ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.06.2012

Sub orice critică
Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

Sighisoara, trezeste-te!

Am fost in Sighisoara prima data acum 15-16 ani, la festivalul medieval. Atunci am stat cu cortul si am savurat parfumul vechi care respira in toate cele. As zice ca nu mi-l amintesc pe Dracula in acea perioada, dar poate memoria ma insala. Am continuat sa merg din cand in cand, pana acum vreo 4-5 ani. Mai degraba intamplarea decat planificarea a facut ca de Rusalii sa poposesc 3 zile in sighi, cum ii ziceam pe vremuri. Dezamagire crunta, unica as putea spune. Sunt ceea ce ce cheama, daca se cheama, un turist atat umblat, cat si nefitos, adica prefer un cort cinstit (aproape permanent in portbagaj) unei cazari dubioase. Nu caut chilipiruri, dar vreau sa beneficiez de contravaloarea sumei platite, adica am intalnit cazare "scumpa" de 100 ron si "ieftina" de 400 ron.

Dar sa trec la povestea propriu-zisa.

Din Targu-Mures (unde m-am cazat foarte ok, poate am timp sa scriu si despre asta) ne indreptam incet spre Bucuresti: -). Asa ca am decis sa poposim la Sighisoara. Singurul instrument era o aplicatie pe telefon cu pensiuni. Am sunat la Fronius pe care-i stiam, dar nu aveau camere. Idem Pivnita lui Teo. Din pozele de pe site arata bine si pensiunea Stejarul, unde ne-am si cazat prima noapte...

170 Ron apartamentul, cu mic dejun inclus, 2 adulti, 1 sugar si 1 copil de scoala primara. Situat minunat pe dealul garii, cu o priveliste super spre toata zona. Il strica niste stalpi de comunicatie aproape lipiti de pensiune. Toate bune si frumoase. Cer pret fara micul dejun pentru ca nu vreau sa fim "obligati" sa mancam ce vor ei, specificand ca vom manca tot la ei si evident mai scump. Nu se poate. Mancam super ok de seara si verific ora 8 pentru inceperea micului dejun. Ajunsi in camera, surpriza. Salteaua rupta la propriu, iar mobilierul ieftin, alb si scorojit. Salteaua se dovedeste rupta nu doar vizual, ci si cu efecte la spate dimineata. Care dimineata ne surprinde rupti de foame, pe principiul cine mananca mult seara, se trezeste infometat dimineata. Amanam dusul aferent familiei si coboram la 8, dar eram la fel de inchisi ca peste noapte. Inutil sa spun ca eram singurii cazati: -)... Habar nu am cum au trecut vreo 50 de minute, poate ca prezenta copiilor ne-a facut sa ne pastram calmul. La 9 fara cateva minunte am sunat revoltati la Hotel Cavalerul si ni s-a spus sa asteptam ca o sa vina in curand echipa de soc sau de mic dejun. Zic hotel Cavalerul pentru ca au acelasi proprietar (la telefon, intreband cate stele are pensiunea Stejarul, ni s-a raspuns sincer: "din cate stiu eu, 3"). Pe la 9 si ceva au aparut stimabilii, dar deja era prea tarziu ca sa mai repare ceva. Odios. Am cerut sa vorbim cu proprietarul, care s-a dovedit o ea, dar care nu a vrut sa vorbeasca cu noi. Ne-a scazut 3x15 ron mic dejunurile si ne-a facut o reducere de 10% la cazare pentru reclamatia cu salteaua rupta. Concluzie: evitati pensiunea Stejarul si Hotel Cavaler. Sau Cavalerul, ca nici ei nu s-au hotarat. Pana acum nu am mai fost "sechestrat" la nicio pensiune. Invatam si ne repliem. Mai departe...

Ajungem in cetate si cautam cazare. Cetatea superba, cum o stiam, ne doream sa ramanem, dar...

Pivnita lui Teo in continuarea nu avea locuri. Hotel Sighisoara nu avea locuri. San Gennaro nu avea locuri. Fronius avea o camera, revin putin mai tarziu la ei, dar nu era ce cautam. Asa am ajuns la Casa Wagner, pe care o stiam din "tinerete" ca fiind ok. Ceea ce nu stiam este ca au cumparat candva si casa de vizavi, plina de jeg, neaspirata de saptamani intregi, cea mai murdara camera in care am stat vreodata. Dar sa detaliez, ca sa nu polemizez cu cei care considera Casa Wagner ca fiind ceva extra, cum am vazut pe review-uri si cum credeam si eu.

Asa... Am intrebat de camera, aveau. Am spus ca suntem 4, deci am prefera apartament, dar erau ocupate. Asa ca mi-au spus ca aduc un pat suplimentar intr-o camera dubla, care intr-adevar avea potential de apartament ca si impartire. Asta se intampla pe la 16:30, cred. La 11:30 cand am mers in camera patul pentru copil nu era inca facut, spre suprinderea celui care ne-a luat banii: -)

Ne culcam noi frumos acolo dupa ce am stat la terasa lor, iar dimineata soc: camere neaspirate de saptamani intregi, super jeg (a se citi JEG), igrasie etc. La pretul de 200 ron camera cu mic dejun inclus. Se vede explicit in poze, sper sa se pastreze o rezolutie cat de cat.

Specific din nou: am fost cazati vizavi de Casa Wagner asa cum o stie lumea, ca sa nu existe discutii. Si inca ceva pentru patronii (ca altfel nu le pot zice) de la Casa Wagner: micul dejun in fum de tigari este "nepoliticos" chiar si pentru un fumator profesionist ca mine. Nu mai vorbesc de ouale care pareau stricate si despre mezelurile care aratau groaznic. Cand o sa fie onesti proprietarii de spatii de cazare si o sa stabileasca o suma fixa pentru micul dejun pe care ti-o asumi sau nu? Asa practic le dai mai multi bani pentru o mancare dejectiva, ca sa nu vorbesc urat.

Dar sa revin la altele. San Gennaro a fost in mod inutil "pasat" fetei unuia dintre candidatii la primarie (oare pe cine pacalesc oamenii astia mai exact?)

Famila Colceriu are mai multe chestii in Sighisoara. Noi ne-am oprit la terasa superba pe care o detin, sa bem o bere, o cafea, o etcetera. Cappuccino decaf nu se poate pentru ca nu exista pe contor, pe casa de marcat, pe naiba stie. De fapt, doamna, fiica domnului potential primar, nu are incredere in angajati, desi la 600 sau 800 ron salariu ar trebui sa aiba: -), asa ca nu le permite prea multe retete. Am ramas siderat. Neexistand pe bon, nu se poate sa existe nici in realitate. Doamna Dana, va rugam frumos, stim sigur ca si dvs cand mergeti in excursie mai beti un cappuccino. Stim sigur ca daca ar trebui sa alaptati, ati vrea un capp decofeinizat... suntem totusi in 2012. Asa... mai departe.

Pensiunea Fronius. Super restaurare, adica nu doar renovare, dupa parerea mea. Aveau o camera cu 2 paturi foarte inguste libere (cred ca 1,20 m, dar nu ma pricep), la pret de apartament cu scara interioara. E drept ca ne-a facut reducere, dar tot era mare diferenta, pentru o familie cu 2 copiii, intre un apartament cu scara interioara si o camera cu 2 paturi inguste. Asa ca am zis pas, putin mahniti de asteptarea de pe net vs oferta/pret/raceala de la fata locului.

Mancarea din Sighisoara ne-a dezamagit la fel de mult precum cazarea. Laude cu gulas fictiv la pret exorbitant (18-23 ron), papricas facut ca in Oltenia: -), preturi nejustificate pentru mai nimic. Si pana la urma care este motivatia abundentei de retete unguresti? Ma rog, de nume de retete, ca altfel numai gulas si papricas nu am mancat noi acolo...

Magazinele de suveniruri, un kitsch halucinant. Pana la urma ce s-a intamplat cu breslele de acolo, ce cauta dracula dansand cu o femeie goala, de unde pana unde multitudinea de fluiere gretoase? ... intrebari fara raspuns, deocamdata.

Sa enunt si o concluzie, ca m-am lungit. Ar trebui declasificate mai toate unitatile turistice din Sighisoara (si nu numai). Ar trebui sa nu se mai faca confuzie intre cazare 3 stele si restaurant 3 stele. Ar trebui sa nu mai cazeze nimeni in spatii fara "frontispiciu". Ar trebui sa primesti bon pentru cazare. Ar trebui multe, dar orasul pare mort, adica impartit intre comert si supravietuire, cu o autosuficienta a apartenentei la sintagma: "singura cetate locuita din Europa".

PS: Am intalnit 2 tineri tatici, activi, cu ganduri bune si marete, Attila si Vasile, carora le multumim pentru o seara foarte interesanta si carora speram sa le putem intoarce in Bucuresti ospitalitatea.

Trimis de nila moromete in 12.06.12 16:44:59
Validat / Publicat: 12.06.12 20:38:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 2311 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nila moromete); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Salteaua de la Pensiunea Stejarul

cristina65
[13.06.12 00:25:58]

Foarte tare review-ul, @nila moromete! Nu pari un tip pus pe carcoteala, ci doar unul care stie ce vrea... Care pune punctul pe i si nu se lasa pacalit cu una-cu doua! Daca-ar fi mai multi ca tine (si mai multe review-uri de-astea)...

Cat priveste Sighisoara... si noi avem planificata o plecare in urmatoarele saptamani, m-ai pus pe ganduri... Mare pacat, totusi eu sper sa-ti urmeze indemnul, adica sa se trezeasca!...

P.S. Ma duc fuga sa-ti citesc si celelalte review-uri :-)

[13.06.12 09:41:40]

@nila moromete, de obicei la rubricile de calatorie (gen Descopera X) nu punctam la cazare/servicii/bucatarie, pentru ca acest tip de review de obicei nu urmareste aceste aspecte. Notele respective sunt foarte importante doar in cazul review-urilor "de cazare" (pensiuni, hoteluri, etc).

De aceea recomandam ca pe viitor sa incerci sa desparti impresiile despre cazare de restul impresiilor de calatorie (locuri, oras, zone, muzee si alte aspecte pe care vrei sa le tratezi si care nu au legatura cu cazarea) si sa postezi review-uri separate.

Multumim!

nila morometeAUTOR REVIEW
[13.06.12 16:35:07]

@webmaster: ok, mie mi s-a parut ca toate lucrurile se leaga si am incercat sa trag un semnal de alarma. nu am vrut sa le amestec, pur si simplu mi se pare ca acele informatii "merg" bine impreuna, ca o stare generala existenta acolo. nu mai fac: -)

pe de alta parte atat Sighisoara, cat si Casa Wagner, spre exemplu, au numai comentarii pozitive, iar daca ma apucam eu sa scriu ecouri negative la fiecare parea ca sunt carcotasul sef. Dar am retinut.

Larissa
[15.06.12 12:40:34]

@nila moromete: De acord cu tine, aceleași constatări le-am făcut și eu cu ocazia unui tur prin cetate în aprilie-mai, degradarea turnului, prețuri fanteziste, locații strâmte și întunecoase, prost gust în amenajarea pieței centrale etc. Desigur, puțini turiști la vremea aceea... nu aș fi putut sta acolo mai mult de o zi. Poate, cu ocazia festivalului, deși, s-ar putea să fi depășit vârsta pentru plăceri extreme...

Michaell
[15.06.12 14:37:54]

@ nila moromete

am inteles ca aproape toate locatiile au fost ocupate - chiar si Fronius care este cam scump. Deci orasul nu duce lipsa de clienti / vizitatori. Asa ca, intrebarea pe care as putea s-o pun ar fi urmatoarea: care ar fi motivul pentru care responsabilii orasului, (patroni, politicieni, etc.) sa schimbe ceva, resp. sa se ,,trezeasca,, cum dealtfel este si titlul review-ului?!

te cred pe cuvint in privinta celor patite in sighisoara, in schimb daca as compara sighisoara cu orasele care-mi sunt in drum si unde de multe ori ma si cazes, sighisoara inca ocupa un loc bunicel. am avut ocazia sa cunosc anul trecut, cei drept doar in trecere, orasele Deva, Hunedoara si Alba Iulia. Nu vreau sa intru in detalii in privinta celor vazute. N-am crezut ca poate sa existe atita saracie, debandare, ignoranta, cladiri abandonate, etc.

La fel si multe alte localitati din tara. Pina si Sinaia, orasul und imi place sa merg de cand eram tinar. La iesire din oras spre Bucuresti, sau mai bine zis, de indata ce treci de Hotel International, ai impresia ca esti in Somalia. Doar cotete, baraci si constructii de zici ca proprietarii au fost toti sub LSD.

Deci asa vazut Sighisoara inca este o adevarata bijuterie. Iti dau bineinteles dreptate daca critici starea (relativ) dezolata a turnului cu ceas sau a zidului cetatii. Bineinteles ca aici trebuie facut cit mai repede ceva. Dar mergi si vezi cum arata Pelesul... anul trecut terasa laterala era proptita cu grinzi ca sa nu cada...

cristina65, Michaell, nila moromete
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sighișoara şi împrejurimile: