ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2012
    ÎNSCRIS: 04.05.12
    JUL-2010

Cosmopolitul SITGES

Azucar Moreno- Tequila

Vacanta petrecuta in vara anului 2010 in statiunea Sitges, a fost lidera din toate punctele de vedere, pana anul acesta cand a fost detronata de vacanta din Republica Dominicana. Daca despre cea de anul acesta am scris deja, m-am hotarat, cu intarziere sa scriu si despre cea care a fost "number one" vreme de 2 ani, surprins fiind sa vad ca "gazda" mea nu are inca review-uri postate cu aceasta destinatie din insorita Spanie

Niste prieteni mi-au vorbit despre aceasta destinatie cu mult entuziasm, fiind efectiv fani Sitges, de 3 ani consecutiv isi petrec vacantele acolo. Am incropit iute o gasca de 4 am facut rezervarile "online", am cumparat blitetele de avion Blue Air si am inceput numaratoarea inversa, din luna mai pana in 20 iulie. Drumul de la Bucuresti la Barcelona, a fost ok, acolo ne astepta Miguel, o mai veche cunostiinta a amicilor mei, care cu un microbus de transport persoane urma sa ne duca la detinatia propriu zisa. Distanta dintre Barcelona si Sitges nu este mai mare de aprox. 35 km, lucru care ne bucura la gandul ca ne va permite sa vizitam orasul, capitala regiunii catalane, in care zilnic se perinda 2 milioane de turisti. Sitges se afla la sud de Barcelona pe Costa Dorada in directia Tarrangona, initial un sat de pescari, devine pe timpul dictatorului Franco o destinatie pentru vacante boeme, pastrand pana azi, ceva din izul vremurilor apuse. Dezvoltarea puternica are loc, dupa 1900, cand spaniolii intorsi din "lumea noua" descoperita de Columb, cu oarece banuti, incep constructii de o frumusete aparte, concretizate in vile, conace si case, multe din aceste "bijuterii arhitecturale" dainuind si azi in centrul vechi. Ca sa vezi! si spaniolii au avut "capsunarii" lor. Constructiile in stil "art nouveau" impresioneaza prin ceramica si culorile vii care le orneaza. Stradutele au un farmec aparte, inguste, pavate cu piatra, pavele sau ceramica, majoritatea in panta, converg cu toatele catre mare. Ne cazam la hotelul Subur, aflat pe faleza, la nici 3 min. de mers pe jos de o piateta considerata "km 0" al centrului vechi, din care se desfasura un fel de strada Lipscani bucuresteana interbelica, plina de boutiquri, restaurante, fast food-uri si terase langa terase, practic dupa ora 20 forfota acestei strazi te facea sa-ti pazesti buzunarele, glumesc, desigur. Camerele de hotel sunt micute, dar au tot confortul celor 3 stele spaniole, micul dejun este inclus, bogat si destul de variat, fructele fiind o obisnuinta. Balconul camerei noastre de la etajul 3, ne confera o privire laterala asupra marii, iar din palmierii din spatele hotelului razbat tipete de papagali, mari, verzi, albastrii sau rosii, este singurul loc, din cele vizitate de mine unde am vazut simpaticele zburatoare in habitat, ciudat, dar nici macar in Republica Dominicana nu am vazut papagali in natura. Prin fata hotelului de la un capat al statiunii la celalalt, cu o lungime de aprox. 5 km - faleza desparte mediterana de hoteluri, restaurante, cafenele, baruri si magazine, tranzitand partial centrul vechi, portul de iahturi, biserica Sfantului Bartolomeu, care parca vegheaza orasul de pe o mica colina, ajungand pana in cartiere de vile si hoteluri ceva mai contemporane. Plajele sunt in numar foarte mare, unele urbane, altele la extremitati, strajuite de golfuri si golfulete, unele mai salbatice, altele mai moderne, unele de nudisti, altele preponderent ocupate de persoane de orientare sexuala gay, dar toate cu nisip fin, curate, cu intrare lina in apa marii, apa, care firesc la sfarsit de iulie era mai mult decat calda, limpede, lipsita de "animale mici" si alge. Am uitat sa va zic Sitgesul este una din destinatiile preferate de turistii gay, care sunt in numar foarte mare, beneficieaza de o "baza materiala" bogata, am citit un pliant in care oferta era de peste 30 de cluburi, baruri, discoteci, shopuri si saune destinate lor. Cu putin noroc in Sitges poti auzi, cred, toate limbile ce se vorbesc pe pamant, cosmopolitanismul, fiind la el acasa. Dar indiferent de orientarea turistiilor, seara toti au un numitor comun, distractia, viata de noapte abunda, terasele gem de lume, scaunele si masutele, fac pe alocuri, aproape de netranzitat stradutele inguste, zgomotul, rumoarea si vuietul multimii insetate de buna dispozitie si voiosie scade dupa ora 23-24, retragandu-se in spatii inchise precum cluburile, barurile si discotecile, care devin lideri de piata, pana la crapatul zorilor. Vreti nopti albe? vreti zbenguiala pana la epuizare? eventual o baie in mare in zori de zi, va place clubbingul? atunci aici e locul vostru.

De 2 ori in 2 zile diferite vizitam Barcelona, credeam ca nimic nu ne mai taie rasuflarea, dar nu a fost asa. Capodoperele Gaudiene, adevarate minuni ale lumii, ne lasa muti de uimire, in fata lor, parca uiti sa mai respiri. Inchei aici intarziata mea relatare, asteptand, eventuale intrebari.

Trimis de GYL* in 25.05.12 22:06:15
    Validat / Publicat: 26.05.12 07:44:22
    • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 4341 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GYL*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Aeroportul din Barcelona, pasajul care-l leaga de metrou.

Costi
    [26.05.12 10:04:27]

@GYL

Frumoasă locaţie...

Întrebări nu am, doar o mică observaţie, în privinţa review-ului tău, cam greu de citit, din cauza formatării...

Cuvântul cosmopolitan nu există în limba română, decât ca nume al unei celebre reviste, al unor hoteluri şi al unui cocteil. Evident, nici cuvântul cosmopolitanism nu există în dicţionarele româneşti, doar în cele engleze.

Cât priveşte caracterul pestriţ, de amestecătură din toate naţiile, cuvântul corect în limba română este cosmopolit, respectiv cosmopolitism.

Uite cum uneori prea multă engleză strică...

[26.05.12 10:30:52]

@Costi: Corect, imi fac autocritica, furat de cosmopolitismul altor cuvinte, ce invadeaza limba romana, am ajuns pur si simplu sa fac confuzii. Cu respect, merci de observatie!

[26.05.12 10:59:35]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

Am redactat titlul !

[26.05.12 11:41:31]

@webmaster13: Multumesc Webmastere13, e ok, mai am 2 reviw-uri, pot insera muzica? daca da, cum? am ceva adecvat pt. destinatiile alea, ritm specific, astept punctul tau de vedere.

adri-nico
    [26.05.12 11:47:31]

... tot Punta Cana pe locul intii...

[26.05.12 11:53:21]

@adri-nico: Normal, am si spus-o!!! Week-end placut!

balasa violeta
    [19.06.12 12:09:32]

@Costi, iti multumesc, binevenita observatia ta! Aceeasi greseala ca GYL o faceam si eu! Imi place!

@GYL, ce sa-ti fac, am savurat impresiile din Dominicana! Ma asteptam ca si la acest review sa stau cu sufletul la gura, mai ales ca a fost candva o destinatie favorita. N-a fost sa fie, nu ai fost in elementul tau! Cand sa ma bucur, gata nu ai mai continuat. Ne-ai invatat sa traim cu tine acum, parca ai povestit vacanta altcuiva! Asa repede ai uitat cat de mult ti-a placut! Vreau sa simt acest lucru ca in Dominicana! Sper ca nu am suparat!

O zi buna tuturor!

adri-nico, balasa violeta, Costi, GYL*