ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.04.2012
MAR-2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

O vacanta placuta in Italia - Grand Hotel Fleming

Pentru început am cumpărat 2 vouchere de pe un site românesc, după ce în prealabil am verificat disponibilitatea, acestea fiind valabile 2 nopți/2 persoane/ cazare + mic dejun. Am rezolvat cu rezervarea trimitand prin e-mail solicitarea mea ce a fost confirmata foarte repede. Perioada de cazare a valabila și în perioada week-endului ceea ce a fost foarte bine.

Din momentul în care am aterizat în Roma am fot plăcut impresionați de spațiile verzi existente, dar și de infrastructura orașului. Am aterizat destul de târziu pe Fiumicino, în jurul orei 19.00, iar în aproximativ o oră ne aflam în gară cu intenția de a cântări ofertele privind închirierea unui autoturism pentru 5 zile sau transportul în comun. Dacă sunteți amatori de rent a car, atenție foarte mare de la ce societate o faceți, recomand doar pe cele care doresc depozit pe card si nu cash. Oricum prețurile mi se par destul de mari în comparație cu posibilitatea de a folosi transportul în comun, pentru care am și optat până la urmă. Din aeroport am plătit suma de 20 euro/persoană (prețul diferă în funcție de distanța până la hotel) pentru un shuttle bus. Oficiul lor se află la intrarea pe peronul gării, pe partea stângă, vizavi de casele de bilete. drumul până la hotel a durat aproximativ o oră, fiindcă Roma are multe străzi cu sens unic și au mai fost alți turiști de lăsat în zona Termini.

La recepția hotelului (este de 3 stele, nu de 4) nu am zăbovit decât aproximativ 5 minute pentru formalități. După ce am solicitat o cameră pentru fumători și ni s-a comunicat că nu se fumează în hotel, am cerut și primit una cu balcon la etajul 6 (ultimul). Binențele că nici pe balcon nu aveam voie să fumam, dar... Am fost cazați pe latura din spate a hotelului, recomand fiindcă este liniște și verdeață. Impedimentul a fost că lângă geamul camerei noastre se afla coșul de evacuare de la bucătărie, deci meniul îl aflam doar ieșind pe balcon. Inițial am dorit să o schimbăm însă ni s-a spus că sunt full (cred ca nu au vrut fiindcă suntem români), iar apoi am renunțat noi deoarece în cameră ajungeam doar seara târziu, plecați fiind de dimineață. Camera 627 (feriți-vă de ea) era amplasată lângă scară, foarte mică (nu aveam loc să trecem unul pe lângă celălalt) și nu funcționa aerul condiționat, dar foarte curată, prosoape schimbate zilnic, apă caldă, balcon mare (aproape cât camera). Atenție că se aude tot de pe hol, deci mai bine cereți o cameră în unul din capetele holului. Micul dejun a fost același în fiecare dimineață, însă îndestulător.

Când am ajuns la hotel în prima seară, toate magazinele și cafenelele din zonă erau închise (majoritatea se închid la ora 21.00) așa că, fiind și obosiți, ne-am mulțumit cu restaurantul hotelului. Nu este ceva extraordinar, dar mâncarea a fost bună (paste+friptura+salată+1 bere+1 cockteil = 27 euro).

A 2-a zi: De la hotel până în Via Flaminia pe jos timp de 2-3 minute de unde cu ajutorul autobuzului nr. 32 ajungeam in Piazza del Risorgimento. Cumpărați bilet pe 3 zile (BTI Biglietto turistico Integrato) de la orice tobacco shop pentru 11 euro. Este foarte rentabil fiindcă aveți gratuit transportul cu autobuzul, metroul și tranvaiul pentru 3 zile. Cu o mașină închiriată pierdeți timpul în trafic și cu locul de parcare. Piazza del Risorgimento este situată în imediata apropiere a Vaticanului așa că pentru noi a fost simplu să ne decidem care este planul pentru prima zi. În Basilica San Pietro intrarea este liberă, iar la muzeu incluzând Capela Sixtină intrarea este de 15 euro/persoană. Le recomand pe amândouă. La prânz am mâncat pe una dintre străzile de lângă Piazza San Pietro, este ceva in genul centrului vechi din zona Lipscani, unde găsești o mulțime de terase și pizzerii. În general cu 10 euro/personă poți mânca o pizza/spagheti porție medie, bere/răcoritoare 330 ml și o înghețată, ceea ce era destul de ok. Am fost dezamăgit de pizza, am mâncat mult mai bună în România. Pe aceste străduțe aproape că te iau de pe stradă să te așeze la masă. Se poate negocia uneori, dar nu mai mult de 1-2 euro. Castelul Sant”Angelo nu am apucat să-l vizităm dar ne-am plimbat prin împrejurimile sale. Sunt o mulțime de negri, pakistanezi sau indieni care încearcă să-și vândă orice sau să semnezi diverse petiții pentru care trebuie să plătești, pe care îi veți găsi în toate punctele turistice din Roma. Mie mi s-au părut agasanți, deci vă recomand să nu îi băgați în seamă. La plecarea spre hotel ne-am oprit la un supermarket de unde am cumpărat apă plată 0,80 - 1 euro sticla de 1,5 litri și bere Perroni la 660 ml la 1,8 euro sticla. Seara am încercat să mâncăm ceva în cameră de la un restaurant din oraș fiindcă eram foarte obosiți, dar ne-am dat seama că ne-am păcălit: mâncare scumpă și proastă.

A 3-a zi: După binemeritatul mic dejun, am luat autobuzul 32 cu care am mers până la stația Ottaviano (penultima) de unde am coborât la metrou (linia A) pe care l-am schimbat la Termini pentru Colosseo (linia B). Am vizitat Forul Roman 24 euro/2 persoane/24 ore incluzând Palatino+Forul+Coloseum. Am vizitat forul (tur de forță) și am ieșit către Piaza Venezia unde am vizitat Monumetul Vittorio Emanuele (al soldatului necunoscut) și Basilica Santa Maria in Aracoelli (recomand). De aici pe jos către Palazzo Cigli cu Colonna di Marco Aurelio și stânga pe Via in Aquiro către Pantheon. Înainte de toate am luat masa la Capranica unde am mâncat niște paste foarte bune (32 euro/2 persoane). Am vizitat Pantheonul, mă rog de afară că nu se vizita, iar mai departe ne-am întors către Fontana di Trevi. Aceeași bișnițari și hoți care încearcă să te ciupească. Atenție la buzunare. Suvenirurile sunt scumpe în această zonă, găsiți suveniruri pe toate străzile Romei, iar în zonele fără obiective turistice mari prețurile sunt mai accesibile. Veți fi uimiți că majoritatea comercianților cu suveniruri sunt chinezi sau alte nații. De la Fontana ne-am deplasat către Piazza Navona crezând că poate vom prinde Pantheonul să-l vizităm în interior. Ne-am înșelat. Piazza Navona este plină cu artiști ambulanți: pictori care pentru 10 euro îți pictează pe loc diverse peisaje, muzicieni, etc. dar și multe restaurante. Am căutat o terasă cu wi-fi unde am mâncat o pizza buna și o bere rece. Cina = 30 euro/2 persoane (2 pizza+juice+bere). De pe strada Corson del Rinascimento (se iese direct din Navona) am luat autobuzul 81 care ne-a lăsat în Piazza del Risorgimento de unde ne-am continuat călătoria către hotel cu autobuzul 32. În Roma programul mijloacelor de transport în comun este în fiecare zi între 05.30-23.59.

A 4-a zi: Am plecat de la hotel, iar din stația Ottaviano am luat metroul până la Colosseo. Am vizitat Coloseumul unde era foarte aglomerat, însă pentru noi a fost simplu având biletul deja cumpărat. Puțini cunosc faptul că este mai avantajos să cumperi biletul de la forum care e valabil si la Coloseum. Nu mai stai la coadă. Mai departe, tot cu metroul, am fost la Piazza di Spagna unde am mâncat la terasa Blanko pe Via della Croce. Au niște paste foarte bune, dar prețuri mai mari: 40 euro/2 persoane. Din Piazza di Spagna am plecat către Villa Borghese unde ne-am plimbat cu bicicleta (10 euro/oră). Recomand să închiriați segway sau mașinutele de golf (20 euro/ora). Datorită timpului scurt am pierdut grădina zoologică, programul acesteia fiind până la ora 17.30. Parcul este mare, recreativ și oferă în partea de Vest o panoramă frumoasă asupra Romei. De altfel, pe aici se poate coborî Piazza del Popolo. De aici am urmat Via del Corso, o stradă plină cu magazine deschise până mai târziu de unde se pot face cumpărături bune. Am revizitat Fontana di Trevi, iar la Pantheon am luat cina având o panoramă cu acesta. Am urmat traseul cu autobuzul către hotel ca cel din ziua a doua.

A 5-a zi: După mic dejun am eliberat camera de hotel pentru a merge la aeroport. Cei de la recepție ne-au prezentat pentru hotel varianta de deplasare cu shuttle-ul lor = 60 euro, iar cu taxi (din fața hotelului 70 euro). I-am rugat să mă ajute să sun la nr. de telefon al celor care ne-au și adus, însă am fost refuzat spunîndu-mi că ” Domnule, dar puteți suna gratuit din camera dvs. ”, în condițiile în care doar ce predasem camera. Ne-am luat inima în dinți și am luat un taxi din fața hotelului care ne-a costat până la urmă 55 euro (pe aparat).

Trimis de aquariusdorin in 04.04.12 01:17:21
    Validat / Publicat: 04.04.12 06:04:17
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 2467 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aquariusdorin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.04.12 06:03:23]

1. @aquariusdorin: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

2. Pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

3. Pe saitul oficial al hotelului (vezi mai sus), acesta apare ca avand 4 *, asa ca... asta-i clasificarea care ramane si la noi. Daca tu ai alte informatii in acest sens, te astept cu un ecou.

4. Un set de fotografii din/de la hotel, ar fi extrem de util si apreciat.

[04.04.12 20:53:53]

@webmaster15: Mulțumesc pentru urări și recomandări. voi avea grijă ca pe viitor să țin cont de ele. Cât privește clasificare hotelului, este adevărat că atât pe site-ul oficial cât și pe toate site-urile pe care le-am vizitat înainte de a pleca în vacanță, acesta apare ca fiind unul de 4*. Personal i-aș acorda maxim 3,5 *.

[04.04.12 21:54:36]

Am introdus coordonatele GPS ale hotelului, rezultand urmatoarea pozitionare pe harta click aici. Ne poti spune daca-i ok?

Multumesc.

[05.04.12 09:09:53]

@webmaster15: Da, acesta este hotelul. Zona de ampalsare este foarte linistita si cocheta.

nanuc
    [20.02.14 23:14:29]

@aquariusdorin: Buna Dorin,

Va rog daca se poate sa-mi detaliati putin cum se ajunge la hotel, acel microbuz de care pomeniti l-ati luat din aeroport si a costat 20 euro? Daca as lua un autobus pana la Termini ce varianta ar fi de acolo, ma gandesc la un cost mai mic de 20 euro. Va multumesc.

A doua zi ati ajuns in centrul turistic doar cu auto 32?

[21.02.14 08:47:41]

@nanuc: @nanuc: In acest momet sunt plecat si nu pot oferi informatii concrete si corecte. Bus-uuri gasesti la iesire din aeroport catre gara. Pretul este in functie de distanta pina la hotel, unele oferte chiar usor negociabile. Si varianta cu metroul este buna, informeaza-te inainte care este traseul. Noi am ales bus-ul fiindca eram obositi si vroiam sa ajungem mai repede in camera. Da, am folosit autobuzul 32 ce are capat de linie chiar la Vatican. Informatiile cred ca le-am oferit detaliat, iar daca s-a schimbat ceva in Roma, imi pare rau dar nu am de unde sa stiu. Vacanta placuta.

aquariusdorin, nanuc
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Fleming: