ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2012
APR-2012

Foarte nemulțumit
Sub orice critică

Pensiunea Casa Elena - Cosmar la masa de pranz

Dupa o impresie buna facuta in urma unei vizite de acum 6-7 ani, vara trecuta am fost la Pensiunea Casa Elena sa luam masa in familie. Am fost foarte dezamagiti deoarece tot ce am gasit acum trada lipsa de calitate, dar am crezut ca am nimerit o zi mai nefasta.

Astazi am ajuns din nou in zona manastirii Voronet si am luat decizia de a lua masa de pranz la aceasta pensiune. Inca de la inceput am fost luati in primire de doi chelneri extrem de plictisiti. Ne-au servit foarte repede o cafea de o foarte proasta calitate.

Felul 1: Am solicitat o sugestie despre o ciorba proaspata si am primit asigurari ca tocmai fusesera pregatite toate ciorbele din menu. Am comandat o ciorba de legume si una de vacuta. Prima surpriza a fost painea: una din comert, foarte ieftina, de foarte proasta calitate si in mod cert un veche. Apoi dupa circa 30 min au venit ciorbele. Surpriza de proportii: erau foarte fierbinti si absolut identice la culoare si compozitie, doar ca cea care trebua sa fie de vacuta avea niste bucatele de carne de vita. l-am intrebta pe chelner dar mi-a raspuns sec ca in mod cert erau ciorbe diferite. Va asigur ca avea si acelasi gust. Probabil au adaugat la ciorba de legume bucati de carne "reciclate" de la alte ciorbe.

Felul 2: am comandat pastrama de oaie cu mamaliga si branza + ficatei de pui la gratar si cartofi gratinati. In primul rand pastrama avea un gust extrem de ciudat, dulceag... Branza avea un damf si o aroma iute. Muraturile erau in mod cert otetite. Ficateii nu erau la gratar sau erau la un gratar comun, plini de grasimi si o aroma ranceda. Cartofii numai gratinati nu erau.

Chelnerii isi vedea bine mersi de internet pe laptop si mobil.

Total nota: 94 lei.

va recomand calduros, Popasul Domnesc, situat chiar langa Manastirea Voronet. Niciodata nu voi mai trece pragul acestui local si va recomand calduros sa cautati alta destinatie din zona.

Trimis de danalupoaie in 05.04.12 14:09:08
Validat / Publicat: 05.04.12 15:12:53

VIZUALIZĂRI: 2405 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danalupoaie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.04.12 14:42:03]

@danalupoaie: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Articolul a fost mutat la rubrica "Restaurante recomandate in zona manastirilor" (deja existenta pe site).

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[05.04.12 15:27:57]

@danalupoaie: acum cativa ani era o locatie interesanta la vreo 50 metri de manastirea Voronet, se numea Obcina Bucovinei. Am si stat cazati doua nopti acolo (cat am vizitat Voronetul, Sucevita, Moldovita si Putna acolo a fost sediul de campanie!), insa cel mai mult mi-a placut savoarea mancarurilor specifice zonei: ciorba radauteana, pastrama... nici nu-mi mai amintesc bine de toate felurile insa, in mod cert erau foarte gustoase... Poti sa ne spui daca mai functioneaza aceasta locatie?

danalupoaieAUTOR REVIEW
[06.04.12 08:07:34]

@johnnyredlabel: Da exista o locatia excelenta chiar langa manastire, se numeste Popasul Domnesc si va recomand sa-l alegeti atat pentru masa de pranz, dar si pentru cazare. NU trebuie uitata nici privelistea de vis pe care o ofera locatia asupra zonei din jurul manastirii Voronet. O alta locatie ok este pensiunea Belle Vue, situata la aprox 2 km si deschisa mai recent. Succes

[28.12.15 15:35:04]

Mutat în rubrica "Unde putem mânca în Voroneţ?, VORONEŢ" (nou-creată pe sait)

danalupoaie, johnnyredlabel
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Voroneț? :