ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2012
ÎNSCRIS: 02.05.11
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Rusalii in Albena

Am plecat vineri 01. iunie in jurul orei 14:00 din Bucuresti pe ruta Bucuresti-Calarasi-Silistra-Dobrich (aproximativ 260km, drumul bun, destul de liber). Am ajuns in Albena aproape de ora 18:00.

Am ales Dobrotitsa luandu-ne dupa review-urile anterioare si am plecat cu asteptari cam mari si cand am ajuns in parcarea hotelului am ramas deceptionati de aspectul exterior, in interior este ok.

Camerele nu sunt mari, au un pat dublu si unul simplu, baia mare, vedere spre mare, putin obturata de copacii din fata balconului. Camera si baia foarte curate, foarte frig in camera, dar ne-am incalzit cu AC-ul; pe balcon era miros de mucegai.

Personalul hotelului foarte amabil; multi animatori care-si dadeau interesul, uneori erau enervanti de cat de insistenti erau.

Restaurantul arata bine, prajituri bune, mancare buna in general (putine feluri de mancare), putine feluri de fructe (mar, portocala si grepfruit). Mancarea ne asteptam sa fie mai diversificata, altceva nu prea avem ce reprosa.

Trimis de marikai in 06.06.12 21:37:37
Validat / Publicat: 06.06.12 22:38:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Boriana, Laguna Beach

VIZUALIZĂRI: 2123 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marikai); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Restaurant Dobrotitsa
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

[06.06.12 21:51:14]

@marikai: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

camybugnariu
    [07.06.12 14:50:06]

@Maricai- Ma cam intristez, pt ca ultimele review-uri la acest hotel arata multe minusuri. Sper un singur lucru -sa fie vreme buna, sa ma bucur de soare/mare.

Cum e mobilierul in camera, nou/vechi? Baia e renovata?

Multumesc.

[07.06.12 20:25:55]

@camybugnariu: Baia este renovata, destul de mare; camera arata bine, mobilierul este in stare buna (nu cred ca este nou, are cativa ani); camera este mica, are un pat dublu asezat pe colt cum intri in camera si unul de o persoana inspre geam, bagajele trebuie puse in dulap (care este incapator); in general tot hotelul se prezinta bine, mancarea ne asteptam sa fie mult mai diversificata (putine feluri de mancare intre care sa alegi)

crisnitu
    [08.06.12 09:39:10]

in sfarsit si un mesaj mai optimist, dupa unul dezastruos!

imi poti spune si mie daca se platesc locurile de parcare si daca exista suficiente?

apoi, intre mesele principale, cum se prezinta snack-urile? sunt si la piscina? dar animatia ptr copii, e ok?

la ce etaj ai stat? era vreun miros de fum?

in alti ani, seara se facea gratar la piscina si intra fumul in anumite corpuri ale hotelului... se pastreaza "tradititia"?

merci de precizari!

[08.06.12 22:14:35]

@crisnitu: parcarea costa la fel in toata statiunea; 5 leva pe sejur (nu stiu daca la mai mult de 7 zile se plateste mai mult); locuri sunt suficiente (se mai poate parca si pe strada din fata hotelului)

snack-urile sunt doar la piscina (nu erau stralucite; traditionalii mici si carnaciori cu un condiment specific in toata Albena, cartofi prajiti, cateva dulciuri si ceva salate, inghetata)

animatia pentru copii este ok, de dimineata pana seara isi dau interesul sa distreze copiii

am stat la etajul intai camera 223, miros de fum nu a venit deloc pentru ca nu s-a facut nici un gratar

Mancarea a fost in general unul din minusurile sejurului; sper ca acest lucru se datoreaza faptului ca am fost in extrasezon si sper ca in plin sezon lucrurile sa stea altfel.

Oricum tinand cont si de pretul platit, ne declaram multumiti.

tsaba
    [22.06.12 14:49:19]

@marikai: imi poti spune si mie ce e bine de stiut despre ruta Bucuresti - ??? - Calarasi - Silistra - Dobrich? Ma refer la programul si taxa bacului si pe care dintre bacuri ai traversat-asa am inteles ca sunt mai multe, unde ai luat taxa de drum, daca ai vazut radare fixe sau multi politisti, daca mai sunt si alte taxe de platit in afara de bac, taxa drum si intrarea in albena etc.

Eu merg de la 1 julie din M-Ciuc si inca nu m-am hotarat cu traseul, anul trecut am fost tot la acest hotel pe ruta ploiesti - urziceni - harsova - constanta - vama si prima portiune de drum la bulgari era plin cu indicatoare de 40 si nici drumul nu era prea bun si se pare ca este si mai lung ruta asta cu aprox 100km fatza de ruta folosita de voi iar pentru mine cu copii mici conteza fmult 100km/2ore (anul trecut am facut peste 600km si 10 ore).

Multumesc anticipat pentru raspuns!

[22.06.12 20:08:32]

@tsaba: nu stiu la ce ora incep dimineatza si pana la ce ora seara, dar in principiu cam cat este lumina afara; bacul vine din jumatate in jumatate de ora si costa 35ron/autoturism (nu conteaza cate persoane sunt inauntru)

Bacul l-am luat pe primul cum am iesit din Calarasi (cred ca la vreo 500m mai este unul)

Vigneta am luat-o de la Bulgari cum am intrat in Silistra dintr-o benzinarie urata si am stat vreo 20minute pana am luat-o. (Bulgarul era cam plictisit si tariful era: 10leva, 6euro sau 30ron)

Drumul e foarte bun; n-am vazut nici un radar; traversezi o zona deluroasa si nu este chiar asa de monoton.

Iti mai trebuie 5leva pentru parcare in Albena dupa ce te cazezi (sau inainte de a pleca cand predai camera).

Sper sa prindeti vreme buna si mancare buna.

maria55 †
    [23.06.12 03:27:44]

@tsaba: recomand prin Vama Veche. Insa din Urziceni-Spobozia ai posibilitatea sa intri pe A2- Cernavoda - Medgidia-Murfatlar- Agigea-Eforie-Mangalia.

Fara Hirsova si Constanta! Nu mai esti nevoit sa ocolesti si se scurteaza mult drumul. Cei 74km pe care-i mai ai pana in Albena, din Durankulak ii faci usor, fiindca drumul este reparat. Am fost recent, pe 10/06, iar vigneta este 5/euro.

gabonesantal
    [21.06.13 23:41:40]

Mai tii minte cumva un nume al vreunui animator? xD

camybugnariu, crisnitu, gabonesantal, maria55, marikai, tsaba
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Mare (ex Dobrotitsa) Hotel: