ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2012
ÎNSCRIS: 14.05.12
SEP-2010

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

ca in Romania... cat dai atat primesti

in partea a doua a lunii de miere am ales sa mergem in poiana brasov, la marele hotel alpin, care se prezinta ca un hotel de nerefuzat!

ajunsi acolo, am crezut ca am dat lovitura, dar din contra. dupa ce am cautat un loc de parcare in jurul hotelului si am parcat la 500 m de hotel, am asteptat 2 ore in holul hotelului pentru a ni se pregati camera.

ce sa zic, intrarea si holul sunt impresionante. dupa aceasta asteptare am urcat la un etaj superior unde am fost poftiti intr-o camaruta (diminutiv de la camara) care arata jalnic!

hotelul a fost inaugurat undeva in anii '70 si cred ca de atunci nu au mai schimbat nimic in partea aceea a hotelului, poate doar au dat o vopsea.

baia - dezastru - scurgerea era ruginita, tv - cu tub si se vede cu purici + ca e cu diagonala mica, ca de bucatarie, covoarele - toluri din alea cum avea bunica, mobilier - vechi, antic si dedemult! cum sa pui doi proaspat casatoriti intr-o camera langa magazia femeii de serviciu? nici nu am putut sa ne desfasuram... o experienta nereusita! nu vom mai reveni!

noaptea, la orele 12, se organizeaza petreceri langa hotel... dormi daca poti... de piscina nu comentam, insa restaurantele, desi sunt foarte frumoase si moderne, au un mare minus: personalul! stau in sufletul tau cand mananci, pana iti aduc ceea ce ai comandat te servesc cu 3 masline si daca nu le vrei te indeamna sa ii anunti dinainte ce nu iti place!

micul dejun este ok, mancare din plin si buna! in plus, femeia care ne facea curatenie ne lasa in fiecare zi doua caremele pe pat! la sfarsit i-am lasat ei tortul primit cadou de la hotel, care oricum era foarte sec, fara nici un gust!

totul e foarte scump! nu ne-am permis sa mancam pranzul si cina in nici o zi acolo!

Trimis de georgeolaru in 14.05.12 23:20:06
Validat / Publicat: 15.05.12 04:32:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIANA BRAŞOV.

VIZUALIZĂRI: 2066 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (georgeolaru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 54.00 EUR pe cameră

Diaura*
    [15.05.12 12:03:12]

Imi este greu sa cred ca este asa jalnic in acest hotel, asa cum spui tu. Inca din prima ta fotografie se vede un pat mare, o mocheta noua pe jos si nicidecum presuri taranesti. Spui ca baia era la fel de mare cat camera, asta inseamna ca era mare; si ca sa cred ca instalatia sanitara era ruginita, sincer... as avea nevoie de o dovada (o foto).

Acum doi ani am avut ceva treaba pe acolo si hotelul era in intr-o mare renovare. Cu siguranta nu mai este nimic din ce era la inaugurare asa cum sugerezi.

Poate pentru ca ati fost in luna de miere, nu ai dat atentie cadrului natural si nu ai bifat nimic la acest criteriu de evaluare. Oricum faza cu... " doi proaspat casatoriti intr-o camera langa magazia femeii de serviciu? nici nu am putut sa ne desfasuram... o experienta nereusita! "... mi-a placut.

georgeolaruAUTOR REVIEW
    [15.05.12 12:13:36]

@Diaura: Gresia din baie avea crapaturi, scurgerea ruginita, crede-ma! Televizorul avea diagonala foarte mica, iar patul... scartaia din toate incheieturile! Mobilierul era vechi, dulapul nu se inchidea cum trebuie, iar mocheta... te asigur ca era subtire si de proasta calitate!

Oricum, per total, nu a meritat! Poate suntem pretentiosi, dar un Hotel cu renume ca Alpinul si cu tarifele (destul de mari) pe care le are, ar trebui sa aiba mai multa grija de oaspetii lor tineri casatoriti si sa nu ii cazeze in cele mai jalnice camere!

Patul din poza nu era atat de bun cat pare, facand comparatie cu patul pe care l-am avut la hotelul din prima parte a lunii de miere (Cautis, Azuga).

Nu spun, holul si restaurantele sunt foarte placute, dar ospatarii... stau in sufletul tau si te deranjeaza prea des - facand astfel un exces de zel cu amabilitatea!

Poate intre timp s-a renovat, sau poate numai camera noastra se prezenta asa, dar am fost foarte nemultumiti si cu siguranta noi nu vom mai merge la Alpin! Si nici nu vom recomanda!

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [16.05.12 11:17:07]

Și eu sunt uluită de cele relatate de tine. Pentru că am fost de mai multe ori la acest hotel și m-am simțit minunat. Ce e drept, patul nu arăta ca cel din fotografia ta și nu mă refer la ornamentul floral. Cred totuși că sunteți puțin ieșiți din tipar cu exigențele, pentru că nu știu multă lume care și-ar strica cu bună știință bucuria unei călătorii de nuntă, doar pentru că scurgerea la baie era ruginită, dulapul nu se închidea perfect, iar mocheta nu era nouă. Din review-ul tău înțeleg că personalul hotelului chiar s-a străduit să vă simțiți bine, așa încât nu înțeleg de ce nu ai profitat de bunăvoința lor și nu le-ai exprimat nemulțumirile sau doleanțele voastre. Cred că hotelul nu era chiar așa de plin încât să nu se găsească o soluție pentru schimbarea camerei. Mai cred că prezența deranjantă și în orice moment a ospătarilor, pentru unii este un punct forte al restaurantului. Da, pentru alții, cum e și cazul vostru, care preferă intimitatea, excesul lor de zel devine de-a dreptul enervant. Dar sunt sigură că dacă îi spuneai politicos că preferați să serviți masa în intimitate și că îi vei solicita ajutorul atunci când vei socoti necesar, chelnerul cu pricina ar fi înțeles. Comunicarea pe ton binevoitor face minuni! Știu asta din proprie experiență și te asigur că am multă. Dacă vei mai avea astfel de experiențe care nu te vor satisface, iar dialogul nu va face nici el minuni, dacă nu vei avea de ales o altă alternativă sau va fi prea târziu să o faci, încearcă să descoperi și să te bucuri de micile lucruri bune care te înconjoară. Iar prezența omului iubit lângă tine, cred că e cea mai mare bucurie!

Sejurului tău la Hotel Alpin datează de aproape doi ani, deci nu mai e cazul să-ți urez ”Casă de piatră! ”, dar o urare tot pot să-ți adresez: călătorii multe peste tot în lume, la braț cu soția și copiii tăi, învățând la fiecare pas cum să te bucuri și cum să fii înțelegător!

PS Te plângi de prețul pipărat...atunci,cum să-mi explic titlul ales de tine ?!

Diaura*, georgeolaru, mariana.olaru
    Alte impresii din această RUBRICĂAlpin Hotel & Aparthotel: