ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.05.2012
DIN: Oneşti [BC]
ÎNSCRIS: 25.11.10
MAY-2012

Un week-end pe cinste

Am fost si eu impreuna cu un grup de prieteni (4 familii in total) la aceasta pensiune, in week-end-ul care a trecut. Aveam de sarbatorit Sfantul Constantin si Elena (o Ileana si doi Costici) si ne-am hotarat sa mergem in Slanic Moldova.

Am plecat sambata dimineata, pe vreme destul de mohorata. Din pacate, prognoza meteo a fost confirmata, astfel vremea a fost ploioasa, atat sambata, cat si duminica. Cu toate astea noi nu am fost deranjati.

Pensiunea La barlogul ursului se afla la intrarea in Slanic Moldova dinspre Targu Ocna, pe partea stanga, la circa 200 de m de sosea. Masinile le-am parcat intr-o parcare aflata pe malul raului Slanic. De la acea parcare, se trece raul peste un podet si se merge cam 50 de metri prin padure. Practic si pensiunea este in padure si probabil de aici se trage si numele ei. Aceasta amplasare a ei face acest loc unul retras, linistit si foarte frumos.

Curtea pensiunii este destul de mare, plina de verdeata si flori. Aici se afla o masa de tenis si o piscina, dar si doua foisoare, unul amplasat in fata pensiunii si altul in spatele ei.

Camerele sunt suficient de mari, cu un pat primitor si cel mai important aspect, foarte curate. Singurul incovenient este ca nu au televizor. Baia, la comun, era de asemenea foarte curata. Balconul era destul de mare, existand cate unul la doua camere.

Am avut la dispozitie si bucataria, care era ingrijita si complet utilata.

La parter se afla livingul, un living destul de mare, cu televizor, DVD, masa de 10 persoane, o canapea si loc mult pentru dans. Televizorul nu l-am deschis, uitand pana si de finala Champions League, in schimb DVD-ul a mers la maxim pana la ora 4 dimineata, cu muzica populara banateana si din Republica Moldova. Pensiunea are o centrala termica, pe lemne si astfel in pensiune a fost foarte cald in ambele zile, iar apa de asemenea.

Proprietarii vilei au fost foarte primitori, destul de discreti, evitand sa ne deranjeze. Din contra, noi i-am invitat la o friptura si un pahar de vin iar ei au acceptat invitatia noastra, aducand si o sticla de afinata.

Plecarea a fost duminica dupa-amiaza, iar tinand cont de banii pe care i-am dat (60 de lei pe noapte) pot spune ca a fost un week-end foarte reusit si un loc unde iti vei dori cu siguranta sa revii.

Trimis de c-kosty in 22.05.12 19:33:53
Validat / Publicat: 22.05.12 21:07:00

VIZUALIZĂRI: 4527 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c-kosty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

amero
[22.05.12 21:40:59]

poze?

iulianic
[22.05.12 22:17:03]

@c-kosty: Fraternizez cu @amero si intreb si eu: nu ai nici o poza "La barlogul ursului"? Trebuie sa fi fost foarte frumos daca era in padure.

Despre camera spui ca

Singurul incovenient este ca nu au televizor.

Dar, mai trebuie televizor pentru grupurile care vin la un chef?

Daca despre cel din living spui

Televizorul nu l-am deschis, uitand pana si de finala Champions League

inseamna ca chiar nu a trebuit. Aerul curat si atmosfera prieteneasca fac toti banii.

Asteptam poze sa vedem si noi cum arata pensiunea si imprejurimile ei!

c-kostyAUTOR REVIEW
[23.05.12 19:49:53]

@amero: am sa revin si cu poze, aparatul de fotografiat l-am uitat in masina unui prieten

traian.leuca †
[05.04.13 14:37:39]

Am petrecut si eu un weekend in aceasta statiune in 2011 si am ramas cu amintiri placute despre aceasta statiune.

Am facut cateva trasee foarte frumoase in zona, din care doua mi-au placut foarte mult. Unul se cheama "330 de trepte" face un ocol izvoarelor cam 4 km prin padure.

Celalalt pleaca de la jandarmerie, cam din fata parcului si dupa un urcus lejer, iese intr-un luminis pe un munte in fata statiunii.

Privelistea de pe aceasta creasta e nemaipomenita.Am cateva poze si filmulete facute in aceasta zona.

[05.04.13 15:39:20]

@traian. leuca: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

amero, c-kosty, iulianic, traian.leuca
Alte impresii din această RUBRICĂCasa 'La Bârlogul Ursului':