ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2012
DIN: Pitești
ÎNSCRIS: 23.07.10
JUN-2012

Moraitica - o statiune pt relaxare

- Antonis Remos - ELA NA ME TELIOSEIS

M-am intors de 2 zile din Moraitica - Corfu.

Despre Moraitica s-a mai scris, nu o sa insist. O statiune relaxanta, perfecta pt ce am cautat noi, adica 2 familii obosite, dornice de odihna, un pic de plaje, plimbari.

Tinerii nu cred ca ar fi incantati, nu sunt prea multe cluburi.

Preturile - ceva mai mici decat in alte statiuni prin care am trecut.

Am mancat, cu 2 exceptii, la aceeasi taverna, pe care v-o recomand din tot sufletul: se numeste "EN JOY ". Taverna este cam in centrul statiunii, vis-a-vis de agentia de turism Britania, langa un centru medical. Patronul ei este Costas, el servea iar sotia lui gatea.

Foarte amabil, prietenos, simpatic, cred ca putea fi si actor: in fiecare zi avea un repertoriu nou cu care sa te amuze, sa te distreze.

Mancarea foarte buna, am incercat toate specialitatile grecesti: Stifado, Kleftico, musaca, Sofrito, toate delicioase!

Costas ne oferea mereu Uzo, Tipuro, o mica gustare si inghetata din partea casei. Cand refuzam inghetata, pt ca eram plini, ne facea o reducere la nota de plata. daca ajungeti in Moraitica, nu-l ratati pe Costas.

Vreau sa va mai spun ceva despr drum: am mers prin Serbia si Macedonia, mi-a placut mai mult decat prin Bulgaria.

Am trecut cu buletinul, in Macedonia ne-a cerut cartea verde si atat.

Din cei 550 km parcursi in cele doua tari cam jumatate au fost pe autostrada. In Serbia am platit cam 1,5 euro (cu cardul, deci nu trebuie sa schimbati in dinari) iar in Macedonia cred ca vreo 3 euro, tot cu cardul. Partea de drum fara autostrada era libera, circulatia fiind foarte, foarta redusa!

Nu am intalnit radare sau politie- asta nu inseamna ca nu or fi, dar am avut noi noroc.

In Grecia am mers numai pe autostrada, cu o exceptie de 60 km, pe un drum expres, adica 1 banda si jumatate pe sens.

In grecia am platit 8,40 euro pe autostrada, dar a meritat. Egnatia Odos e superba, traverseaza cateva siruri de munti, prin 58 tuneluri care insumeaza 49 km!

(am fost curiosi si la intoarcere le-am numarat si am insumat lungimea lor!)

Noi am facut si un ocol de 150km sa vedem Meteora, si asta a meritat.

Apropos de autostrada, aveti grije cu benzina, noaptea majoritatea benzinariilor sunt inchise!

pt traversare exista 2 linii de ferry-boat, una spre lefkimi, alta spre kerkira.

Spre Lefkimi costa 26 euro pt masina si 6 pt o persoana si dureaza 1 ora.

Spre Kerkira costa 36, respectiv 10 euro si dureaz peste 2 ore.

In orice statiune ati merge, e mai convenabila varianta Lefkimi. singurul dezavantaj este ca pleaca din doua in doua ore (spre Kerkira parca la fiecare ora). Acum orarul era 7.9, 11,13 etc.

Am fost de 2 ori in Paleokastrita, unde peisajul era superb. Mai putin placut pt prietenii nostri care nu stiau sa innoate, pt ca apa era mare la 1 metru de tarm si cu bolovani. Pt noi a fost superb, stateam cu capul in apa minute in sir, sa vedem pestii , stancile si vegetatia de fundul marii. apa era la fel de limpede ca cea din pahar, doar ca era verde-albastra !

Sper ca v-au fost utile informatiile. Va doresc drum bun si vacante multe si placute,

Adriana

Trimis de adrianaglogo in 11.06.12 00:37:08
Validat / Publicat: 11.06.12 06:32:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Agia Triada, Nea Vrasna, Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 5830 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianaglogo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.06.12 06:32:31]

@adrianaglogo, multumim pentru impresii, te asteptam sa ne scrii un review separat si despre hotelul la care ati fost cazati.

Acesta fiind un review de de tip calatorie, am retras notele pentru cazare, servicii si masa, le poti insa acorda atunci cand scrii despre hotel.

roth
[11.06.12 08:36:27]

Grecia... mhmmm, iz de mare, soare si odihna.

O tara vecina unde se ajunge relativ usor si repede, care incanta ochiul cu imagini superbe si sufletul cu oameni minunati.

Ma bucur ca impartasesti cu noi experienta ta, una frumoasa si interesanta. Cu siguranta ca tavernele familiare sunt intime si foarte oki. In vremuri grele e bine sa fi cat mai maleabil, iar pentru ei acela era modul de a fi si a trai. Costas e un exemplu de munca imbinata cu placere.

serbi
[13.06.12 13:02:05]

Ferry spre Kerkyra este 36 euro/masina si 10 euro/persoana? Asta inseamna ca dus-intors pentru o familie de 3 persoane costa 132 euro. Mi se pare cam mult. Sigur asa e?

[13.06.12 17:32:24]

@serbi: Da, asta este pretul. Este intr-adevar mult, de-asta am zis ca e mai convenabila varianta Lefkimi. Insula fiind mica

ajungi rapid din Lefkimi cam unde vrei si oricum nu consumi atata benzina cata poti lua de diferenta de la traversare.

Numai bine, Adriana

gabitu67dica
[13.06.12 17:45:04]

As dori sa aflu daca putem trece cu ferry-boat-ul spre Lefkimi cu autocarul. Noi mergem in Messonghi, la Messonghi beach si venim un grup cu un autocarul. Care este pretul pentru adulti si care pentru copii? Aici sunt arici in apa?Se poate circula pe insula cu autocarul(am dori sa facem turul insulei cu grupul)? Multumesc.

[13.06.12 19:15:13]

@gabitu67dica:

Sa o iau pe rand cu raspunsurile:

1. sigur ca se trece cu autocarul, nu stiu pretul pt autocar, am ceva in minte, parca 75 euro, dar nu sunt sigura. Pt copii este 4 euro. Mergeti printr-o agentie sau cu un autocar numai pt grupul vostru?

Te intreb asta pt ca am observat ca autocarele care aduc grupuri prin agentii merg la Kerkyra si fac turul insulei, pt a lasa turistii prin fiecare statiune. Lucrul asta e neplacut, dupa un drum lung nu mai ai chef de turul insulei, oricat de frumoasa ar fi ea!

Spuneau doi tineri ca au facut 22 ore pe drum, 18 pana la Kerkira si inca 4 pana au juns la hotelul lor!

Daca sunteti cu autocarul vostru, e OK, mergeti la Lefkimi si pana la Messonghi aveti cam 30 km, poate si mai putin.

2. Arici de mare nu am vazut, doar o apa limpede si curata, cu multi pesti.

3. Da, se poate face turul insulei cu ce vrei, de la ATV si scuter pana la autocar.

$. E foarte frumos la Messonghi beach, ne-am plimbat si noi pe-acolo. e in continuarea statiunii Moraitika.

Daca mai alte intrebari, iti raspund cu placere.

Drum bun si vacanta placuta.

gabitu67dica
[13.06.12 22:23:59]

Multumesc. Autocarul este al grupului nostru. Am intrebat daca putem merge cu autocarul pentru ca am inteles de la prieteni ca sunt drumurile foarte inguste. Pretul de persoana este 6 euro adult si 4 euro copilul? Se pot lua bilete dus-intors?

[13.06.12 23:16:23]

@gabitu67dica: Intr-adevar, drumurile sunt inguste, dar nu asa incat sa nu se circule cu autocarul.

Biletul asa este, 6 pt adult si 4 copil, dar nu stiu pana la ce varsta este considerat copil. Eu am incercat sa iau bilet dus-intors, sperand ca e mai ieftin. Nu era afisat nimic in acest sens, l-am intrebat pe tipul de la ghiseu, dar era atat de plictisit incat nici macar nu mi-a raspuns. Cum ajunsesem cu 15 minute inainte de ora de plecare, am luat biletele si gata!

Taxele pe autostrazi sunt mai mari pt autocare, dar nu am retinut suma.

Numai bine!

horachira
[17.06.12 13:51:35]

@serbi: anul trecut era in jur de 55 euro pentru o masina si 2 persoane pentru ruta spre Kerkira. Intr-adevar subscriu la alegerea mult mai ieftina spre Lefkimi cu aprox. 20 euro.

Sa poate plati ruta dus-intors dar, ATENTIE! trebuie sa te intorci cu aceeasi companie. Asa ca daca va hotariti asa trebuie sa va uitati la programele de plecari. Spre Kerkira reducerea era in jur de 20 euro/dus intors.

Spre Lefkimi este o singura companie care face ruta

[17.06.12 14:03:39]

@horachira: @horachira: Intr-adevar, spre Lefkimi este o singura companie.

Nu e greu sa va faceti planul de intoarcere, sunt afisate orele de plecare in ambele sensuri.

noi am avut ghinion cu acel om tare plictisit si suparat, care nu a scos nici macar o soapta, si cum aveam doar cateva minuta la dispozitie, am luat biletele doar dus si... dusi am fost!

Vacante placute!

unic_jul1980
[19.06.12 00:00:40]

spuneai de taverna aia ca o recomanzi. poti sa mi spui si mie niste preturi de pe acolo. nu stiu ce sa fac daca sa iau all inclusiv sau sa merg pe varianta mese pe la taverne.

cam cat ajunge o masa de pranz pentru 2 persoane la taverna asta?

[20.06.12 23:06:57]

@unic_jul1980: Preturile erau cam asa:

- sardine la gratar -o portie rezonabila, cu cartofi prajiti, salata si putin tzatziki= 4 euro

- stifado, kleftico, sofreto (specialitati grecesti, bune) = 7-8E

- Musaca - 5=6 E

- piept de pui sau cotlet de porc la gratar, cu aceeasi garnitura ca la sardine = 6-7 E

- un peste la gratar, dar nu-i mai stiu numele= 10 E

- o supa = 3 E

- tzatziki _ 3 e

Eu nu as opta pt all inclusiv, pt ca noi mergem cu masina noastra si ne place sa "bantuim" cat de mult putem, oriunde am fi in concediu, deci nu ne convine sa fim legati de orele fixe de masa.

Daca vrei sa faci doar plaje si sa te odihnesti, atunci poate merita AI, eu una nu stiu preturile.

Numai bina si vacanta placuta

- berea 2.5 E

-pizza= 6-8 E

Noi am fost 4 persoane, ne costa o masa cam 45 euro, daca luam si desert 55. dar nu prea mai luam desert, pt ca ne saturam si nu mai puteam.

serbi
[21.06.12 07:59:34]

@adrianaglogo: Spune-mi te rog cat costa motorina?

onisoru*
[21.06.12 09:07:58]

Ferry spre Kerkyra-40E masina si 10E pers. Daca iei dus-intors (recomand) ai reducere 50% la intoarcere. Pe 18 m-am intors din Corfu.

onisoru*
[21.06.12 09:10:59]

@serbi: 1,48-1,56E litrul in corfu

[21.06.12 22:47:17]

@serbi: motorina era cam 1.6 euro. S-ar putea sa nu fie pretul exact, dar stiu sigur ca era mai ieftina decat benzina. Noi am luat benzina cu 1.7.

cher-cher
[26.07.12 13:25:43]

Multumiri pentru informatii. Duminca plecam si noi spre aceeasi destinatie. Plaja in ce zona a statiunii ati facut?

[26.07.12 21:21:56]

@cher-cher: Plaja am facut putin lateral de hotelul nostru, era cu mai mult nisip.

sa aveti drum bun si distractie placuta.

Aveti grije la soare, eu una m-am cam ars. Fiind inceputul lui iunie, mi s-a parut ca nu e prea puternic si mi-am dat rar cu crema. acum arde rau de tot!

cher-cher
[26.07.12 22:59:33]

Scuze, dar care a fost hotelul?

[27.07.12 21:22:36]

@cher-cher: Hotelul a fost Fire Fly, aproape de plaje, curat dar nu elegant. La 138 euro camera pt 7 nopti a fost perfect

adrianaglogo, cher-cher, gabitu67dica, horachira, onisoru*, roth, serbi, unic_jul1980
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Moraitika & Messonghi: