ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.05.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 30.06.11
APR-2012

4 zile insuficiente pentru Istanbul

Istanbul... un vis. Cine a spus ca cel putin o data in viata trebuie sa mergi sa vizitezi Istanbulul mare dreptate a avut!

Am lasat copii acasa si am plecat impreuna intr-o excursie (ce s-a dorit si aniverasara) de 4 zile, muuult prea scurta. Sincer, as mai fi sta macar 2 zile in plus, dar acesta este un motiv pentru a reveni.

Am plecat la 22.30 din Bucuresti, am ajuns repede la granita cu Bulgaria, in 5 minute am si plecat si apoi am continuat drumul spre Turcia. Despre acest drum nu va pot spune prea multe pt. ca am dormit, doar ca aproape de granita cu Turcia a fost un drum fff prost, plin de gropi, si din aceasta cauza ne-am trezit. La vama din Turcia am stat putin mai mult pt. ca a trebuit sa mergem personal cu pasaportul sa ne puna viza de intrare.

Prima vizita am facut-o in Edirne la moscheea de acolo. Un orasel mic, cochet si curat. Am si mancat acolo MD, acceptabil, ospatarii de acolo, niste pusti simpatici, ne-au facut sa ne simtim f. bine.

Am plecat mai departe spre Istanbul. Pana sa ajungem la hotel ne-am oprit sa vizitam inchisoarea Yedikule, locul unde a murit Brancoveanu cu baietii lui. Intrarea 10 tl. Apoi am plecat tot cu autocarul si am vizitat muzeul Panorama 1453. intrarea, pret de grup, 5 tl, de persoana. Aici veti avea parte de un tur virtual 3D cu cucerirea Constantinolopelui. Super, nu trebuie ratat.

Dupa acesta am mers la hotel, unde, spre surpinderea noastra nu aveam rezervarile incepand cu joi seara ci cu vineri. S-a creat un mic haos dar a vorbit patronul hotelului cu reprezentantul agentiei si s-a rezolvat micul incident. Pana au fost pregatite camerele patronul ne-a servit cu cafea sau ceai.

Camera in care noi am fost cazati avea un pat suficient de mare matrimonial, tv lcd, noptiera cu oglina si minibar, fara dulap de haine, doar un cuier de perete cu cateva umerase. Camera cam micuta, abia aveai loc sa te invarti in cerc in schimb baia era mare, aproape cat camera, cu cada, 4 prosoape, feon, sapun. Curatenia nu excela, adica dupa usa si pe sub pat nu era dat de ceva timp, dar noi am petrecut f putin timp in camera, adica doar cat faceam un dus si dormeam. Ce nu mi-a placut a fost ca nu am avut o lista cu ce cuprinde minibarul, am cerut-o la receptie dar nu ne-a fost adusa. Drept urmare, in ziua plecarii ni s-au imputat 2 sticle cu apa plata, care nici macar nu au fost in minibar, le pusesem noi sa le avem reci. Oricum am plecat fara sa platim, a fost ok. Hotelul avea in hol un calculator cu conexiune internet si wifi gratuit, parolat. Parola am primit-o doar ca fff greu am reusit sa ne conectam la el.

Tot aici la hotel am avut si 2 mese incluse, MD si cina. MD destul de variat, acelasi in fiecare zi, sistem bufet cu paine, masline 4 tipuri, branza, cascaval, branza topita, unt, rosii castraveti, oua fierte, supa crema de fasole, 4 tipuri de gemuri (mai mult jeleu), halva, ceai, ness, lapte rece si cald si 2 feluri de salam.

La cina am avut in 2 seri pui pe gratar cu garnitura de orez si in alta seara piure de cartofi cu un fel de mici lungi, din carne de oaie, cred. cate un desert care mie nu prea mi-a placut (un fel de gogosele mici inmuiate in apa cu zahar, macar daca ar fi fost miere). La inceputul fiecarei cine am primit cate un castron de salata de rosii cu ceapa si patrunjel si o sticla cu apa. Restaurantul era la ultimul etaj iar vederea de acolo era superba, se vedea o parte din port.

Apa calda am avut in fiecare zi, la orice ora. Hotelul este in cartierul Aksaray, destul de linistit chiar si seara. Noi nu am avut niciun incident neplacut si ne-am intors intr-o seara pe ora 24.

A doua zi am vizitat Moscheea Albastra, Bazilica Cisterna (unde am facut o poza imbracati in sultan si sultanita= 5Euro) Aya Sofia si Palatul Topkapi. Apoi am fost putin in Marele Bazar, dar nu prea ne-a placut acolo, drept urmare dupa 30 minute l-am parasit si am facut un minitur cu autocarul 20E/pers.

In ziua a 3-a am vizitat grandiosul palat Dolmabahce, apoi plimbare pe Bosfor dupa care am mers la Muzeul Militar unde in fiecare zi de la 15 la 16 are loc o parada militara in stil otoman. Frumos, merita vazut.

A urmat o plimbare prin foarte aglomeratul Taksim unde am mancat la cofetaria Saray o baclava si un cataif excelente. O prietena si-a luat si iskender, la superlativ. Am coborat apoi pe langa Turnul Galata, am trecutut Bosforul pe podul Galata, care era plin de pescari, am coborat sub pod unde era plin de comercianti cu marfa pe jos. O lume pestrita si o viata foarte animata.

Cam atat am vizitat in Istanbul, noua ne-a placut f. mult si imi doresc sa mai merg macar o data pentru a vizita mai mult din oras si a rataci pe stradutele lui.

Trimis de nemary in 15.05.12 17:28:54
Validat / Publicat: 15.05.12 18:38:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3522 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nemary); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Moscheea din Edirne

Kami
[15.05.12 21:05:55]

Este vorba despre excursia organizata de primaria sectorului 2?

nemaryAUTOR REVIEW
[16.05.12 08:49:11]

@Kami: da, este acea excursie. ai fost si tu?

Kami
[16.05.12 09:27:19]

@nemary, nu, eu am fost, au fost niste prieteni ai mei, dar luna aceasta, nu in aprilie (s-au intors duminica). Au venit deosebit de incantati. Iti doresc concedii minunate si in viitor

nemaryAUTOR REVIEW
[16.05.12 09:29:53]

@Kami: multumesc, la fel.

Kami, nemary
Alte impresii din această RUBRICĂRouge Noir Hotel: