ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2012
DIN: constanta
ÎNSCRIS: 14.06.12
JUN-2012

Superb

Ilio Mare este un complex hotelier modern cu multiple facilitati. Familiile care au copii mici se vor bucura de atentia acordata si amenajarile special create. Trebuie sa tinem cont ca este un complex de plaja si se incadreaza cam la 4* dar avind si masa inclusa consider ca a fost foarte rezonabil. Daca sunteti dispusi sa renuntati la fite si eticheta veti avea o vacanta superba (sunt si locatii pentru cei cu fite).

Mesele de la hotel sunt gen bufet suedez cu meniuri divese pentru toate gusturile insa pentru bauturile comandate separat veti plati un pret ca de statiune (apa plata 1L=2,5euro, bere halba=4 euro, bere sticla=5euro...). Nu este un motiv de ingrijorare deoarece am gasit moluri si supermarket unde preturile sunt mai normale (bere sticla=1,07 euro, apa minerala 1L=0,9 euro...). Va recomand sa aveti euro cash. Am intilnit supermarketuri (majoritatea) care nu accepta plata cu cardul decit la o valoare a cumparaturilor minime de 30 sau 50 euro.

La peco cu un pret mai rezonabil la benzina am gasit doar 1 la care am putut plati cu cardul. Insula Thassos este superba asa ca am inceput cu un tur al insulei (nu plecati fara costume de baie) unde am descoperit doua fete ale insulei. O fata mediteraneana si o fata mai muntoasa cu pini serpentine si plaje de coasta. Soselele desi mai inguste, sunt bine intretinute si nu sunt probleme cu autoritatile.

Din cite am inteles nu depasesti linia continua in fata lor si limita de viteza poate fi depasita (nu prea mult). Vizitati orasele tipic grecesti sunt uimitoare ca organizare si trafic. Soferii greci sunt foarte calmi si amabili (nu am auzit 1claxon in toata perioada). Este bine sa aveti o lista cu obiectivele turistice ale insulei si sa le marcati pe masura ce le vizitati (noi am avut prea putin timp si va trebui sa ne intoarcem pentru 3 restante, unele obiective au fost vizitate de 2 ori).

Cred ca ar fi bine ca aceasta insula sa ramina la acest nivel de vizitare deoarece facilitarea traficului ar duce la aglomerarea insulei si ar pierde mult din farmec. Daca sunteti dispusi sa parcurgeti un drum forestier spre Makryammos, veti ajunge la o plaja de marmura de o frumusete neintilnita. Pina acum a fost neamenajata insa acum lucrurile se schimba si 80% a fost amenajat. Noi am fost cu un Opel Astra Clasic (berlina) si cu atentie se parcurge destul de usor (am pus putin pe Facebook, trebuie sa vizitati plaja). Nu deviati pe drumurile din padure si daca intilniti camioane cu blocuri de marmura sunteti pe drumul bun.

Am intilnit turisti romani din toate regiunile (cam peste tot) inclusiv la hotel era o ospatarita romanca (Elena) care lucreaza la hotel de 2 saptamini.

Trimis de dumeace in 14.06.12 11:38:03
Validat / Publicat: 14.06.12 13:22:04

VIZUALIZĂRI: 7741 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dumeace); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja de marmura.Nu avem nisip,doar bilute mici de marmura.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

ninel*
    [14.06.12 14:47:52]

Salutare am vazut ca ai plecat din constanta, ce traseu ai ales prin bulgaria? Si cate ore ai facut pana pe insula?

Ma intereseaza ca si eu as vrea sa ajung in thasoss anul asta, si suntem vecini de judet eu voi trece cu bacul pe la silistra in bulgaria.

dumeaceAUTOR REVIEW
    [15.06.12 08:24:46]

@ninel: Am mers dupa gps pe la Giurgiu dar am setat gresit traseu verde si am trecut prin toate satuletele din Bulgaria. La intoarcere am venit pe autostrazi prin Varna si am intrat in tara pe la Vama veche, a fost mult mai rapid si am facut 12,30 ore. Am plecat de la hotel din Thassos la 8 si am ajuns acasa la 21,30. Am trecut cu ferries pe la Keramoti, daca lasi gps-ul te va duce pe la Kavala si faci cu ferries 1,4o ore. Pe la Keramoti faci 0,35 ore si platesti 26 euro pt. masina +2 persoane. In perioada asta ai ferries din ora in ora.Ai nevoie de multa stapinire la Bulgari cu restrictii de viteza la 40 chiar si 20 la ora si majoritatea soselelor sunt in reparatie. In Bulgaria oricum ai merge ajungi pe la Stara Zagora unde e bine sa te orientezi spre autostrazi.Bafta si sa ai o vacanta super.

dumeace, ninel*
    Alte impresii din această RUBRICĂIlio Mare Beach Hotel: