ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.04.2012
APR-2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică

Riviera beach un sejur esuat, un hotel de evitat

Mi-as fi dorit sa faca cineva un review real al conditiilor de aici fara sa trebuiasca sa ajung eu si sa fac asta live din dezamagire.

Ma aflu aici si va invit sa vedeti in poze masa de paste 2012, pranzul, care e descris de catre menagerului restaurantului drept UN MENIU VARIAT de 5 stele, VAriety of salads, mai exact asta este exprimarea oficiala.

Dar va descriu eu exact mancarea de porci care a fost servita la acest hotel de 5 stele in ziua de Paste, cu mentiunea ca nu difera f mult de celelalte mese care s-au servit aici in timpul sejurului.

Astfel meniu principal constituit din 2 ciorbe ametite una de porc si una de ciuperci. Meniu principal la alegere, tocanita de porc infecta, omleta de dimineata amestecata cu ceva legume, ceapa si borsita la cuptor, cordon bleu cu 3 g de pui inside si suspectez ceva paine ca invelis. MAi exista lasagna iute care are cam 2 zile si un peste congelat fara nici un gust, un sos de faina cu sofran.

Ca garnitura 3 optiuni mari si late, orez congelat cu legume la abur, castraveti fierti cu zeama de??? si crochete cartofi.

Ca salate, definite de master chef bulgaresc variety of salads aveti in poze diverse legume feliate, gen ceapa rosie, alba, varza, salata, patrunjel marar etc Mai puteti alege salamul de 2 zile uscat natural, macrou in otet si ceva sunca uscata. Va reamintesc aceasta este masa de pranz de PASTE. La un hotel de 5 stele.

Desertul nu mai are sens sa-l descriem, il vedeti in poze.

Deci in concluzie cine a fost la 2 sau 3 stele ne poate spune daca se apropie macar de acele meniuri.

Camerele sunt mici, baile inghesuite, 2,5 m, aveti poza. Etaj 1 de evitat, jos e sala de mese, zgomote in camera pana la 2 noaptea, izolatie zero.

Personal nevorbitor de engleza.

Loc de joaca deschis la insistentele parintilor desi a fost listat in oferta ca deschis initial aici nu aveau nici un gand sa faca asta.

Va rog sa vizionati poze, va asigur ca sunt reale si postate fresh din sala de mese. Acest hotel nu are nimic un comun cu 5 stele, maxim 2 stele datorita pozitiei pe plaja si atat.

M-am simtit ca la o cantina a saracilor aici. LA 120 E per noapte. Funny dar adevarat 100%.

Trimis de cristian neacsu in 15.04.12 14:18:24
Validat / Publicat: 15.04.12 16:11:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2818 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristian neacsu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 variety of salads , a la bunica made , ceapa , varza ..un soi de macare de iepuri in general ....

[15.04.12 16:35:40]

@cristian neacsu: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

neimportant
    [15.04.12 18:46:15]

De servit cine va servea "delicateturile"? Era cu autoservire? La 5 stele cred ca trebuiau aduse la mese pe platouri. Talmes-balmesul culinar prezentat ma incarca vizual si parca-mi da reactii la foios. Pe semne unde am exagerat si eu cu drobul si "citronada"...

Pacat ca nesansa ta va da informatia necesara potentialilor amatori de vacante la un asemenea hotel. Bon-apetit cand te-ntorci in patrie.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [15.04.12 20:02:10]

Deja existau pe site 9 (noua) impresii despre acest hotel, deci etalonarea se putea face in functie de preferintele si asteptarile tale. In rest depinde de fiecare...

zsolt_tusnad
    [15.04.12 21:31:06]

Chiar imi pare rau pentru sejurul ratat, dar cand platesti 115 Eu de persoana pentru 3 nopti nu te poti astepta la cine stie ce conditii.

[15.04.12 23:38:59]

@zsolt_tusnad: tariful e per noapte, pachet 3 nopti 330 E, 2 adulti si un copil

[15.04.12 23:41:16]

@pepsi70ro: mda, citisem cate ceva dar nu mi-am inchipuit dezastrul asta plus ca agentia mi-a servit hotelul ca best deal of the season LOL. Ce gluma nu!!!

DoreD
    [16.04.12 12:24:01]

Sa nu fim rautaciosi, camerele sunt chiar ok in complexul asta. 5 stele? Bineinteles ca NU are 5 stele asa cum ne imaginam ca ar fi, 3 spre 4 - mult mai aproape de adevar. Scazi 1-1.5 stele din fiecare complex din Bulgaria (cu foarte putine exceptii) si stii cum stai.

Daca alegi AI la bulgari, masa nu o sa te dea pe spate pe nicaieri. Mai ales de sarbatori, ai 99% sanse sa fii dezamagit. AI este pentru turistul dornic sa leneveasca si sa nu piarda vremea cu masa, ciugulind cate ceve din bufet si preferand alte activitati (dormit, cetit, inot, tenis, lenevit...). Ori noi suntem obisnuiti sa filozofam in jurul unei mese bogate si gustoase de sarbatori. Strainii nu inteleg asta *of of of*.

Apoi, din ce am mai vazut si eu prin lume, hotelurile cu 5 stele ADEVARATE nu ofera AI.

Iarasi, in ultimii ani, bulgarii au scazut constant calitatea meselor, iar investitiile in renovarea spatiilor de cazare sunt aproape inexistente.

maria55 †
    [16.04.12 16:04:24]

@cristian neacsu: Regret faptul ca ai avut parte de o mini-vacanta ratata, mai ales la 5*, insa cerandu-ne parerea vis-a-vis de un hotel de 3*, pot sa-ti spun ca a fost se pare, un pic, peste!

Ne-am intors multumiti si cu minus notez decat aglomeratia de la pranz, justificata prin perioada f scurta, ca timp, de servire a mesei.

Daca pt mic-dejun aveam 3h, pt cina aprox. tot 3h, pt pranz se limita totul la 1,30min.

In rest, aprox. la fel, cu diferenta ca pt 3 nopti/pers a costat 70/E. Noi, am ales varianta 2/nopti cu 47/E/pers la hotel Shipka de 3*+.

Nu avem ce regreta la acesti bani, dimpotriva!

eklor
    [16.04.12 18:14:29]

@DoreD: marele adevar= in ultimii ani, bulgarii au scazut constant calitatea meselor, iar investitiile in renovarea spatiilor de cazare sunt aproape inexistente.

Ystely
    [17.04.12 08:44:50]

cristian, mare dreptate ai! si noi abia ne-am intors de acolo si suntem de aceeasi parere. o sa postez impresiile curand!

[19.04.12 12:41:46]

Am fost si eu de Paste la acest hotel impreuna cu mai multe familii si chiar voi posta o impresie, asa cum fac de fiecare data si cred, eu, ca nu va fi deloc subiectiva. Niste corecturi merita facute vizavi de review-ul persoanei in cauza si a comentariului lui ystely.

Poate hotelul nu-si merita toate cele 5 stele, dar romanii care au fost acolo si s-au aratat nemultumiti ascund anumite lucruri. Cu intentie sau nu, ramane de vazut.

Masa de pranz din prima zi de Paste nu avea cum sa fie perfecta, pentru ca masa festiva a avut loc duminica seara, lucru de altfel anuntat de bulgari inca la inceputul sejurului. La acea masa festiva s-au dat printre altele anumite specialitati: pe langa friptura de miel (care a ajuns pentru toata lumea, ba chiar a ramas), oua rosii, cozonac, si branza cu mucegai, ghidem, somon, prosciuto, fripturi de porc, de pui, precum si torturi, fructe si alte dulciuri. In plus, la capitolul bauturi, din toata gama de bauturi bulgaresti, a existat si sampanie, ca de altfel in fiecare zi a sejurului. Nu trebuie uitat ca si in alte zile s-au servit anumite specialitati, cum ar fi scoici, din nou somon, diferite branzeturi etc. Credeti-ma, acesta este adevarul! In plus, imi pun si eu intrebarea, la aproape 120 de euro de persoana pentru acest hotel, ce asteptari am fi putut avea in Romania? Ce unitate hoteliera din tara ne putea oferi de banii astia ceva care sa ne multumeasca ego-ul nostru balcanic cu fite occidentale? Sa fim corecti pana la capat. Mai multe voi scrie in review-ul pe care il voi posta in curand. Evident, voi atasa si poze sugestive.

mario8310
    [19.04.12 12:55:00]

@cristian neacsu: sincer nu inteleg de unde si prin cine ai ajuns la acest hotel cu tariful asta. Am fost si eu dar cu 117 euro/3 nopti/pers... Cred ca te razbuni pe cine nu trebuie pentru lipsurile pe care le-ai avut la pretul platit.

Ystely
    [19.04.12 13:20:00]

Si noi am platit tot 117 eur/pers/sejur. Trebuie sa specific faptul ca da, nu am murit de foame dar la masa festiva ma asteptam sa fie totusi altceva fata de masa obisnuita. Noi de exemplu nu mancam carne de miel si mi-ar fi placut sa fie mai multe specialitati de peste. Se cunostea ca majoritatea pestelui de la mai toate mesele era din cel congelat si de proasta calitate!

In principiu sunt de acord cu cristi la faza legata de masa, mii de scuze ca n-am specificat. Despre restul fiecare spune dupa caz.

In fine aici ne exprimam fiecare parerile si nu trebuie sa ne judecam unii pe altii! Ce imi place mie nu e obligatoriu sa placa si altuia altfel nu ar mai fii pareri atat de impartite la fiecare hotel. Scriem fiecare dupa cum am avut sejurul si cu bune si cu rele. Eu cel putin asa am scris ori de cate ori am avut ocazia si asa voi face si de aceasta data!

[19.04.12 18:05:10]

@timpliber:: Poate ca tu ai fost impresionat, s-a servit o singura data o salata cu midii, peste doar congelat, somon la o singura cina de seara la care s-au asezonat 2 garnituri de legume, printre care brocoli nefiert iti rupeai dintii in el. Probabil nu ai vazut cum arata un meniu la Hotel Grand Melia Hermitage, unde ai cel putin 5 -6 garnituri la alegere si cateva feluri principale din care chiar poti servi cu placere, dar asta nu are importanta. Nu am vazut o singura data la riviera macar un piure, nici macar amaratii de cartofi prajiti sau diverse garnituri clasice. Doar ceva cartofi taranesti din care curgea uleiul. Grilul nu a functionat decat o singura data. Imi pare rau, eu am alte standarde de calitate si sunt atent ce mananc, nu doar la hoteluri si e normal ca oamenii sa fie diferiti. Pretul platit e pt apartament, la care am sesizat baile f mici in neconcordanta cu stelele. Pt cei care au fost acolo eu sunt cel care a chemat managera hotelului dupa ce nesimtitul de manager restaurant mi-a spus ca de fapt avem variety of salads si sa ma adresez agentiei care m-a trimis aici daca nu-mi convine. Asa ca am luat managerul general de manuta din primul complex riviera si am tranzitat-o la masa de Paste si i-am aratat ce vedeti in poze. S-a uitat si mi-a confirmat nemultumirea, s-au adunat cativa manageri cu cataloage acolo si au avut o mini sedinta. F multe persoane au venit si i-au exprimat aceleasi nemultumiri catalogand mancarea ca bullshit. Ma opresc aici, e suficient. Chiar daca ai fost impresionat de cina de Paste, nu exista nici un motiv ca inainte sa fie servite laturi de porci la masa.

PS... te referi cumva la pastele cu fructe de mare (aka sos de rosii si paste fierte) Sper ca nu!!! Sau la halcile de branza taiate, chiar am solicitat sefului de sala sa sectioneze branza aia in felii civilizate si nu calupuri ca pepenele. ))) Ciudat ca vad si o persoana multumita, ca eu am vazut doar oameni injurand si extrem de nemultumiti.

[20.04.12 13:01:40]

@cristian neacsu – Nu are rost sa intram intr-un conflict virtual de idei si, probabil, este ultima oara cand voi raspunde la ecoul postat. Nu am niciun interes sa apar turismul bulgaresc. Nu am nici actiuni la acest hotel sau la altele, nu am nici nume si nici arborele genealogic ce se intinde la sud de Dunare. In schimb, ma dezgusta ifosele unor romani care se cred semi-zei si care considera ca pentru putinii bani pe care ii platesc ei la vecinii din sud trebuie sa fie tratati regeste de parca ar fi „buricul pamantului”.

Daca pretentiile, justificate sau nu, sunt fata de grosimea branzeturilor, pestele congelat, varietatea de salate si „laturile” servite unor indivizi cu „alte standarde de calitate” şi atenti „la ceea ce mananca”, atunci nu mai avem ce comenta! Cat priveste comparatia cu Melia Grand Hermitage, de ce nu pui in balanta si pretul de acolo? Sau serviciile si pretul platit in orice unitate hoteliera din Romania? Fii sigur ca si eu, si poate si altii, am avut nemultumiri fata de Pastele petrecut la Riviera Beach, dar incerc sa fiu cat de cat echilibrat in impresii. In concluzie, dragi compatrioti nemultumiti, va dau un sfat sincer: nu va mai duceti la bulgari; cheltuiti banii in Romania sau in locatii turistice externe demne de ifosele, dar nu si de punga voastra!

PS: Daca are vreo importanta, desi sigur nu are, am fost in vacanta la hotel de 5 stele in Turcia si ma duc si anul asta, in vara, tot la 5 stele in „Tara Semilunei”. Cunosc bine conditiile de acolo, dar si pretul platit. Si atunci...

[20.04.12 13:49:10]

@timpliber: te invit sa verifici tu pretul de la Melia si sa vezi ca a fost mai ieftin la la Riviera anul asta. Cat despre conflicte exagerezi, ifose nicidecum mai ales ca inteleg ca ai fost multumit de painea prajita in ulei servita dimineata, Eu iarta-ma nu pot sa servesc asa ceva. Cum se mananca, pui si gem pe ea? Succes in tara semilunei. LOL

[20.04.12 14:44:45]

@cristian neacsu – Riviera Beach all inclusive - 117 euro

Melia all inclusive - 171 euro.

E adevarat ca sunt cifrele inversate! Poate ca exagerez, dar nu sunt singurul. Si inca ceva... Sa inteleg ca daca eu am fost multumit cu painea prajita in ulei, tu nu ai fost multumit de somon (de 2 ori, nu o data cum ai scris) si de halcile de branza, cu mucegai, de sampanie...

valeria2012
    [24.04.12 11:51:35]

@timpliber: bine spus d-le despre''ifosarii''nostri... tare i-as ruga sa-si schimbe optiunea cu Bulgaria si sa mearga unde e de nasul/portofelul lor, sa ne lase pe noi, astia mai amarati, sa servim ''laturile'' linistiti, nu sa ne faca de ras injurand si certandu-se cu personalul prin hotel........asa ceva nu se face prin nici-un hotel din lumea asta !!!!

valeria2012
    [24.04.12 12:05:43]

Am vizionat si eu mai bine pozele despre care autorul spune ca sunt graitoare si sustin cele afirmate de dumnealui si nu vad decat mancare... cata mancare... ce burti avem??!!! , nu pot sa cred ca domnul acesta a facut taraboi acolo pentru asta... mi-e rusine de mor, cum e posibil asa ceva?!!!

cristian neacsu, DoreD, eklor, maria55, mario8310, neimportant, timpliber, valeria2012, Ystely, zsolt_tusnad
    Alte impresii din această RUBRICĂRiviera Beach Hotel [complex Riviera Holiday Club]:

• pagină generată în 0.071820974349976 sec