ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2012
    ÎNSCRIS: 29.11.10
    MAY-2012

Către satisfăcător
    Nici nemulțumit, nici mulțumit

Pensiunea Schwartz, o alegere nepotrivita. Pentru noi.

Intorsi dintr-un periplu foarte frumos la Budapesta si Baile 1 Mai, in drumul spre casa, am innoptat in Cluj. Rezervarea am facut-o prin booking.com cu circa 3 saptamani inainte. Totul parea in regula, scor foarte mare de la vizitatori, iar noi eram amatori de locuri noi, astfel incat am ales sa numai mergem la Pensiunea Deja Vu, unde fusesem in februarie si despre care am scris un review .

Pretul a fost de 110 lei camera/noapte, cu MD inclus.

Acum experienta propriu-zisa: Am ajuns in Cluj-Napoca si, cu ajutorul GPS-ului, am ajuns intr-o fundatura. Am sunat pe numarul din rezervare si am fost informati ca ne aflam la circa 5 min de mers cu masina de locul in care se afla pensiunea. L-am rugat pe interlocutor sa ma indrume prin telefon, astfel incat am ajuns la pensiune.

Amplasarea, din punctul meu de vedere, lasa de dorit. Strada pe care se afla nu este foarte circulata, insa fiind oarecum laturalnica este circulata cu viteza. Consider ca este o problema pentru familiile cu copii, in special in conditiile in care parcarea este chiar peste strada, cum usor se vede in fotografii.

De asemenea, peste strada se afla calea ferata, de unde rezulta si un zgomot consistent.

Ajunsi la pensiune, ne-am cazat si in pofida amabilitatii receptionerei, am constatat ca nu exista frigider in camera, asa cum scria in descriere. Totodata, solicitarea mea expresa in rezervare ca cele doua camere sa aiba pat dublu (speram ca cerand doua, sa am parte macar de una, pentru a dormi comod cu piciul in pat) a fost ignorata fara explicatii.

Seara am servit cina la restaurantul pensiunii, produse bune, la preturi decente si cantitati chiar mari (am comandat un platou pentru patru persoane, la 75 de lei, 2600g!!! cu cascaval pane, pui, carnaciori, pastrama porc, cartofi bulete, orez, inele de ceapa, ciuperci pane, sos remoulade, muraturi, pe care nu l-am consumat nici macar jumatate). Am baut vinul casei nu foarte gustos, nici cel alb, nici cel negru, dar ieftin :), 8 lei /L.

Seara, pe langa faptul ca nu aveam in camera o lista a canalelor TV (asa cum am intalnit de obicei), nici de la receptie nu stiau exact ce canale prind, astfel ca am sfarsit prin a vedea meciul de care eram interesat din a doua repriza, pe internet... Apropos de internet, abia dupa ce am intrebat noi daca exista conexiune, am fost instiintati ca exista internet wireless dar, daca nu am insistat, nu s-a oferit nimeni sa ne dea si parola...

Seara am constatat ca trebuia sa facem echilibristica pe scaun si calorifer ca sa deschidem si sa inchidem ferestrele de tip velux-mansarda. Somnul putin odihnitor, doua saltele moi, care sa faceau barcuta, copilul aluneca cand la mine, cand la mami, pernele foarte inalte, incomode, o plapuma serioasa de parca era gerul bobotezei, iar afara au fost ziua 30 grade. Aerul conditionat, sper sa nu gresesc, lipsea.

Dimineata, alta aventura, la micul dejun. Cand am intrat in restaurant era un fum ca la furnal. Am intrebat daca nu exista o instalatie de aerisire iar ospatarita mi-a raspuns smerita ca ea "doar serveste micul dejun" si nu stie daca se poate aerisi. In cele din urma a rezolvat problema receptionera, insa mi se pare inacceptabil in ziua de azi sa nu am un loc unde sa mananc fara sa fumez pasiv. Cat despre micul dejun, saracut, explicabil prin faptul ca nu au prea multe camere probabil (3 feluri de mezel, omleta buna, cascaval, rosii, cereale servite direct din bol!?!? unt si gem vrac). La MD cafea yoc. Asta, sincer, nu am mai intalnit. Ah, am baut tot felul de spalaturi, dar pui ceva acolo...

Pentru ca linia review-ului este negativa, vreau sa mentionez separat lucrurile bune: camerele mari, curate, o parte din personal foarte amabila, la restaurant mancare multa, buna si ieftina si cam atat.

In aceste conditii, cel putin pentru familii cu copii, recomand sa cautati alte pensiuni pentru ca sunt destule in Cluj. Eu pana acum am stat la Hotel Sport si la Pensiunea Deja Vu si, per total, ambele stau mai bine.

Va doresc sa aveti un sejur placut in Cluj, oras aglomerat, dar interesant!

Trimis de george_bton* in 06.05.12 14:22:35
    Validat / Publicat: 06.05.12 15:46:21

VIZUALIZĂRI: 2531 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (george_bton*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Intrarea in pensiune

andrei44*
    [07.05.12 19:21:39]

Este totusi un loc bun pentru o noapte... chiar doua?

Eu nu maninc mult si nici sotia. Vreau sa vad zona de nord si nu vreau decit cazare curata si eventual un mic dejun fara pretentii. Pentru asa ceva e buna aceasta locatie?

Familie fara copii si fara pretentii de mic dejun pentru infometati.

Unde este? Venind de la Bucuresti inainte sau dupa Cluj?

Sau la care margine a Clujului... catre Baia mare sau catre Bucuresti?

Pentru mine e important. Multumesc.

george_bton*AUTOR REVIEW
    [08.05.12 13:51:49]

@andrei44: comentariile mele negative au fost cauzate de multitudinea de probleme, mai mult mici decât mari, pe care le-am întâmpinat într-un timp foarte scurt.

De asemenea, au contat şi aşteptările mele în urma recenziilor citite.

Dacă ţi s-a părut interesant hotelul, în condiţiile de care vorbeşti (tranzit, familie fără copii) apreciez că se poate potrivi. Tine cont şi de locaţie. Te rog să îl cauţi pe booking.com, acolo vezi şi amplasamentul exact, pentru că eu stau foarte prost cu orientarea. Ai în vedere şi faptul că în Cluj se înlocuiesc liniile de tramvai şi e cam haos în oraş, care oricum e cam înghesuit.

Sper să îţi fie de folos informaţiile. Caută eventual şi reviw-ul meu despre pensiune Deja Vu.

andrei44*, george_bton*

• pagină generată în 0.047120094299316 sec