ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2012
ÎNSCRIS: 25.07.09
APR-2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

Roma in 2 nopti si 3 zile inainte de experienta cu vasul de croaziera MSC Fantasia

Am ales sa vizitam si Roma, intrucat Napoli, orasul de imbarcare pentru croaziera aleasa nu prea ne-a atras, dupa ce am citit si noi impresiile altora.

Am ales o cursa low-cost, care ne-a permis sa fim la 9.30 la locul de cazare pentru a ne lasa bagajele (chek in-ul se face la Roma de obicei dupa ora 13,00).

- Cazarea

Arena-House Inn -Via Marco Aurelio 37, situate la 2 minute de Colosseum, 2 minute de statia autobuzului 81 si 10 minute de mers usor spre statia de metrou cu acelasi nume. Ca reper, dupa ce iesiti din statia de metrou, faceti stanga pana la semafor aproximativ 50 de m, urmati in semicerc Colesseum-ul pe partea opusa, usor spre dreapta si veti identifica mai multe stradute ce “inteapa” artera principala, una dintre ele fiind si Via Marco Aurelio (puteti simula drumul cu ajutorul Google map). Ca reper, pe straduta este statia de politie si, imediat, zariti o intrare spre dreapta intr-o cladire cu mai multe apartamente.

Pana acolo am preferat transportul privat si public, intrucat un taxiu comandat cu ajutorul celor de la hotel ne costa 40 de euro. Daca luai taxiul de la aeroport te costa, probabil, cu 30-40% mai scump. Drumul a durat cam 40 de minute, in conditiile in care cu metroul am facut cam 10 minute cu asteptari cu tot.

Cazarea nu impresioneaza, dar este o alegere buna avand in vedere ca esti in centrul Romei, e curat si proprietarii sunt gata sa te ajute cu orice informatii. Camera tripla pe care am avut-o a fost ok ca dimensiuni, adica nu ne-am calcat pe picioare. Nu mi-a placut ca paturile nu erau bagate in cearceafuri plic si acesta era din acela simplu si clar nu era igienic. Curatenia nu a excelat, dar pot spune ca era rezonabila. Lumina foarte difuza in camera. Iti poti prepara ceai, cafea (doar nescafe pun la dispozitie). Tot in camera ai la dispozitie un PC conectat la internet si un frigider. Ca ajutor din partea proprietarilor, ne-au rezervat sa servim masa la o trattoria pe care o identificasem noi ca fiind cu review-uri bune. Trattoria se gaseste la 5 minute de hotel), se numeste Li Rioni, situata in Via dei Santissimi Quattro, tel +39 06 70450605 cu REZERVARE OBLIGATORIE, caci astfel nu gasiti loc.

Un alt plus este ca proprietarii ne-au gazduit bagajele in holul hotelului (mai exact b&b), imediat ce am ajuns de la aeroport. Preturile sunt rezonabile pentru centrul Romei (o pizza cam 7,8 euro). Testati florile de dovlecel si pizza cu anghinare. Tiramisu este bunut dar nu spectaculos.

Micul dejun il poti lua la o gelaterie din apropiere si a fost inclus pt trei persoane in costul cazarii. Este unul tipic italienesc, cu cafea buna si un produs de patiserie proaspat si gustos de caciula. Din pacate, nu e genul meu de mic dejun. Cu toate ca zona e usor mai scumpa decat Termini, o recomand pentru ca este linistita si lipsita de fauna specifica garilor. De aici, poti usor sa faci toate pietele si fantanile la picior.

- Repere drum Ciampino- hotel

Cand iesiti din zona securizata a aeroportului din Ciampino (adica imediat dupa ce se iese din zona de recuperat bagajele de cala) exact in fata, la 7-8 metri de usa, sunt birouri de unde iti poti lua bilete. Poti folosi atat serviciile private de transport, comode, rapide la 4-6 euro de persoana cat si pe cele publice, cu mai multe schimbari.

Noi am optat pentru autobus Terravision (Statia de autobuz este la vreo 50 metri de iesire, imediat in stanga biroului de informare) – pana la gara Termini (cap de linie) - de unde am luat metroul pe linia B in directia Laurentina, 2 statii pana la Colosseum station.

- Bilete pt. transport:

a) Autobus Terravision 4 euros- achizitionate online- (terravision.eu/rome_ciampino.html)

b) transport public Roma: i. BIT (1 euro) - fiecare BIT valabil pt. o calatorie de metrou sau 75 minute cu orice autobus (daca te prinde in autobus timpul limita, revalidezi acelasi bilet…. pe noi asa ne-a invatat proprietarul hotelului sa facem); ii. BIG -4 euro B. I. G insemnand abonament de zi valabil pe metrou, autobuze, trenul urban spre Lido.

O descriere mai ampla gasiti la roninrome.com/%20transportation/bus.

Va sfatuiesc sa va luati biletele din tutungerii caci in gara la masinarii stai mult la cozi si, oricum, pare mai comod sa ceri cuiva decat sa ‘’te certi’’ cu o masinarie: -) !

c) Drumul intre Roma si Napoli l-am facut cu trenul, iar acest tip de transport este unul ok, punctual si comod. Biletele le puteti lua online. In link gasiti o simulare pt. intervalul orar care ne trebuia noua pentru a putea sa ne imbarcam din portul Napoli incepand cu 16.30. orario.trenitalia.com/b2c ... en&channel=tcom

- Apa si papica

In gara aveti un supermarket de unde puteti sa va luati apa la 0,5-0,7 euro, evitand in acest fel s-o luati din zona turistica. Tot aici gasiti biscuiti, sandwiciuri, fructe etc. Intrati chiar prin cafeneaua Terravision si la 10 m, mergand pe peronul 1, veti vedea usor in stanga supermarketul. In gara aveti variante de mancat si la MC, impinge tava, patiserie etc. Din pacate, gara Termini nu-i un loc pitoresc pentru ca mereu esti perturbat fie de cersetori, nebuni etc., asa ca nu zaboviti decat cat e strict necesar.

-Obiective

Prima zi, in jurul orei 11,30 eram la Vatican. Am preferat sa luam autobuzul 81 pana la capat pentru ca era mai aproape de intrare decat statia de metrou. Cozile se intind pe multe randuri si strazi (de stat 3-4 ore). Recomand insistent sa va luati biletele online ca sa scapati de aceste cozi (atac.roma.it/files/doc.asp?r=383) Biletele se cumpara cam cu 10 zile inainte de data vizitei si e bine sa stiti ca nu va vor fi dati banii inapoi daca nu ajungeti. Daca as da timpul inapoi, mi-as lua si un ghid (sunt multi care fac asta si te agata la intrare), intrucat cred ca e bine sa-ti povesteasca cineva ce vezi, asta daca nu esti tu un autodidact desavarsit si nu ai nevoie de indrumare. Dupa ce intri in Muzeu astepta-te la valuri, valuri de lume. Biletul online trebuie preschimbat la casele speciale care functioneaza pentru grupuri si rezervari online, proces care dureaza 1 min. Dupa vizita in muzeul Vatican am mers in Piata San Pietro, dar pentru ca am nimerit chiar in sambata dinainte de Paste, Basilica San Pietro era inchisa.

A doua zi am luat metroul pana la Termini si apoi am mers pe linia rosie pana la statia Flamino, de unde am bantuit in jos spre Coloseum, bifand Piazza del Popolo, Piazza di Spagna, Fontana di Trevi, Piazza Venezia, San Carlo alle Quattro Fontane, Piazza de la Republica, Monumente Vittorio Emanuele, Columna lui Traian, Forumul, vazut de sus (zic ca nu merita sa platiti intrarea, mai ales ca se vede mai frumos de sus), Arcul lui Constantin. Am intrat in 3,4 bisericute catolice frumoase, curate, unele incarcate de istorie.

In concluzie: Am avut doua zile pline de istorie, istovitoare insa este o experienta de bifat.

In rest Italia nu m-a impresionat foarte tare, dar evident fiecare loc are vibratia sa si persoane care le vor iubi frumusetiile.

Trimis de andraz in 20.04.12 22:02:44
    Validat / Publicat: 21.04.12 07:48:08
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Napoli, Genova

VIZUALIZĂRI: 2283 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andraz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Muzeul Vatican

[21.04.12 07:47:50]

@andraz, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

[21.04.12 10:13:00]

@webmaster: Am considerat aceste informatii utile ca un “tot”, de la cum ajung la hotel, ce mananc, ce vizitez, fiind in opinia mea un bun proiect de organizare a unei vizite la Roma pt. 2 zile. Mie personal mi-a trebuit mult timp sa deschid zeci de pagini ca sa aflu aceste informatii si mi-ar fi placut sa le gases asa integrate. Probabil ca unii le vor aprecia!

[21.04.12 10:22:15]

Linkul pt achizitii bilete la Vatican este gresit asa ca il redau corect mai jos: biglietteriamusei.vatican ... Visita=9&step=1

Este verificat personal!

@webmaster daca doresc sa fac corectii in review ce optiuni am?

[21.04.12 12:59:33]

@andraz: Apeşi pe link-ul "Sesizează... " din josul articolului, iar în fereastra care va apărea, scrii ce vrei să schimbăm/adăugăm/etc. Restul îl va face echipa tehnică.

georgiana
    [21.04.12 22:26:12]

''In rest Italia nu m-a impresionat foarte tare, dar evident fiecare loc are vibratia sa. ''

... Nici macar inghetata lor nu te-a incantat?

[21.04.12 23:18:23]

@georgiana: Sincer inghetata de pe vapor a fost mai buna, dar probabil ca era tot italieneasca: -) !

andraz, georgiana

• pagină generată în 0.05702805519104 sec