ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2012
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 12.03.12
APR-2012
2 AD. + - COPII -- v: -

O destinatie de vacanta excelenta

Am fost in luna aprilie oaspeti ai pensiunii Onelia din localitatea Garda de Sus, judetul Alba.

Pensiunea este situata la intrarea in localitatea Garda de Sus, pe drumul ce leaga judetul Bihor de judetul Alba. Venind dinspre Oradea treceti prin Beius, Stei iar de la Lunca faceti stinga spre Baita, Campeni. Veti avea de trecut muntii prin pasul Vartop (1160m), o zona foarte frumoasa din care din pacate soferii nu vor putea vedea prea multe datorita numeroaselor serpentine. Puteti eventual opri pe marginea drumului ca sa savurati frumusetea peisajelor. Uffff, ce frumoasa tara avem!!!

Odata ajunsi la destinatie va puteti lasa mijloacele de transport in parcarea incapatoare din fata pensiunii. Pensiunea dispune, la etaj, de zece camere duble incapatoare fiecare cu baie proprie cu cabina de dus, tv cablu. Cinci camere sint cu vedere inspre drumul national, cinci cu vedere spre raul Aries care trece la doar cativa metrii de partea din spate. Camerele au balcon comun pe fiecare palier. Accesul in camera se face cu cheie insa instalatia electrica este pornita/oprita prin intermediul unui card (mai putin televizorul care e pe circuit separat, in caz ca aveti de incarcat acumulatorul vre-unui aparat electric aici il infigeti).

La parter, vizavi de intrare, este receptia in dreapta scarile de acces spre camere iar in partea stinga restaurantul pensiunii. Atat la exterior cat mai ales la interior totul este facut cu bun gust, o imbinare armonioasa intre trecut si prezent pigmentat cu foarte multe flori. In partea din spate pensiunea dispune de un spatiu mare cu iarba unde poti sa-ti umplii plamanii cu ozonul padurii care parca cade pe tine si sa asculti susurul Ariesului din vecinatate.

Despre bucatarie si masa nu pot spune decit ca se poate manca si in Romania la standarde europene insa la preturi rezonabile. Totul se face din „materie prima prospata” de catre partea feminina a cuplului care detine pensiunea, dna Cornelia, o experta in materie de bucatarit. Te copleşesc cu toate bunătăţurile aranjate intr-un mod artistic şi îmbietor pe masa, fiecare fel are o aromă, un gust, o savoare placută, fiecare particica din farfurie te face să doresti mai mult. Piinea de casă care miroase de parca atunci ar fi scoasa din cuptor te invita sa o adulmeci. Noi am rezervat doar cazare cu mic dejun (bufet suedez foarte bogat) dar am renuntat sa mai cautam un alt local dupa ce ne-am delectat cu mancarea de aici. Pur si simplu mancarea este EXCELENTA!

Toata zona este foarte frumoasa, multumim pe aceasta cale dl. Onita (partea masculina a cuplului care detine pensiunea) pentru informatiile turistice pe care ni le-a furnizat. Daca sinteti impatimmiti ai muntelui aici aveti ce vedea. Pentru a va forma o idee va dau doua linkuri cu locuri de vizitat in preajma:

Obiective turistice Arieseni - Atractii turistice Muntii Apuseni

[*link site turistic comercial*]

Panorame atractii turistice Apuseni

[*link site turistic comercial*]

Ca si concluzie: locaţie foarte frumoasă, gazde de excepţie, mancare foarte buna. Ingredientele unui concediu placut linga Ariesul care susură neintrerupt si linistitor, lingă pădurea de brazi care iti taie rasuflarea cu aerul puternic şi sănătos de munte si o familie care şi-a construit şi administrează pensiunea într-un mod cum nu prea gasesti in Romania si care isi asteapta oaspetii aşa cum ar visa fiecare turist.

Te face sa fii mindru ca si in România turismul rural se poate dezvolta.

Noi vom reveni la vara de data asta in formatie completa impreuna cu strunfii nostrii.

Trimis de sdaniel in 06.05.12 22:45:44
Validat / Publicat: 06.05.12 23:56:21

VIZUALIZĂRI: 1811 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sdaniel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Casa memoriala Avram Iancu

vlado2
[07.05.12 23:24:02]

Poate vedem si pozele... oricum... o descriere buna!!

sdanielAUTOR REVIEW
[08.05.12 23:58:02]

poze la pensiune si/sau locatie nu am facut.

E destul de sugestiv ce e la ei pe site si aici.

Noi am fost (la sugestia dl. Onita) la Rosia Montana si Avram Iancu (-> se poate face cam in 6 ore cu masina din Garda). Poze am pus doar de aici.

Dar la vara mergem si cu strunfii si atunci pot pune si alte poze daca se doreste.

sdaniel, vlado2
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Onelia: