat ca parcarea era absolut gratuita pentru clientii hotelului (lucru destul de rar prin Nisipuri) si pe deasupra era si pazita. In spatele barierei ce pazea intrarea parcarii puteau incapea cca. 30-40 de masini fara probleme, in concluzie fiind loc pentru toata lumea.

Am ales varianta cu demipensiune pentru acest hotel beneficiind de o camera dubla standard, fara A/C. Camera era destul de micuta dar te puteai descurca in ea. Pozitionarea spre piscina si parcare a facut in asa fel incat sa nu fie soare in camera, A/C nefiind necesar. Ca dotari in camera existau tv cu programe romanesti, minibar, baie cu cadita de dus, balcon.

Hotelul beneficia de 2 piscine in aer liber (una la parter iar cealalta la etajul 4), restaurant, lobby destul de aranjat, sky bar, salon de infrumusetare, supermarket, bar cu ecrane tv foarte mari.

Personalul hotelului, de la femeia de serviciu pana la bell-boy sau ospatari, s-au comportat exeplar, cu o politete iesita din comun. Curatenia se facea zilnic in camera, schimband prosoapele, inlocuind hartia igienica sau sapunurile si stergand parchetul.

La capitolul mancare hotelul excela cu o sumedenie de feluri pentru toate gusturile. Dimineata erau salate destule, legume, 6-7 feluri de fructe, 10 feluri de prajituri, omleta, oua ochiuri, oua fierte, crenvursti, carnati, bacon, cereale, iaurturi, paine de 7-8 feluri, cafea, suc, apa etc. La masa de seara, in cele 4 zile cat am mancat mereu aparea ceva nou, mancarea nefiind repetitiva. Astfel am avut: 3-4 feluri de salate, branzeturi, orez, cartofi prajiti, cartori piure, cartori taranesti cu sau fara branza rasa, cascaval pane, rata la cuptor cu varza, fripturi de porc, pui cu ciuperci, file de peste, snitele vieneze, 1 fel de supa sau ciorba, iaurt, 6-7 feluri de fructe, 10 feluri de prajituri.

Pana la plaja, mers lejer faceam aproximativ 2-3 minute, hotelul fiind situat la cca. 100 m de nisipul fierbinte.

Ca statiune, Nisipurile de Aur este una destul de scumpa, o pizza la terasa ajungand la 12-15 leva, iar o bere bulgareasca la aproximativ 4 leva.

Din pacate am uitat aparatul foto acasa si nu am poze cu hotelul.

In speranta ca veti gasi util acest review, va indemn din toata inima sa alegeti serviciile hotelului Erma.

Daca aveti intrebari va raspund cu cea mai mare placere.

Trimis de terner in 25.06.12 10:42:37
Validat / Publicat: 25.06.12 11:57:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipuri, Albena, Sunny Beach, Constantin si Elena,

VIZUALIZĂRI: 2595 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (terner); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

maria55 †
[25.06.12 16:47:27]

@terner, este util, mai ales ca se demonstreaza din faptul ca... se poate sa te simti bine intr-o vacanta, nu numai cu costuri exorbitante, ci si cu unele de bun simt.

Totul depinde doar de noi... sa stim sa ne facem vacanta placuta si nu sa ne suparam pt faptul ca nu suntem treziti dimineata cu fresh-ul de portocale la nasuc. Felicitari!

ternerAUTOR REVIEW
[26.06.12 15:56:30]

@maria55: Bineinteles Maria. Multumesc pentru aprecieri. Vacante frumoase si reusite!

goghitza*
[15.07.12 18:46:29]

Am luat bilete la Erma din 22 august, camera deluxe. Vreau sa obtin o camera linistita, fara zgomote, sa nu fie langa lift si bineinteles cu vedere la mare. Care este partea hotelului mai linistita? Ce imi recomandati? Care este aripa hotelului de 4 stele cu camerele deluxe, cea paralela cu plaja sau cea perpendiculara? Mergem cu autocarul. Este departe hotelul de unde ne lasa autocarul, respectiv Melia, putem merge pe jos la Erma? Cum sunt preturile in market?

Multumesc frumos.

ternerAUTOR REVIEW
[17.07.12 11:57:54]

@goghitza: Eu am avut camera standard, asadar nu pot spune cum este cea deluxe. Cu vedere spre mare este foarte rau din punct de vedere al soarelui, dar cu A/C nu cred ca va fi un mare dezavantaj, eu am avut camera cu vedere spre parcare unde era umbra toata ziua. Hotelul este la maxim 10 minute de mers pe jos de Melia.

Preturile in supermarket sunt moderate. Eu avand masina personala am fost de 2 ori in Varna si am facut "plinul" de bauturi (apa, bere) din Carrefour si Kaufland.

Iti recomand supermarketul Lidi + este cel mai ieftin, Aldo spre exemplu are preturi mai mari.

De altfel Nisipurile de Aur cred ca este cea mai scumpa statiune de pe tot litoralul bulgaresc.

RODIANA
[17.07.12 15:53:14]

@goghitza: Eu am fost anul trecut la ERMA si merg si anul acesta de la 30 August, mereu am ales camerele deluxe pt. ca sunt cele mai spatioase si au chicineta dotata cu de toate inclusiv cu filtru de cafea. Ai in camera minibarul + 1 frigider pt alimente + 1 masa cu 4 scaune daca doresti da mananci in camera... Corpul cu camere de 4 stele este cel perpendicular pe mare. Daca vrei liniste cere la receptie o camera la etaj superior, dar vreau sa-ti spun ca anul trecut am stat la etajul 2 si intr-o sambata a fost o nunta la restaurantul principal si nu sa auzit deloc muzica, restaurantul fiind foarte bine izolat fonic. Un concediu placut si cat mai mult soare.

goghitza*
[25.07.12 19:11:53]

@RODIANA: Toate camerele deluxe sunt in aripa 4*, adica corpul perpendicular pe mare? Cate etaje are hotelul? Intrarea in hotel este pe partea cu piscina?

RODIANA
[26.07.12 08:25:01]

@goghitza: toate camerele delux se afla in corpul perpendicular pe mare iar hotelul are 4 etaje corpul de 3 stele si 6 etaje corpul de 4 stele. Intrarea principala care da la receptie nu este pe partea cu piscina este pe partea cealalta. Pe partea cu piscina este o singura intrare prin corpul de 3* care duce la mare si se face pe scari (cam lungi). Daca vii cu autocarul atunci intra direct pe la receptie ca sa nu ai probleme cu caratul bagajului.

Smasher4
[29.07.12 11:17:00]

@goghitza: Sper sa ai mai mult noroc decat am avut eu la acest hotel. Ieri m'am intors si pot spune k mi'a lasat un gust amar anul acesta (am fost si anul trecut si a fost ok). Galagie peste masura, am ajuns chiar sa ne schimbam camera (cu mari insistente), abia abia am reusit sa scoatem managerul din birou pt a vorbi cu noi. Sper sa ai liniste in partea deluxe. Noi am stat dupa mutare la etajul 5, sea view, dar usile trantite de pe coridor nu ne'au dat pace nici aici + persoane BETE (la modul nu puteau sa isi deschida singuri usa) erau lasati sa tipe si sa alerge in voie pe coridoare.

goghitza*, maria55, RODIANA, Smasher4, terner
Alte impresii din această RUBRICĂErma Hotel: