ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2009

Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Aloe - hotelul cu 2 aripi

Pentru cei interesati sa se cazeze in viitor la acest hotel le atrag atentia ca hotelul Aloe are in realitate 2 aripi. Una noua care este prezentata si in ofertele turistice si care este OK si alta veche care aduce aminte de hotelurile de o stea jumate din Romania. Am avut experienta nefericita de a fi cazat in aripa veche in sejurul din aceasta vara. Camerele sunt mult mai mici decat in aripa noua, mobilierul este "terminat", iar din lemnul de la geam curgeau de fiecare data carii si larve de carii pe podea. Nici una din camerele acestei aripi vechi nu are aer conditionat. In ofertele turistice nu sunt specificate aceste lucruri si puteti avea surpriza sa platiti ca si mine un sejur la acest hotel in conditiile prezentate in oferte si in pozele din oferte si sa fiti cazati in aceasta aripa de cosmar. Frustrarea vine din faptul ca stii ca platesti la fel cu toata lumea insa ai ghinionul sa fi cazat in niste conditii net inferioare.

Referitor la gazda hotelului, sunt extrem de antipatici cel putin cu romanii, nu prea stiu sa dea buna ziua si o sa aveti surpriza sa nu va ceara nici un act pentru cazare sau sa semnati in vreun registru de cazare, poate si pentru faptul ca opereaza la negru.

Nu exista receptie, nu exista un loc anume unde sa poti face o sesizare, iar si atunci cand reusesti sa dai peste vreunul din ingrijitorii hotelului o sa ai surpriza ca nu stiu o boaba de engleza (sau se fac ca nu stiu).

Din ce am vazut pe perioada sejurului, singurele persoane cu care stiau sa fie foarte draguti erau niste nordici (suedezi, danezi, etc.) cazati bineinteles in aripa noua a hotelului. Probabil ca pentru romani sunt anumite conditii "preferentiale" pe care se ofera sa ni le acorde pentru a ne aduce aminte de turismul comunist.

Cat despre Skala Potamia, mi se pare a fi cea mai frumoasa statiune de pe insula, cu plaja mare, frumoasa, apa marii este foarte limpede si curata. De-a lungul falezei care se intinde pe tarmul golfului si care uneste practic Skala Potamia de Golden Beach, se gasesc o sumedenie de taverne si terase care mai de care mai atragatoare si primitoare. Insa dintre toate cea care mi-a placut cel mai mult si unde am ales sa mananc in intregul sejur a fost Taverna Korali. Are meniul in romana, gazda este foarte haioasa si chiar rupe cateva cuvinte in limba romana. Mancarea este nemaipomenita iar portiile sunt foarte generoase (recomand in special preparatele cu fructe de mare).

Trimis de neagum in 21.07.09 16:04:59

VIZUALIZĂRI: 1686 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (neagum); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Curtea hotelului Aloe
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

sniga
[22.07.09 09:25:59]

Multumesc inca o data si tin sa precizez ca postul tau este mai mult decit util, mai ales celor care merg cu autocar sau prin agentie, probabil ca cei care primesc camerele bune fac rezervari intr-un alt mod.

Spun asta pentru ca anul acesta am fost cu o oferta facuta de aceeasi agentie cu care doream sa merg in skala potamia si intr-adevar romanii primeau camerele cele mai proaste (am stat la demisol), cred asta pentru ca e posibil ca din cauza pretului mai mic pe care-l platim sa primim si camerele mai proaste. Camerele bune erau ocupate de englezi care vin cite doua saptamini.

Cea mai buna varianta este sa vii cu masina proprie si sa faci rezervare direct la proprietari sau sa vii sa alegi la fata locului (asta in afara sezonului, caci in sezon probabil ca nu mai sint locuri in hotelurile bune).

As fi dorit skala potamia tocmai pentru ca e ff frumos, plaja imi place, dar ofertele pentru cazare sint din cele mai ieftine si mai proaste (la agentie), asta pentru ca spera ei sa aibe mai multi turisti daca sint ieftine, dar pierd pe alta parte datorita conditiilor oferite. Am vazut ca in skala potamia sint multe oferte de cazare, unele chiar f bune, dar nu se gasesc in varianta autocar pentru cei ca noi care nu avem masina.

Cu parere de rau vom alege alta locatie... oricit ne-am dori skala potamia nu riscam sa stricam concediul din cauza conditilor de cazare. Nu sintem niste persoane pretentioase, dar un minim de curatenie si confort este necesar totusi... poate in timp ideea asta ca romanii accepta orice mai ales cei care merg cu autocarul (caci vezi doamne n-au incotro).

Poate ca agentiile ar trebui sa-si revizuiasca parerea ca pentru cei fara masina alegem locatii ieftine si proaste pentru ca sint poate mai saraci. Daca ar fi chiar asa saraci ar merge doua zile la eforie, poate cei care merg cu autocarul au motive care tin de sanatate, teama de drumul lung, virsta si asa mai departe. Nu dorim decit o locatie frumoasa, cazare decenta si nu neaparat ieftina... cu autocar.

Sejururi frumoase si multumesc inca o data!

neagumAUTOR REVIEW
[22.07.09 11:24:10]

Din grupul de romani care au fost cazati o data cu mine la Aloe, unii au avut sansa sa primeasca camere in aripa noua. Practic am fost 2 cupluri si un grup de 22 de insi (elevi + profesori). Cuplurile si o parte din elevi am stat in aripa minune, iar restul au fost cazati in partea noua a hotelului. Practic e o loterie la care poti sa castigi sau sa pierzi, in functie de locatia camerei pe care o primesti. Magaria romaneasca este ca la agentie desi la toata lumea li se ia aceiasi bani pe sejur, unii urmeaza sa stea in conditii de 3 stele iar ceilalti in conditii de 1 stea jumate.

Si inca o treaba interesanta - desi in toate ofertele si cataloagele de oferte scrie ca taxa de feribot este de 6 sau 7 euro, cand se ajunge la locul cu pricina ghizii romani va vor cere 9 euro. Explicatia diferentei este vaga si te conduce mai mult spre ideea unei escrocherii decat spre cea a scumpirii feribotului.

yacky
[23.07.09 00:40:26]

neagum, te rog sa postezi cateva poze cu "camerele", daca ai sau daca nu uite adresa mea de mail sau messenger: yackmaan@yahoo. com, vreau neaparat sa vorbesc cu tine, pentru ca tocmai am platit un avans pentru acest hotel inainte cu cateva ore sa postezi review-ul si am ramas foarte dezamagit dupa ce l-am citit. Statiunea intr-adevar e ok. Multumesc!

neagumAUTOR REVIEW
[23.07.09 12:35:05]

Iti voi trimite in seara aceasta pe email cateva poze cu aripa "minune" a hotelului si cu camera.

[23.07.09 15:12:01]

daca nu sunt cumva poze personale, poate le "desconspiri" si le postezi si aci? Cred ca pot fi utile pentru un numar mare de vizitatori.

yacky
[23.07.09 22:57:43]

Multumesc mult. Acum trebuie sa iau o hotarare

[23.07.09 23:09:26]

multumesc si eu, in numele tuturor celor actuali sau viitori recunoscatori, neagum

neagum, sniga, yacky
Alte impresii din această RUBRICĂAloe Rooms and Studios: