ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2012
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 21.01.09
JUL-2010

Zile de vacanta in Corfu

In vara anului 2010 am ales ca loc de vacanta Corfu si nu am regretat.

Am fost impreuna cu sotul in alte ocazii in alte zone ale Greciei iar Corfu a fost una din alegerile "fericite".

Insula Corfu este una "verde", cel putin din punct de vedere al abudentei plantelor si este un aspect apreciat.

Hotelul Akrotiri Beach este situat in Paleokastritsa si a fost un loc placut, aproape de plaja cu nisip.

Am apreciat piscina, camera avea vedere la mare si a fost un sentiment placut sa te poti urmari de pe balcon marea.

Camera curata, suficient de spatioasa fara a fi insa, pe gustul unor turisti mult mai pretentiosi decat subsemnata (consider curatenia importanta si un confort basic ca fiind suficiente, la urma urmei nu ne mutam definitiv in camera de hotel)

Aerul conditionat a functionat in conditii optime.

Pachetul a inclus demi-pensiune. Nu am fost pe deplin satisfacuta de micul dejun insa cina a cuprins feluri variate si in ciuda faptului ca nu a fost in sistem bufet-suedez ma declar satisfacuta de meniu care cuprindea aperitiv, fel principal si desert.

Nu ma regasesc in categoria celor care prefera genul de vacante ultra-all inclusive, in dorinta de a reveni din concediu cu cateva kg in plus, pe langa amintirile frumoase; desigur fiecare are o anumita preferinta si aceastea nu se discuta.

Singurele nemultumiri legate de masa a fost pozitia in sala de servire a mesei (cei de la agentia din Romania avand impusa o zona defavorizata in fata turistilor din celelalte tari europene... o scurta subliniere a faptului ca suntem romani sau dupa, cum s-ar putea considera, unii sunt mai egali decat ceilalti...), de asemenea de orele de servire a meselor pe care le-am gasit nepotrivite si timpul scurs intre felurile servite, ceea ce face ca masa sa dureze putin peste o ora.

Nefiind obisnuita sa stau atat de mult la masa, mi s-a parut un dezavantaj.

Personalul hotelului a fost f placut, gata sa ne raspunda la intrebari.

In incinta hotelului se afla un mic magazin cu produse locale si in ciuda preturilor usor ridicate am cumparat cate ceva, fiind placut impresionata de cei 2 frati care se ocupau cu vanzare bunurilor.

Plaja este ok, nu foarte aglomerata, insa am avut parte de plaje mai bune in Corfu. Apa marii in acea statiunea era cu 2-3 grade mai rece decat celelalte zone ale insulei, explicatia acestui aspect nu mi-o pot insa aminti.

Am inchiriat o masina si am vizitat alte plaje ale insulei. GLyfada a fost una din preferatele mele desi preturile de acolo era usor mai ridicate decat in alte statiuni.

Plaja lata cu nisip fin, cu apa f calda si potrivita pentru familii cu copii deoarece apa nu era adanca in apropierea malului.

Mi-a placut foarte mult si capitala insulei, un "must-see" in calatoria in Corfu.

Ca excursii optionale recomand ca acestea sa le faceti pe cont propriu, preturile agentiilor locale fiind in favoarea turistilor.

Palatul Achilleion este un alt obiectiv pe care vi-l recomand, fiind locul de vacanta a imparateasa imperiului austro-ungar, Sissi.

Cu siguranta insula are multe alte locuri de vizitat insa cele 7 zile s-au scurs relativ repede.

Va invit sa mergeti in insula Corfu si sa impartasiti impresiile voastre pentru a putea descoperi insula prin ochii dvs, eventual prin opinii mai "captivante" decat cea pe care o impartasesc eu, avand dezavantajul lipsei de talent in ale naratiunii si a uitarii care, de altfel, ne afecteaza pe toti.

Trimis de ancaiacob in 22.04.12 21:54:36
Validat / Publicat: 23.04.12 06:39:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Zakyntos, Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 3246 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ancaiacob); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vederea de la terasa hotelului

[23.04.12 06:38:44]

Mutat la rubrica "Akrotiri Beach Hotel" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [26.04.12 09:26:32]

Ma bucura review-ul tau echilibrat in ceea ce priveste conditiile de la acest hotel. Am sa reiterez vechea problema a sistemului AI sau UAi din Grecia: dragii mei, Grecia nu este Turcia sau Bulgaria! Aici mergem sa ne hranim sufletul si spiritul, in nici un caz sa stam toata ziua pe plaja si sa mai punem cateva kilograme pe noi.

ancaiacobAUTOR REVIEW
    [26.04.12 17:29:45]

@johnnyredlabel: Am incercat sa fiu obiectiva si sa mentionez plusurile si minusurile.

Vara aceasta va fi a saptea oara cand vizitez Grecia pentru ca are potential turistic si nu neaparat un potential "alimentar". Mare pacat este faptul ca atitudinea oamenilor a inceput sa lase de dorit.

O fi ceva legat de criza, nu stiu...

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [27.04.12 08:39:37]

@ancaiacob: Eu am fost de Paste in Halkidiki (si mai merg in mod cer si la vara) si pot spune ca grecii nu par foarte afectati de criza de la televizor . Poate decat la modul declarativ... In rest, aceeasi oameni calzi...

ancaiacobAUTOR REVIEW
    [27.04.12 09:27:56]

@johnnyredlabel: Depinde, sunt oameni si oameni. Eu am mai multi colegi de facultate care sunt greci si nu as vrea sa fiu rautacioasa dar se comporta foarte urat si mi-au afectat parerea pozitiva pe care o aveam despre greci.

ancaiacob, johnnyredlabel, maria55
    Alte impresii din această RUBRICĂAkrotiri Beach Hotel: