ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.03.2012
ÎNSCRIS: 11.09.11
MAR-2012

Către satisfăcător

Sighisoara - o superba cetate medievala cu iz comercial

Cu ocazia unui weekend petrecut la munte, despre care am mai scris, am revazut cetatea. Nu mai fusesesm de 4 ani, iar pentru mine, o astfel de vizita ma linisteste, dar ma si face sa gandesc cum traiau oamenii cu ceva timp in urma. Am ajuns pe drumul dinspre Rupea, indicatoarele par a fi ceva mai multe pana la poalele cetatii. Aici surpriza: accesul auto 15 ron, parcarea la baza 2.5 ron/h - supraveghere full video dupa cum spune gardianul. Pe toate stradutele din jur sunt indicatoare cu " stationarea interzisa", nu se stie de ce astfel incat cei care detin parcarea sa fie siguri ca nu au investit degeaba:(. Urcam agale spre cetate, sa ne mai si plimbam, iar dupa o scurta plimbare pe stradute ne hotaram sa vizitam obiectivele:

1. Biserica Evanghelica - acces dupa urcare treptelor din tunelul de lemn, 2 lei intrarea si o doamna ghida extrem de amabila ne povesteste cat sa nu putem tine minte. Ascultam istoriile mai cascam putin gura si ne hotaram sa iesim deoarece temperatura era de 1 grad. Coboram scarile si ajungem la

2. Muzeul de istorie - cunoscut si sub denumirea de Turnul cu ceas: 10 lei / intrarea si nici un ghid. Aceleasi descriere ponosite, nu au avut bunul simt sa vopseasca macar scarile si lambriurile. Privelistea de sus e superba, observ multi straini care nu mai contenesc cu camerele foto. Peisajul este asadar superb, pacat de lipsa de interes a administratiei.

3. Plimbare pe strazi + o cafea in centru: curatenie perfecta, o incantare pentru privire si o intoarcere in trecut; la cafenea preturi medii- 4 lei cafeaua. Nu pot sa ii omit pe cei 3 ostasi medievali care bat toba si intretin atmosfera - de bun gust; nu pot sa uit pretul extrem de mare al suvenirurilor- 7 lei magnetul...

4. Biserica de vizavi de Tarnava- inchisa, nu am ce sa scriu

5. Manastirea... nu i-am retinut numele e la 4 km de centrul actual, strabatand niste munti si coline. Inauntru f frumos si curat, un real loc de reculegere si meditatie. Parcarea in centrul Sighisoarei- 1.5 ron/h

Sighisoara este un loc care nu poate fi ratat. orice vacanta prin zona il impune ca loc de popas si vizita. Nu pot sa inteleg insa nesimtirea cu parcarea, suvenirurile, lipsa ghidului din Muzeul de istorie

Trimis de gvaly in 31.03.12 18:39:55
Validat / Publicat: 31.03.12 20:41:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 6964 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gvaly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere de sus

elenahelen
[01.04.12 08:21:40]

dragut... de Paste merg in Sighisoara, a treia oara cred... Orasul s-a dezvoltat de cand am fost prima oara acum 12 ani: -) Dar nemultumiri vor fi intotdeauna...

[01.04.12 09:16:45]

Esti putin (mai mult) nedrept sa dai nota medie 7.50 unei cetati cum e Sighisoara din perspectiva preturilor la magneti si a parcarilor, mi se pare exagerat. De fapt relatarea ta nici nu prea e o mare relatare, preturi, cateva, pe la parcari (de parca parcarile sunt obiectivul nr. 1), pretul cafelei, bla-bla-bla. Admit cu greu ca cineva citind cele ce-ai scris, s-ar simti indemnat sa mearga acolo.

Cateva explicatii lamuritoare: economia de piata, care functioneaza chiar si la Sighisoara, impune preturi conform cu cererea si oferta. Cum nu exista un mercurial al magnetilor suvenir pe frigider, fiecare vinde cu cat vrea si turistul cumpara (daca vrea si daca poate). Cat priveste parcarile, este intr-adevar o mare problema, dar decat sa vad masinile unor nesimtiti urcate oriunde pe trotuar si spatiu verde ca sa economiseasca 1,5 lei, decat sa vad mizeria ce se lasa in urma de cei care-si lasa masinile pe unde apuca, prefer sa parchez intr-o zona supravegheata, curata, legala. In occident nu se revolta nici-un turist ca parcatul pe marginea drumului e interzis, poate ne amintim cam pe unde sunt parcarile lor si uneori si cat costa!

In virtutea respectarii opiniei fiecaruia, inteleg ca asta este impresia despre vizita linistitoare la Cetatea Sighisoarei, sper sa revii si sa te lasi impresionat de frumusetea reala a vechii cetati.

[01.04.12 10:27:04]

@TORA INGRID: daca te uiti cu putin mai multa atentie vei observa ca este media a 2 note: am dat 9 pentru cadrul natural si 6 pentru distractie - pentru cei 3 actori deoarece cred ca se poate mult mai mult. Putem propune adminului sa modifice sistemul pentru viziletele de o zi. Care e nedreptatea? Nu sunt de meserie jurnalist, siteul nu este un seminar de opere de arta, e doar relatarea a locurilor pe unde am fost. Partea cu economia de piata e cunoscuta, doar ca in Turcia de ex am dat 2 euro pe 6 suveniruri. Referitor la recomandare recomand recitirea ultimei parti.

te rog sa faci o comapratie intre accesul auto la un obiectiv si salariu mediu la noi si la ei!!!

[01.04.12 10:46:14]

Tot nu cred ca ai inteles mesajul: asteptarile nu sunt nici de jurnalism profesionist nici de seminar de arta, iar relatarea ta, a unei vizite de "o zi " seamana cu frunzaritul unei reviste pe marginea tarabei ca in final sa n-o cumperi. Reiau: inteleg ca in Turcia ai dat 2 euro pe 6 suveniruri si ca frustrarea vis-a-vis de un suvenir de 7 lei e mare, dar printr-o gandire simplista si simplificata putem reduce totul cam asa - daca ce vinde vanzatorul ala de suveniruri e prea scump, n-o sa cumpere nimeni si o sa-si schimbe politica de preturi. Daca totusi are vanzare la produsul lui, care tie ti se pare scump, e absurd sa-i ceri preturi pe masura buzunarului tau. Legatura intre accesul auto la un obiectiv si salariul mediu la noi e una inexistenta, supusa finalmente aceleiasi discutii despre economia de piata. Poate ca notiunea de distractie in cetatea medievala Sighisoara ar trebui redefinita, ca sa inteleaga si ceilalti cam ce asteptari aveai. Eu pana una alta retin (tot) acelasi lucru: ca din tot ce se putea vedea acolo memoria s-a focalizat pe preturi! (la parcari, la cafele, la intrare - nu zic, necesare si ele pentru informatia turistica), pe "nesimtirea " unora - administratie, vanzatori de suveniruri, proprietari de parcari. Sincer, daca as fi un strain si as citi rew-ul tau, n-as calca in Sighisoara. E pacat, repet, ca o relatare a unor frustrari, alaturi de admirabile relatari, ca sa nu-i citez decat pe cei care mai in josul paginii au scris adevarate ghiduri ptr cetatea inca locuita Sighisoara @pepsi70ro, @iulianic, @andrew22 scade nota unui obiectiv pentru care unii vin de departe.

N. B. - daca nu m-as duce in fiecare an de cel putin 3-4 ori la Sighisoara, doar de dragul de a o revedea, daca n-as cunoaste-o si daca n-as remarca efortul autoritatilor si in final al cetatenilor orasului de a-si prezenta cat mai bine produsul (pana la urma 4 parcari infiintate in ultimul an sunt mai bune decat niciuna!) nu m-as ambala asa...

[01.04.12 11:05:56]

Care e conexiunea intre relatare si taraba? eu cred ca putem avea o discutie serioasa, dar tu vad ca te ambalezi si incepi sa jignesti. Eu nu am nici o frustrare, doar imi exprim o parere. Eu nu spun ca nu are clienti, eu spun ca preturile sunt japca pe fata. Nu e absurd sa ceri nimic, daca ai stii mai multe despre economia de piata, asa cum pretinzi ai cunoste si termenul de negociere, previzionare stoc, vanzari mai multe dar observ ca in afara de a defaima review-ul meu nu ai nici un argument clar. De ce nu putem face o comparatie, cunosti definitia puterii de cumparare? eu nu vreau transformarea superbului obiectiv in balci, spun doar ca se poate face mai mult pe partea de entertainment pliat pe istorie. Cu ce ramane un copil dupa vizita? explica-mi si mie! care sunt eforturile autoritatilor... nu pot sa dea un lac si sa schimbe descrierile ponosite si sa plateasca un student sa dea 5 explicatiii in 5 limbi? Repet, poate tu nu ai inteles: obiectivul e excelent

P. S: cum ar putea un strain citi review-ul meu in romana?

[01.04.12 11:23:56]

@gvaly: n-am intentionat sa te jignesc, sper ca nu ai inteles asta. Un copil intelege multe, cand si parintele ii spune destule. Eu inteleg la final ca ai fost dezamagit tocmai de aspectul comercial al cetatii. Poate ca intelegem gresit sau avem pareri diferite despre cum ar trebui sa arate obiectivele turistice in Romania. Eu cred insa ca aici avem pareri comune. Si pe mine ma incearca unele dezamagiri, mai ales cand compar - cum e dincolo si cum e aici - DAR, dar... cum spuneam, am vazut destul de frecvent cetatea in ultimii ani ca sa nu remarc progresul in prezentare, restaurare, "aspectul comercial " iar de comparat putem compara oricat, daca ramanem la stadiul de comparatie. Am putea avea subiect comun de discutie si de regrete daca am compara multimea de situri istorice uitate si neingrijite de la noi vs. multimea de pietre aproximativ anonime de pe la altii dar prezentate si date" cu lac " ca sa atraga turisti, respectiv bani. Ideea generala este ca daca suntem mereu negativisti si prezentam in tonuri gri-negre chiar si ceea ce cu eforturi a capatat o nuanta de roz n-o sa ajungem nicaieri. Te rog sa nu mai polemizam inutil, daca doresti continuam discutia pe mesaj privat.

Rog WM sa stearga ultimele mele ecouri "flambate " ca sa nu parazitez review-ul tau.

Andox
[01.04.12 11:42:13]

Povestea parcarilor si a accesului in cetate este veche si dureroasa, mai ales pentru noi cetatenii orasului. Faptul ca o firma privata face bani buni nefacand nimic in plus decat sa incaseze niste bani si atat, iar administratia orasului niste firimituri, face ca acest lucru sa fie si mai strigator la cer. Desi s-a incercat de multe ori rezilierea contractului nu s-a putut, el fiind "beton".

Bine sa fiu sincer, eu as interzice accesul cu masina in cetate dar asta este alta poveste.

Cat despre suveniruri, astea sunt preturile, chiar ai luat ieftin magnetul, la vara o sa fie 10 lei, iar o cafea 4 lei chiar nu cred ca este scumpa, nu stiu la ce bar sau restaurant din tara asta o gasesti mai ieftina.

Oricum Sighisoara este o destinatie scumpa dar pana la urma asta este, cerere si oferta, cum bine spunea TORA INGRID.

Iar la muzeu exista ghid, trebuia sa-l ceri cand ai luat biletul. Bineinteles ca este contra cost si acest lucru il consider normal.

Cei de la muzeu chiar incearca sa faca diverse manifestari si sa atraga turistii, doar ca banii sunt putini ca la orice instiutie de cultura din tara asta.

PS Manastirea se numeste Sf. Dimitrie.

[01.04.12 13:17:37]

unul dintre motivele pentru care mi-am facut cont pe "afa" este ca aici gasesti multi oameni carora le functioneaza creierul si cunosc limba romana. se pare ca nu m-am inselat.

Progresul omenirii a inceput din divergente de opinii

elenahelen
[01.04.12 14:51:23]

Mie mi se pare ca tot ce s-a scris aici este de bun simt! . Fiecare isi spune parearea in mod subiectiv sau obiectiv, e vorba de perceptie. Daca se citeste cu atentie se spune clar ca " Sighisoara nu este un loc care trebuie ratat " Sunt si cateva nemultumiri referitoare la parcare, suveniruri... etc ceea ce mi se pare absolut normal, fiecare are libertatea de a transmite ceea ce i s-a parut pe dos. La noi problema cu parcarea este urmatoarea: niste baieti destepti au pus monopolul si isi baga 90% din bani in buzunare proprii, ca au pus o bariera, iar administratia ia restul, adica mai nimic. In strainatate statul ia mult mai mult si investeste continuu...

[01.04.12 14:58:52]

@gvaly:

cum ar putea un strain citi review-ul meu in romana?

Simplu: click aici.

@TORA INGRID - ştiu că uneori ai tendinţa de "inflamare", dar în cazul acesta consider că, pe de o parte, s-a păstrat un ton decent al discuţiei, iar pe de alta, "partea adversă" a ştiut să răspundă echilibrat şi la obiect argumentelor, rezultând per total un plus de valoare al întregului articol.

[01.04.12 16:48:15]

@webmaster0: Are inca multe bug-uri aplicatia, nu m-as baza pe ea. In plus daca dai Sighisoara pe google site-ul nu apare pe prima pagina colo unde 99,99% useri se uita, dar poate siteul se va ridica, potential are

Sa auzim de bine!

nila moromete
[07.06.12 23:31:24]

ma pregateam sa scriu si eu ceva despre sighi, dar mi-a "picat" privirea pe acest review si nu ma pot abtine, asa sunt eu: -)

saptamana trecuta am platit 5 ron pe zi la baza cetatii (mai jos putin de terasa Jo). mi s-a parut infim, comparat cu 1,5 ron/h cat este in Bucuresti, mai ales ca in Sighisoara nu mergi doar pentru 3h.

fiind cu bagaje de-o tona si 2 copii, seara am dus masina in cetate, unde eram cazat. la fel, 15 ron pentru un confort nemeritat, mi s-a parut putin, nemeritat in sensul in care in cetate chiar ar trebui sa fie zona fara masini. despre suveniruri nu comentez, adica nu aici si nu preturi. o singura remarca, fara a vrea sa intru in vreo polemica... acum foarte multi ani preturile "aplicate" turistilor straini erau mai mari decat cele pt turistii romani (in general, nu in sighisoara). ma simteam ca intr-o tara bananiera, fara sa aduc vreo ofensa tarilor exportatoare de banane. sighisoara nu este a noastra, este a tuturor turistilor cu traditie medievala si nu numai. prin urmare nu poti raporta pretul parcarii la puterea de cumparare a romanilor, preturile sunt pentru valoarea unica a cetatii, nu pentru romani. mai pe larg in scurt timp intr-un review mai "rau" decat al lui gvali: -)

elenahelen, gvaly, nila moromete, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sighișoara şi împrejurimile: