ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2012
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 21.06.12
APR-2012

ARTICOL ARHIVAT

In lipsa de ceva mai bun, merge

Pentru ca minivacanta de 1 Mai (2012) a fost putin mai lunga decat ne asteptam, am hotarat sa o petrecem in aer de munte. Am ales Slanic Moldova pentru apropiere si liniste, dupa ce, in 2009, ramasesem placut impresionati de transformarile statiunii. Asa ca am cautat un hotel bun, dar nu foarte scump, eventual cu piscina pentru balaceala copilului. Pe un site am dat peste Eurovacanta, hotel ce promitea sa ne satisfaca toate cerintele. Am sunat, dar... nu aveau locuri. Cel cu care am vorbit ne-a oferit insa varianta Vilei Ioana, cotata la aceeasi categorie (3 stele), asigurandu-ne ca putem beneficia de reducerea taxei de intrare la piscina, ceea ce s-ar fi intamplat si daca am fi stat la Eurovacanta. Pentru ca era vorba doar despre doua nopti, am acceptat fara sa ne mai informam in prealabil despre toate conditiile.

Daca ar fi sa descriu intr-un cuvant ceea ce am gasit la Vila Ioana, acela ar fi "dezamagitor": o camera foarte mica, fara balcon, un geam de asemenea mic si plasat foarte sus (baietelul de 7 ani se urca pe scaun ca sa vada afara), sentimentul ca nu e aerisit cum trebuie. In plus, una dintre draperii lipsea, dar am gasit-o apoi in dulap. Oare noi, turistii, ar fi trebuit s-o punem la locul ei? Ca sa nu mai zic de lipsa plaselor contra insectelor. Nu se pune problema tantarilor, insa in timpul zilei am avut de luptat cu mustele si chiar cu doua viespi. Vila este, intr-adevar, situata in vecinatatea padurii, insa ca sa te poti bucura de peisaj, e musai sa stai in curte. Accesul pe jos (varianta scurta) se face pe niste scari (pe langa hotelul Flora), care sunt slab iluminate noaptea si periculoase, intrucat sunt stricate frecvent. Nu va ganditi la 4-5 trepte, caci este un delusor destul de lung de urcat.

Faptul ca in curte exista loc amenajat pentru gratar are si avantaje si limite: avantajele se inteleg, insa, atunci cand am fost noi cazati acolo, vreo 5 grupuri au stat la rand pentru a prinde gratarul. Iar mese langa - doar doua si cateva scaune. Un alt dezavantaj ar fi ,,educatia ,,romanului care, intre 13 si 16, sau dupa ora 23, simte nevoia sa demonstreze cheful de viata, de manele si de limbaj pornografic care e musai sa insoteasca copanelele rumenite. Deci... odihna la orele pranzului cel putin, a fost o utopie.

Ca sa va faceti insa o idee generala, am sa sintetizez plusurile si minusurile Vilei Ioana:

Plusuri: amplasarea, camera curata (nu stiu de schimbat prosoape sau lenjerie, pentru ca am stat doua doua zile), uscator de par, nu ne-au perceput tarif pentru patul suplimentar al copilului, tarif redus la piscina hotelului Eurovacanta (nu mare lucru: de la 9 la 7 lei/pers.), preturi acceptabile la cazare (nu stiu cum e in plin sezon, dar noi am platit 80 RON/camera la inceputul lui mai).

Minusuri: spatiul mic, calea de acces spre vila necesita reparatii, lipsa restaurantului (exista un fel de bar, dar berea era calda), lipsa plaselor antiinsecte, o oarecare delasare din partea personalului, lipsa AC (sa stiti ca dormitorul nostru se incingea destul de tare in timpul zilei, desi se crede ca la munte AC-ul este obligatoriu inutil)

Mentionez ca nu suntem o familie pretentioasa, dar cautam un minimum de confort si de atentie. Motiv pentru care alegem locatiile de 3 stele, pentru ca de la 4 in sus ni se pare ca e vorba de mofturi (e doar parerea noastra!). Vila Ioana insa ar fi cam de doua in realitate.

Concluzia: Este o locatie bunicica pentru tranzit sau pentru week-end, dar nu pentru un concediu mai lung.

Trimis de cristina.eu in 21.06.12 16:12:03
Validat / Publicat: 21.06.12 17:29:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC MOLDOVA.

VIZUALIZĂRI: 2314 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina.eu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.06.12 17:04:19]

@cristina.eu: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

cristina.euAUTOR REVIEW
[21.06.12 19:12:00]

@webmaster33: Multumesc pentru primire. Cu siguranta voi reveni cu impresii din concediul estival. Sper sa pot fi de folos turistilor, asa cum si mie mi-au folosit impresiile de pe amfostacolo.

vali crintea
[15.05.15 10:05:35]

e chiar reala prezentarea. o sa pun una mai recenta mai 2015 sper sa o scriu azi!

cristina.eu, vali crintea
Alte impresii din această RUBRICĂVila Ioana: