ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2012
DIN: Dubai, U.A.E
ÎNSCRIS: 03.05.12
DEC-2011
single

Langham Place-un refugiu in cea mai aglomerata zona a orasului

Aproape jumatate din sejurul meu in Hong Kong am petrecut-o in Peninsula Kowloon, zona Mongkok, la Langham Place, un complex ce include cladiri de birouri, un mall, dar si hotelul de pe 555, Shanghai Street.

Mongkok din districtul Yau Tsim Mong, este zona cu cea mai mare densitate a populatiei din lume (130000 de locuitori pe kilometru patrat), si este un amestec de vechi si nou, magazine de diamante si bijuterii scumpe alaturi de restaurante all you can eat, pravalii cu stinky tofu si rate Pekin

Hotelul este situat foarte aproape de Ladies Market, Jade Market si Temple Street, adevarate paradisuri pentru pasionatii de shopping, comertul stradal in aceste zone fiind infloritor.

Mai mult, intre Langham Place Shopping Mall si hotelul propriu zis exista doar o pasarela de sticla, iar ca sa iesi din hotel pentru a ajunge in underground la statia de metrou Mongkok MTR era mult mai placut sa scurtezi drumul prin mall.

Nu am mai vazut pana acum un hotel atat de inalt, existand nu mai putin de 665 de camere si apartamente distribuite pe 42 de nivele.

Eu am locuit la 28 si panorama era impresionanta, insa privelistea care iti taia intr-adevar respiratia era orasul vazut de la etajul 40, unde se aflau piscina incalzita si Spa-ul.

Ce mi s-a parut diferit la acest hotel comparativ cu alte unitati de cazare este auto-disciplina cameristelor, echipate corespunzator cu masti si manusi chirurgicale, care de fiecare data lasau camera luna. Produsele de baie faceau parte din gama Chan spa si erau suplimentate zilnic.

In Hong kong teama de o epidemie este profund justificata, astfel ca se insista foarte mult pe igienizare.

Tot ce comandam la room service de exemplu venea acoperit de o folie de plastic, iar majoritatea membrilor staff-ului purtau manusi.

Camera nu era foarte mare, tinand cont ca intreg orasul se confrunta cu problema lipsei spatiului, insa baia era mult mai mare decat in hotelurile din Europa, de exemplu.

Aveai atat cabina de dus, cat si cada, si nu un singur lavoar, ci doua, indiferent de tipul camerei.

Nu am avut mic dejun inclus, si nu am comandat decat deserturi la room service si rareori cate un club sandwich sau paste bolognese, insa Langham Place dispune de 5 restaurante, intre care Michelin Mongkok distins cu 2 stele Michelin, echivalentul premiilor Oscar in arta culinara . Preturile erau, din ce am inteles, pe masura.

Ca idee, un desert tiramisu din meniul room service, costa 98 HK dollars, aproximativ 10 euro, pe cand cu 20 de HK dollars iti puteai lua un meniu la MC’Donalds-ul din apropiere plus o inghetata McSunday.

In interiorul mall-ului exista supermarketul Market Place, un brand american cu traditie inca din 1985, unde gaseai o multime de fructe si produse de patiserie proaspete.

Insa poate cel mai mare avantaj daca te cazezi intr-un hotel din zona Mongkok este ca esti la doar 15 minute distanta de Central, zona unde majoritatea corporatiilor isi au sediul si centrul financiar al orasului.

Trimis de roxana.tomina in 05.06.12 23:16:56
Validat / Publicat: 06.06.12 08:46:11

VIZUALIZĂRI: 2052 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxana.tomina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 privelistea de la etajul 28 al hotelului Langham Place, dimineata devreme

bessondm
[06.06.12 09:07:44]

Intr-adevar, peisajul de la etajul 28 nu e impresionant (zice vulpea , probabil din cauza ca te aflai la inaltimea medie a cladirilor din jur. Nu ai una si de la etajul 40?

Teama de epidemie cred ca dateaza din vremea SARS-ului (anii 2002-2003), care a facut ravagii in Asia. Daca nu ma inseala memoria, chiar din Hong Kong a plecat virusul. Si, la ce densitate a populatiei subliniai ca au, sunt absolut normale aceste masuri de precautie. Mai bine sa previi, decat sa...

bessondm

• pagină generată în 0.029561996459961 sec