ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2012
ÎNSCRIS: 07.04.10
APR-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 11 ani

Riviera Beach - cinci stele, mai la vară!

Sărbătorile de Paşte le-am petrecut anul acesta în staţiunea Riviera, la Hotelul Riviera Beach, după ce ani la rând am fost, la bulgari, fie la Albena, fie la Nisipurile de Aur. La acest hotel am fost cinci familii, toate din Bucureşti, rude şi prieteni. Am plătit 117 euro de persoană.

Deşi catalogat la cinci stele, hotelul are şi multe minusuri, peste care se poate trece, însă, impresia noastră fiind că Riviera Beach poate deveni o locaţie turistică atrăgătoare, mai ales în sezonul estival, datorită poziţiei sale avantajoase şi neapărat a îmbunătăţirii unor servicii.

STAŢIUNEA: Riveira este o mică staţiune de cinci hoteluri, două de 5 stele şi trei de 4 stele, toate în cadrul aceluiaşi resort. De Paşte a fost deschis numai Hotelul Riviera Beach. Înainte de 1990, staţiunea a fost frecventată, din câte am aflat, de foştii demnitari comunişti bulgari, iar hotelurile de aici au fost modernizate.

HOTELUL: Riviera Beach este amplasat pe malul mării, este înconjurat de verdeaţă şi are plajă proprie. Dispune de trei piscine exterioare (una pentru copii) şi una interioară, cu apă termală. Faţă de capacitatea hotelului, piscina interioară a părut cam mică de Paşte. Sauna a fost inclusă în preţ. Hotelul are două corpuri mari de clădire, accesul între ele făcându-se fie prin exterior, fie printr-un culoar ce trece pe lângă piscina interioară, saună şi sala de fitness.

CAMERE: Acceptabile, ca dimensiuni, cu baie şi balcon normale. Există şi un safe, inclus în preţ, de asemenea.

RESTAURANTE: Sunt trei restaurante în cadrul hotelului, dintre care unul în sistem A-la-carte. Mai există, pentru vară cred, un restaurant pescăresc, lângă plajă şi un pool-bar.

MÂNCAREA: Micul dejun a fost de tip european: ouă, omlete, brânzeturi, mezeluri (contrastau, de la parizer, la ghiudem), pate ambalat, cremwurst, pâine de mai multe feluri, legume, clătite, dulceţuri, cereale, fructe, miere, iaurt, lapte, curmale sau smochine etc.

La prânz s-au servit două feluri de supe sau ciorbe şi, în general, mâncare cu carne (porc, pui, iepure, vită, miel) sau legume. Mai puţini cartofi prăjiţi, mai mult crochete, paste, lasagna, uneori pizza, peşte marinat. O singură dată grătar, cu chiftele, mititei şi cârnaţi şi tot o singură dată jambon de porc, ce era feliat pe loc. Au existat şi prăjituri şi un singur fel de tort, plus fructe şi compoturi. Îngheţata era bună, cremoasă: aveau şi cornete şi topping.

Cina era compusă din diferite preparate cu carne sau fripturi, în general la cuptor, cu salate şi legume, dar şi garnituri mai mult sau mai puţin atractive, scoici. De asemenea se serveau diferite brânzeturi şi alune sau nuci.

La snacksuri se serveau, printre altele, pizza, cartofi prăjiţi, bulete, cârnaţi etc.

MASA FESTIVĂ DE PAŞTE: Masa festivă nu a avut loc la prânz, ci seara, mesele fiind rezervate încă din prima zi. În cele trei restaurante au fost servite, printre altele, somon, friptură de miel, pui, porc, brânză cu mucegai, prosciutto, ghidem, salate, prăjituri, două feluri de tort, şampanie.

BĂUTURI: Băuturile alcoolice şi vinul puteau fi servite de către orice turist, doar berea, slabă, fiind servită de barmani. Sucurile din gama Coca Cola şi cele de tip nectar au fost bune, în schimb cafeaua a lăsat de dorit.

DIVERTISMENT: Nici prea-prea, nici foarte-foarte. În noaptea de Înviere, echipa de animaţie a oferit un spectacol cu dansuri irlandeze, cam nepotrivit momentului, dar bulgarii au încercat măcar să ofere ceva distracţie. La masa festivă, un DJ a pus muzică, a existat şi un miniprogram folcloric bulgăresc, şi un joc de societate organizat de echipa de animaţie.

MINUSURI: Curăţenia a lăsat de dorit. În cameră nu s-a pus niciodată aspiratorul, iar paturile erau făcute în dorul lelii! Personalul oarecum amabil, dar te înţelegeai cam greu cu ei, nu toţi cunoscând bine limba engleză. În plus, la un hotel de cinci stele ar fi trebuit măcar să existe, printre altele, şi halate şi papuci în cameră, iar minifrigiderul să fie umplut pe toată perioada sejurului.

CONCLUZIA: Recomandăm acest hotel, mai ales pentru perioada estivală, dar managementul trebuie să aducă îmbunătăţiri la servicii!

Trimis de timpliber in 23.04.12 19:33:53
Validat / Publicat: 23.04.12 20:41:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nisipurile de Aur, Sunny Beach, Obzor

VIZUALIZĂRI: 2076 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (timpliber); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul, dintr-o parte

eklor
    [23.04.12 21:27:17]

O descriere si o notare (exemplificata cu poze) care difera considerabil de ce s/a scris pana acum despre Paste 2012 la Riviera...

Ma intereseaza daca apa din piscina era intr/adevar termala... cam ce temperatura avea... Multumesc pt raspuns.

[24.04.12 12:19:29]

@eklor: Apa din piscina interioara, in care am intrat, era foarte calda. Cat priveste piscina exterioara, de fapt cea care era plina, nu am incercat-o, dar foarte multi turisti au facut baie acolo. Apa presupun ca era calda, mai ales ca unii dintre acestia s-au imbaiat si cand ploua afara.

Ystely
    [24.04.12 12:38:44]

Buna, se pare din cate vad ca au existat diferente intre restaurante de accea poate si diferentele de opinii. Noi am fost in celalalt restaurant si lucrurile n-au stat chiar asa in privinta mancarii. La noi n-au fost nici atatea feluri de friptura la pranz iar la supe de ex in ziua de Paste era scris la supe ca e supa crema de ciuperci cand era defapt o supa de spanac ceva, nici urma de ciuperci si un al doilea fel de ciorba a fost de miel. Somon a fost doar odata la masa festiva. Calamarii au fost prezenti doar pe biletelul care era deasupra vitrinelor fara a exista si in realitate. Nici la capitolul prajituri nu am stat atat de bine din ce vad in aceste poze. Oare de ce aceste diferente ca din cate am inteles toata lumea a avut acelas pachet. Sa le fie rusine celor de la hotel!

eklor
    [24.04.12 19:18:30]

Daca hotelurile din complex aveau acelasi nr. de stele, accesul nu era permis la ambele restaurante, asa cum se intampla la holelurile din lantul Griffid?

[24.04.12 20:50:43]

@Ystely: Este posibil să fii existat diferente intre restaurante, desi nu inteleg de ce asta, atata timp cat pretul a fost acelasi pentru toata lumea. Impreuna cu noi a fost o matusa care a fost cazata in celalalt corp de cladire, in camera single (platita de altfel de la agentie). Cand am cerut explicatii la receptie ni s-a raspuns ca asta s-a intamplat din cauza grupurilor mari de romani, ce se cunosteau intre ei, si care au venit si s-au cazat in acelasi timp. Am acceptat hilara explicatie, mai ales ca noi am venit cu autocarul in jur de ora 14.00. La masa nu am acceptat, insa, despartirea. Cu o exceptie sau doua, am mancat impreuna la acelasi restaurant desi aveam bratari diferite (o alta ciudatenie de neexplicat). Este adevarat ca am fost intrebati la intrarea in restaurantul la care, in conceptia lor, nu aveam voie sa intram, dar am spus ca suntem impreuna (3 adulti si un copil) si ca nu concepem sa mancam separat. Au spus ca este OK si de atunci nu am mai avut probleme. In plus, este posibil ca noi sa fii venit, la masa, mai la inceput si de aceea gaseam mai de toate.

De aceea, si noi am admis ca serviciile la acest hotel trebuie musai imbunatatite.

[24.04.12 20:52:44]

@eklor: Vezi te rog raspunsul la ecoul pentru @Ystely. Multumesc!

eklor, timpliber, Ystely
    Alte impresii din această RUBRICĂRiviera Beach Hotel [complex Riviera Holiday Club]: